Kültür Sanat 1.sayfa | Kültür Sanat 2.sayfa


KÜLTÜR & SANAT

Concertmania
BON JOVI, WHITESNAKE, IRON MAIDEN, DEEP PURPLE, JUDAST PRIEST, IAN ANDERSON, JETHRO TULL,
OZZY OSBOURNE, METALLICA, SLAYER, MEGADETH, ANTHRAX, MANOWAR, ACCEPT, RAMMSTEIN
KONSER VİDEOLARI İÇİN TIKLAYINIZ
http://arzuozozlu.blogspot.com/

BEŞİKTAŞ HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BHEM RESİM SERGİSİ

Yıl boyunca hazırladıkları çalışmaları sergileyen resim kursu öğrencileri, eserlerinin çokluğu nedeniyle eğitmenler tarafından titiz bir seçim yapmak zorunda kalırken bir çok resmi asacak yer bulamadılar.
Beşiktaş TBMM MİLLİ SARAYLAR SARAY KOLLEKSİYONLARI MÜZESİ salonunda 14 - 18 Mayıs 2018 tarihleri arasında gezilebilen sergiye katılan resimler arasında başta Boğaz manzaraları, sokak, ev resimleri, atlar ve diğer hayvan kompozisyonları, natürtmort çalışmalar ile özgün resimler sanatseverler tarafından beğeni kazandı.

TBMM MİLLİ SARAYLAR SARAY KOLLEKSİYONLARI MÜZESİ Başbakanlık Çalışma Ofisi ile Deniz Müzesi arasında bulunuyor. Trafik ışıkları yanından girilen sergi salonu ziyareti ücretsiz yapılıyor. Sergi Salonunun içinden geçilerek arkasında bulunan ve Dolmabahçe Sarayı deposu olarak kullanılan diğer müze ise ücretli geziliyor.
Müze Salonunda saray eşyaları, hem muhafaza ediliyor, hem sergileniyor. Orta bölümde yer alan restore edilmiş nadide çini sobalar, büyük beğeni kazanıyor.
Resim sergisinde fotoğraf çekmek serbest iken, Saraya ait müze bölümünde kesinlikle yasak kuralı uygulanıyor.
ABD başkanı Bush'un İstanbul'a geldiği dönemde kişisel isteği ile Başbakanlık Çalışma Ofisi, sergi salonu yakınına taşınmış ve özel güvenlik önlemleri alınmaya başlamıştı. Sergi salonu girişinde silahlı nöbetçilerin, barikatlar
ın olması nedeniyle sergi salonunu gezmeye pek fazla ziyaretçi gelemediği gözleniyor.


Dünyaca Ünlü Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi’nin Türkiye’deki Adresi Beyoğlu İstiklal Caddesi oldu
2016 sonbaharında kapılarını açan Madame Tussauds İstanbul, her yaştan ziyaretçiye keyifli bir deneyim sunuyor.
250 yaşındaki markanın İstanbul’daki adresi, ziyaretçilere en sevdikleri ünlü isimleri görüp, hissedip, fotoğraflayabildikleri, eğlenceli, interaktif ve eşsiz bir deneyim sağlayan, tüm aileye yönelik bir cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor.
Grand Pera'da ki Madame Tussauds İstanbul Müzesinde, tarihi, kültürel kahramanlar ve geçmişten bugüne sanat, spor ve siyaset dünyasının 55 üstü ünlü isim yer alıyor. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde tarihi bir gezintinin yapıldığı müzede, Türkiye’den birçok ismin yanı sıra uluslararası müzik, spor ve film yıldızları da görülüyor.

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi'nde yeni katılan ünlü karakter, sinema, tiyatro sanatçısı komedyen Tolga Çevik yerini aldı.Heykeli ile gerçeğini ayırt etmek mümkün değil
Sinema filmleri, dizi filmler ve televizyon programlarıyla Türkiye'nin en sevilen komedyenleri arasında yer alan Tolga Çevik'in figürü, Madame Tussauds İstanbul'da kendisinin de katılımıyla düzenlenen lansmanla yerini aldı.
Mütevazi hali ve esprileri ile hazır cevaplığını açılışta da sürdüren sanatçı oldukça heyecanlı göründü.
"Artık bir dublörüm var"
Lansmanda neşeli, mutlu olduğu gözlenen ve esprileriyle davetlilere renkli anlar yaşatan Çevik, "Burada figürümün bulunması benim için heyecan verici. Bunun bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum. Sanki ünlülerden oluşan kocaman bir ailenin en yeni üyesi gibi hissediyorum. Ayrıca insanın kendini böyle dışardan görmesi çok farklı bir duygu. Daha önce yurt dışında Madame Tussauds'yu ziyaret etmiştim. Fakat insanın kendi figürünün olması çok farklı bir deneyimmiş" dedi. Çocuklarının da figürü çok merak ettiğini, sınavlar nedeniyle ailece gelemediklerini üzülerek belirten ünlü komedyen, "En kısa sürede "beni" ailece ziyaret edeceğiz" dedi ve telefonunu çıkararak figürüyle birlikte selfie çeken ilk kişi oldu.
Figürün yapımı 8 ay sürdü!

Tolga Çevik figürünün yapım sürecinin başlangıcında Londra'da bulunan Madame Tussauds Stüdyo'sunun kreatif ekibi sanatçıyla İstanbul'da bir araya geldi ve detaylı ölçü alımı, fotoğrafların çekilmesi, saç ve göz rengi referanslarının belirlenmesi için ön çalışma gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 saat süren bu çalışmanın ardından sanatçının figürü için kendisinin seçtiği bir poz belirlendi ve bu poz referans alınarak figürün duruş şekli tasarlandı. Saç, kaş ve kirpikleri gerçek saçların tek tek ekilmesi ile oluşturulan figürün yapımı 8 ay sürdü ve Çevik'in de onayıyla figür son halini aldı. Tolga Çevik Madame Tussauds İstanbul'da sergilenecek figürü için orijinal sahne kostümünü hediye ett.
Sevilen sanatçı isteyenleri kırmadı her biri ile ve basın toplantısına katılanla birlikte grup fotoğrafı da çektirdi. 2.6.2017

Müzede sergilenen balmumu heykel sayısı Tolga Çevik, Neşet Ertaş, Demi Lovato, Cosmoman 2018 ve 25 Mayıs 2018'de ilave edilen Türk Sinemasının unutulmaz aktörü Tarık Akan ile 60'a ulaştı.Madame Tussauds İstanbul'a gelen taleplerin değerlendirilmesiyle figür yapımı için sanatçının ailesiyle iletişime geçen Madame Tussauds yetkilileri, alınan olumlu dönüş sonrası Aralık 2017'de Tarık Akan'ın figür yapım çalışmalarına başladı. Figürün yapım süreci hakkında Merlin Entertainments Grup Genel Müdürü Sarper Hilmi Suner "Madame Tussauds İstanbul'a her sene yeni figürler ekliyoruz ve bu kez Türk Sineması'na büyük değerler katmış oyuncumuz Tarık Akan'ı, ailesinin büyük desteğiyle burada sevenleriyle buluşturduk. Figür ailesinin isteğiyle 2000-2010 yılları arasındaki görünümünde yapıldı. Londra stüdyomuzda 1 yıldan uzun süren çalışmalara rehber olması için çok fazla arşiv taraması yapıldı ve üzerindeki takım elbise ve ayakkabı sanatçının ailesi tarafından figürde kullanılmak üzere Madame Tussauds İstanbul'a bağışlandı" dedi.
Madame Tussauds Müzesi'nde sergilenecek karakterler arasında Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet, Mimar Sinan, Barış Manço, Angelina Jolie, Brat Pitt, Lady Gaga, Messi, Ronaldo, Einstein, ET, Adile Naşit, Rihanna, Marilyn Monroe, Muhammed Ali ve birçok sürpriz toplamda 55 isim yer alıyor.
Balmumu heykeller serisine 2017 yılında yedi tanesi Türk yıldızlardan olmak üzere sekiz heykel daha ilave olacak.

İstiklal Caddesi üzerindeki Grand Pera binasının ilk iki katında kapılarını ziyaretçilere açan Madame Tussauds İstanbul için merkezde figürleri yer alan ünlülerin ve yakınlarının katılımıyla bir açılış resepsiyonu düzenlendi. Lale, Doğukan ve Batıkan Manço, Barış Manço’nun figürüyle ilk defa bir araya geldi. Fuat Güner ve Özkan Uğur, Madamme Tussauds İstanbul’u baştan sona gezerek başta kendi figürleri olmak üzere tüm figürlere yakın ilgi gösterdiler.
Öte yandan Eylül ayı itibariyle sevilen pop yıldızı Murat Boz'un balmumu heykeli çalışmaları da başladı.
MADAME TUSSAUDS BALMUMU HEYKEL MÜZESİNİ GEZMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Fazıl Say çaldı, 48 öğrenci için nitelikli eğitime destek sağlandı.
Dünyanın en önemli piyanist ve bestecileri arasında gösterilen Fazıl Say, Darüşşafaka Cemiyeti'nin 155'inci yılı kapsamında düzenlenen bağış konserinde sahne aldı. İş Sanat'ta gerçekleşen konser için satışa çıkan tüm biletler tükenirken, konser geliriyle 48 öğrencinin bir yıllık eğitimine destek olundu.


Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say bu kez Darüşşafaka Cemiyeti için çaldı.
1863 yılından bu yana eğitimde fırsat eşitliği anlayışıyla faaliyetlerini sürdüren ve bu yıl 155'inci yılını kutlayan Darüşşafaka Cemiyeti yararına düzenlenen bağış konserinde sahne alan Fazıl Say, İstanbul'daki İş Sanat Kültür Merkezi'nde gerçekleşen resitalinde kendi bestelerini ve çağdaş bestecilerin eserlerini yorumladı. İş Sanat'ta gerçekleşen konser için satışa çıkan tüm biletler tükenirken, Darüşşafaka Cemiyeti tarafından düzenlenen bağış konserinden elde edilen gelirle; Türkiye'nin dört bir yanından Darüşşafaka Eğitim Kurumları'na gelen, anne veya babası vefat etmiş 48 öğrencinin bir yıllık eğitim masraflarına destek sağlanmış oldu.


ÇİÇEK HAKKINDA HER ŞEY BU FESTİVALDE!
Baharın Mis Kokulu Çiçeklerinden Rengarenk Bir Dünya: "FloralFest"


Geçtiğimiz yıl Haydarpaşa Garı'nda alışılagelmiş festivallere yeni bir soluk getiren FloralFest, bu yıl daha düzenlendi. Küçük çiflik Park'ı mis kokulu rengarenk bir dünyaya çeviren ve dopdolu programıyla misafirlerini ağırlayan Floralfest'te bugün Hıdırellez çoşkusu yaşandı. İkinci gününde de çiçeğe dair birçok etkinliğin yer aldığı festivalin akşamında ise Ahırkapı Roman Orkestrasıyla beraber Hıdırellez, dans ve müzik eşliğinde çoşkuyla kutlandı.

70'den fazla butik çiçekçinin yer almasının yanı sıra çiçeğe dair birçok etkinliğin de bulunduğu festivalin bugünkü programında, başarılı sunucu Ezgi Sertel eşliğinde ceviz kabuğundan takı tasarımı, yenilebilir çiçekten çikolata yapımı, Frida Kahlo taç yapımı ve çiçek buketi yapımı atölyeleri yer aldı.
Mis kokulu festivalin son gününde ise müzik eşliğinde yine canlı performanslar ve çiçeğe dair her şey, Festivalin üçüncü gününde ise füzyon buket tasarımı, selülit giderici yağ yapımı ve çiçek stili atölyeleri etkinliklerini sergilediler.

EN ÇOK ZİYARET EDİLEN MÜZE VE ÖREN YERLERİ BELLİ OLDU
Kültür ve Turizm Bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerini 2016 yılında 17 milyon 521 bin 316 kişi ziyaret ederken, 2017 yılındaki ziyaretçi sayısı yüzde 17 oranında artarak 20 milyon 509 bin 746 ziyaretçiye ulaştı.
KONYA MEVLANA MÜZESİ İLK SIRADA
2017 yılının en çok ziyaretçi ağırlayan müzesi, 2 milyon 480 bin 433 kişiyi ağırlayan Konya Mevlana Müzesi oldu. Mevlana Müzesini sırasıyla; 1 milyon 932 bin 726 ziyaretçiyle İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi, 1 milyon 892 bin 250 ziyaretçiyle İstanbul Ayasofya Müzesi, 1 milyon 494 bin 893 ziyaretçiyle Denizli Hierapolis (Pamukkale) Ören Yeri, 996 bin 800 ziyaretçiyle İzmir Efes Ören Yeri, 682 bin 785 ziyaretçiyle Nevşehir Göreme Ören Yeri, 498 bin 880 ziyaretçiyle Nevşehir Hacıbektaş Müzesi, 386 bin 590 ziyaretçiyle Aksaray Ihlara Vadisi Ören Yeri, 360 bin 879 ziyaretçiyle Ankara Cumhuriyet Müzesi, 353 bin 285 ziyaretçiyle İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi Harem Bölümü takip etti.
PRNet'in medya incelemesine göre geçtiğimiz yıl müze ve ören yerleriyle ilgili 39 bin 708 haber çıkışı tespit edilirken, müze ve ören yerleri ziyaretçilerinin 2016 ile 2017 yılları arasındaki kıyaslamasında yüzde 97 oranında bir artışla Nevşehir Kaymaklı Yeraltı Şehri ilk sırada yer aldı. Nevşehir Hacıbektaş Müzesi yüzde 63 oranında artışla ikinci, Denizli Pamukkale Ören Yeri yüzde 53 oranında artışla üçüncü ve İstanbul Ayasofya Müzesi ile İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi ise yüzde 32 oranında artışla dördüncü sırada yer edindi.
Müze ve ören yerlerinde yaşanan artış Müzekart sayısına da yansıdı.
2016 yılında 903 bin 246 olan Müzekart sayısı, geçtiğimiz yıl yüzde 17,5 artarak 1 milyon 65 bin 966 oldu.

Dünyanın beş büyük turizm fuarı arasında yer alan EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 25-28 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleşti.

Bu yıl 22'inci kez kapılarını açan EMITT'e 108 ülkeden 4.500 davetli tur operatörü başvurusunu yapmış bulunuyor.
25-28 Ocak 2018 tarihlerinde açık olan EMITT ilk iki gününde turizm profesyonellerine, üçüncü ve dördüncü gününde ise tatil tüketicilerine yönelik olup, tatil tüketicileri fuarda seçtikleri tatil destinasyonlarını inceleyerek bütçelerine uygun tatil rotalarını, cazip fiyatlarda "erken rezervasyon" kampanyaları ile ulaşma imkanına sahip olabiliyor.
Fuara katılanlar arasında Çanakkale ili, Çanakkale ve Truva savaşları, Güzellik Yarışmasını sergileyen modelleriyle, 57. Alayın içtiği son çorba olan Çanakkale Manevi Çorbasıyla büyük ilgi görüyor.
Balıkesir, zeytinyağı, yörük ve Türkmen folklor ve el sanatlarıyla, Gerze Belediyesi hediyelik el dokuması, Gerze Horozu, ahşap el sanatları, Eskişehir Lüle Taşı, Sivrihisar, Nasrettin Hocası, Urfa zaza gelin başları, Taraklı ağaç işleri, Taşköprü sarımsakları, Çankırı kaya tuzu ve tuzdan yapılma abajurları ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
Gerede şak şak helvası, Safranbolu, safran çiçeği ilaveli kolanya, sabun mamulleri ve lokumları, Yalova, doğal kestane, ıhlamur bal çeşitleri, Gazipaşa turfanda ürünleri ile beğeni kazananların başında bulunuyor.

Gazipaşa seracılıkta iddialı olduğunu turfanda ürünleri çilekler, muzlar, biberler, domatesler, çiçekler ile gösterirken, Balıkesir Kaz Dağları yöresel Türkmen ve Yörük kıyafetlerini yansıttığı el yapımı bebekleriyle beğeni kazanıyor.

Namık Kemal'in Heykeli 19 Mayıs Mahallesi Parkında
Kadıköy Belediyesi Türk edebiyat ve düşünce tarihinin önemli isimlerinden Namık Kemal'in heykelini yaptırdı.
'
Vatan Şairi' olarak tanınan Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Namık Kemal'in heykeli 19 Mayıs mahallesinde yeni yapılan 19 Mayıs Parkı'na konuldu.

Bronz heykel, heykeltraş Ümit Öztürk tarafından yapıldı. 2 metre 60 cm yüksekliğinde olan heykelin yapımı yaklaşık üç ay sürdü.
Namık Kemal'in Kadıköy'le ilişkisi Ziya Paşa, Şinasi gibi isimlerle yaptığı fikir tartışmalarına dayanıyor. Yıllarca Kadıköy'de yaşayan 5. Murad'ın şimdi SGK ve Marmara Üniversitesi Kampüsü'nün bulunduğu yerdeki köşküne ziyarete gelen Namık Kemal, Ziya Paşa gibi isimlerle bu köşkte fikir tartışmalarında bulunuyordu. Köşk zamanla muhaliflerin buluşma yeri haline gelmiş ve sabahlara kadar fikir tartışmalarının yapıldığı mekân olmuştu. 21 Aralık 1840'ta doğan Kemal'in heykelinin doğum günü haftasında konulması da ayrı bir özellik taşıyor.

Altınkapı - Porta Aurea - Golden Gate İlgi bekliyor...
Altınkapı, 1592 yıllık çok önemli bir yapı.
Hem mimari açıdan hem tarihi açıdan önemini anlatmaya sözcükler yetmiyor.
Neredeyse 11 asırlık bir imparatorluğun, yani Doğu Roma'nın, yani Bizans'ın başkentinin 1 numaralı protokol kapısı.
Bu kapıdan tüm Bizans imparatorları geçti, Osmanlı padişahlarının önemli bir kısmı da geçti.

Tur rehberleri günümüzde bu kapıyı görmek incelemek bir yana, karşısına geçip fotoğrafını bile çekemediklerini belirtiyorlar. Düzenlenen turlarda bu önemli yapıyı misafirlerilere gösterebilmek için karşısındaki mezarlığa girip dalların arasından bir kare yakalamaya çalışıyorlar.
Altınkapı - Porta Aurea
İmparatorların zafer alayı başında şehre giriş yaptıkları ana tören kapısı.
Batıda Trakya yönünde uzanan şehirler arası Via Egnatia denilen yol bu kapı önüne kadar geliyor, Mese üzerinden Ayasofya'nın önündeki Augustaion isimli meydana ulaşıyordu. Bu kapı, kentin ana kapısı, özellikle de imparatorun kente giriş törenlerinde kullandığı kapı.
Ortadaki büyük, iki yandakiler küçük olmak üzere, üç kemerli kapısıyla zafer takı görünümünde.
425 yılında yapıya adını veren altın yaldızlı kapı kanatları takılmış. Kapının üzerinde Theodosius'un heykelleri, Nike ve bir 4 fil koşumlu araba yer almaktaydı. Kapı girişinin üzerindeki altın kaplamalı bronz harflerden kitabeler bulunmakta.

'Özdilek Vakfı Yılmaz Büyükerşen
Ünlüler Balmumu Heykel Müzesi’ artık İstanbul’da...

Türkiye’nin en büyük balmumu heykel müzesi olarak nitelendirilen ‘Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ artık İstanbul’da. Özdilek Vakfı tarafından ÖzdilekPark İstanbul AVM’de sanatseverlerle buluşan müze, 100’ü aşkın heykele ev sahipliği yapıyor.

Eskişehir’de açıldığı günden bu yana 1 milyonu aşkın kişinin ziyaret ettiği Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, farklı bir konseptle İstanbul’da kapılarını sanatseverlere açtı. Eskişehir’de açıldığı günden bu yana 1 milyonu aşkın kişinin ziyaret ettiği Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, farklı bir konseptle İstanbul’da kapılarını sanatseverlere açtı. Özdilek Vakfı tarafından 22 Eylül Cuma Günü ÖzdilekPark İstanbul AVM’de kapılarını açan müzenin açılışında, Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün yanı sıra Metin Akpınar, Bedri Baykam, Berna Laçin, Prof. Dr. Bingür Sönmez, Güneri Civaoğlu, Tuluhan Tekelioğlu, Pınar Türenç gibi eserleri sergilenen birçok isim katıldı.
Balmumu heykeller arasında Atatürk ve silah arkadaşları, Berna Laçin, Beyazıt Öztürk, Tuluhan Tekelioğlu, Süleyman Seba, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Aşık Veysel, Bedri Baykam, Cüneyt Arkın, Müjdat Gezen, Şener Şen, Çüneyt Arkın, Kemal Sunal, Bedri Baykam, Suna Kan, Fazıl Say, Zeki Müren, Nukhet Duru, Nurgül Yeşilçay, Yaşar Kemal, Barış Manço, Adile Naşit, Turhan Selçuk, Siyasiler, İş adamları, sinema ve tiyatro dünyasının ünlüleri ile usta kalemler var.

Türk karikatürünün efsane ismi Oğuz Aral ve kahramanı Avanak Avni artık Kadıköy'de. Kadıköy Belediyesi tarafından yaptırılan iki heykel karşılıklı durarak Kadıköy'e gelenleri karşılıyor
Usta karikatürist Oğuz Aral'ın Gırgır Dergisi'nde ofis-boy olarak çalışan Rıza Külegeç adlı çocuktan esinlenerek yarattığı bir karakter Avanak Avni Kadıköy Hasanpaşa'da hem Kadıköy'e gelenleri karşılıyor hem de Kadıköy Belediyesi Karikatür Evini gösteriyor.
Kadıköy Belediyesi usta karikatürist Oğuz Aral ve onun yarattığı Avanak Avni'nin heykellerini yaptırdı. Tipik bir gecekondu mahallesi çocuğu olan sürekli ezilen ama hiç boyun eğmeyen konuşmayı sökemediği için derdini anlatamayan, Leyla'ya sırılsıklam aşık ve sürekli Deve Dilaver'den dayak yiyen Avanak Avni parmağıyla Kadıköy Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hizmete açılan Karikatür Evi'ni gösteriyor.
Oğuz Aral'ın 1973 yılında çizmeye başladığı çizdiği Avanak Avni'nin maceraları Türkiye sınırlarını aşıp Güney Afrika'daki ırkçı olaylara karşı, Meksika'da ise ABD karşıtı gurupların sembolü olmuştu. Oğuz Aral Gırgır Dergisi'nin el değiştirmesinden sonra 1990 yılında çıkarmaya başladığı dergiye Avni adını vermişti.
Avni dergisi 1996'ya kadar yayınını sürdürmüştü. Oğuz Aral'ın 2004'te hayata veda edişinin ardından, Penguen dergisi çizerleri Oğuz Aral'ın anısına Avni'nin karikatürlerini kendi kalemlerinden çizmişlerdi.
Oğuz Aral, bir karikatüründe Avanak Avni'ye konuk olmuş ve Avni'den bir taş da o yemişti.
Kadıköy Belediyesi daha önce Turhan Selçuk'un Abdülcanbaz, Tuncay Akgün'ün Bezgin Bekir ve Uğur Gürsoy'un Fırat karakterlerinin heykellerini yaptırmıştı.
Abdülcanbaz, Bezgin Bekir ve Fırat Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi'nde gelenleri karşılıyor.
Heykeltraş Yunus Tonkuş tarafından yapılan Avanak Avni ve Turhan Selçuk heykelleri ise hem Kadıköy'ün Hasanpaşa girişinde gelenleri karşılıyor hem de Karikatür Evi'ne davet ediyor.

Öte yandan Kadıköy Belediyesi tahribata uğrayan Haldun Taner'in heykelini yeniden hazırlayıp Mühürdar'da ki yerine koyduktan sonra Kurbağalıdere paralelinde Yoğurtçu Parkı'nda bulunan ve 1903-1967 yılları arasında yaşamış olan
ünlü Türk Ressamı Fikret Mualla'nın heykelinde ki tuval yerine geçen resim tahrip edilmişti.
Belediyenin duyarlı görevlilerince, ressamın içinde resim görünen kalın camdan bir tuvalini
yerine koyarak heykelin kompozisyonunu tamamlanmış.

Kadıköy Belediyesi usta sanatçı Cem Karaca’nın demir heykelini
Küçük Moda’da bulunan Cem Karaca Sokağına yerleştirdi.

Kadıköy Belediyesi, Kadıköy sokaklarına sanatçıların eserlerinden tasarımlar yapmaya devam ediyor.

Daha önce Cemal Süreya, Özdemir Asaf ve Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın şiirlerini yaşadıkları sokakların kaldırım taşlarına döşeyen belediye daha sonra İstiklal Marşımızın bestecisi Osman Zeki Üngör’ün cam kaidesini Zeki Üngör sokağına yerleştirmişti. Küçük Moda, Bomonti arkasında yer alan Cem Karaca Sokak-Nezihe Gürbüz Sokak köşesi, MODA Khalkedon'un hemen üst tarafına Cem Karaca'nın demir heykeli konuldu.
2017 yılı Mart ayında Anadolu Rock tarzı müzik yapan sanatçının heykelinin diğer heykellerden farkı parmak kalınlığında delikli metalden yapılmış olması. Bu tür transparan form heykelin içinden arka tarafının görünmesini sağlanırken, havanın nemi ile metalin okside olup çizgiyle çizilmiş gibi duran heykeli, diğerlerinden ayrıcalıklı kılıyor. Cem Karaca gitar çalmaktan ziyade şarkı söyleyen bir sanatçı olmasına rağmen heykeli, batı enstürümanlarıyla müzik yapan sanatçının müzik türünü vurgulamak için gitarla beraber tasarlanmış.
Heykelin daha yüksek yerde durması gerekirken, sanatçının ismi yazılı kaidesi zemin hizasında olduğu için etrafı park eden araçlarla dolu oluyor ve heykeli görüş açısının kesintiye uğramasına, kaybolmasına neden oluyor.

Teldolap tarifleri kitap haline geliyor, geleneksel mutfak alışkanlıkları günümüze taşınıyor
2014 yılından günümüze kadar beğeni kazanan, Gizem Erman Soysaldı'nın tasarlayıp sunduğu "Teldolap" programı, tariflerini kitap haline getirdi.
Büyükannelerimizden gelen eski mutfak alışkanlıklarını günümüzün şehir yaşamında da sürdüren oyuncu Gizem Erman Soysaldı ile şef Müşerref Kartaler'in kaleme aldığı Teldolap kitabı 3 Ekim tarihinden itibaren okuyucularla buluşuyor.
LAV katkılarıyla hazırlan Teldolap, Remzi Kitabevi tarafından yayınlanıyor. Gıdaları geleneksel yöntemlerle saklama ve pişirme, mevsimine göre beslenme sağlıklı bir yaşam için düşündüğümüzden çok daha önemli.
Ayrıca daha pratik, sürdürülebilir ve ekonomik! Bu düşünceyle yola çıkarak hazırlanan Teldolap kitabının hikâyesi iki yıl önceye uzanıyor.
Geleneksel yöntemleri izleyerek mevcut alışkanlıklarını değiştiren oyuncu Gizem Erman Soysaldı ile şef Müşerref Kartaler, hayatlarında başlattıkları değişimi, yenilenmeyi ve kazandıkları deneyimleri bu kitapta paylaşıyor.
Yoğun kent yaşamında sağlıklı kalmaya çalışmak, gün geçtikçe özel bir çabayı gerektiriyor.
Teldolap'ta verilen tarifler, yöntemler ve püf noktaları şehirde doğal ve sağlıklı yaşamanın sanıldığı kadar zor olmadığını gösterirken, kitap, özellikle çalışan kadınlar için sunduğu pratik bilgilerle mutfaklara nostaljik bir lezzet ve sağlık katıyor.
Gizem Erman Soysaldı ve Müşerref Kartaler Teldolap'la mevsiminde toplanan ürünlerle konservelerin, salçaların, turşuların, tarhanaların, reçellerin, pestillerin, yoğurt ve kefirlerin hazırlandığı mutfakları, günümüzün modern şehir hayatına ve mutfaklarına taşıyor. Kitap herkesin bulabileceği malzemelerle ve pratik tariflerle, tüm kitapevlerinde.

Latin&Etnik Caz Flüt Virtüözü MİHRİBAN AVİRAL
UNUTULMAZ TÜRKÜLERİ İLK KEZ LATİN CAZ İLE BULUŞTURUYOR...