Sevilen Tiyatro Sanatçısı yazar GÜLRİZ SURURİ

Gülriz Sururi Cezzar. Tiyatro oyuncusu, yazar. 1962'de Engin Cezzar'la birlikte Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu'nu kuran, Kaldırım Serçesi, Keşanlı Ali Destanı oyunlarındaki rolleriyle tanınan 1929 doğumlu sanatçı,1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen devlet sanatçısı unvanına layık görülmüştü.
Manevi kızı Zeynep Miraç Özkartal basına yaptığı açıklamada "Sessiz bir defin istediği için vasiyetini yerine getirdik. Kendisi vefat haberini definden sonra duyurulmasını istemişti ve bir süredir sindirim sisteminden rahatsızdı.24 Temmuz 1929 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi, oyun gücü, sempatik tavırları, tecrübesi, kendine has saç modeliyle halkın gönlünde taht kurmuş haklı şöhrete sahip bir sanatçıydı.
İlk kez 1942'de İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü'nde sahneye çıktı. İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro ve Şan Bölümleri'nde eğitim gördü. Konservatuarı bitiremeden bazı özel topluluklarda çalışmaya başladı. 1955'te Muammer Karaca Topluluğu'nda profesyonel sanat yaşamına başladı.
1960'ta Dormen Tiyatrosu'na geçti.
1961'de, bu toplulukta sahnelenen Sokak Kızı İrma'daki rolüyle en iyi kadın oyuncu olarak İlhan İskender Armağanı'nı kazandı. 1962'de tiyatrocu Engin Cezzar'la evlendi.
Aynı yıl eşi ile birlikte Küçük Sahne'de Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu'nu kurdu. Sokak Kızı Irma, Ferhat ile Şirin, Teneke, gibi pek çok oyunda rol aldı. 1966'da "Teneke" oyunundaki rolüyle İlhan İskender En İyi Kadın Oyuncu Armağanı'nı bir kez daha kazandı. Aynı yıl Türk Kadınlar Birliği'nce "Yılın Kadını" seçildi.
Haldun Taner'in yazdığı, Genco Erkal'ın yönettiği ve ilk olarak 31 Mart 1964'te sahnelenip uzun süre kapalı gişe oynayan "Keşanlı Ali Destanı"'nda "Zilha" rolündeki başarısıyla ünü arttı. 1971'deHint Kumaşı adlı oyundaki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü üçüncü kez kazandı. 1979-1980 mevsiminde Mehmet Akan'la birlikte, topluluğun o güne dek sahnelediği oyunlardan Uzun İnce Bir Yol adlı bir derleme yaptı ve gösteriminde oynamıştı.
Başarılı sanatçı, Gazeteci yazar Leyla İsmier'e verdiği bir röportajında "Yeniden Dünyaya gelsem niye Gülriz olayım diye sormuş, Gülriz'i yaşadım biliyorum, Dünya çapında bir sanatçı olmak isterdim Tiyatroyu yaşamayan bilemez ama tiyatroda sonsuza dek kalmak için orada tek bir duygu yaşamış olmak yeterlidir" demişti.Üstte 20 Ağustos 1991 ev çekimi fotoğrafları bulunan ünlü tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi 2018 yılı Aralık ayı son günü tedavi gördüğü hastahanede sindirim problemi nedeniyle 90 yaşında aramızdan ayrıldı. 
 


OCAK © 2019, Sihirlitur'daki tüm yazılar ve fotoğraflar
Haluk Özözlü
'ye aittir, alıntı
yapılamaz, izinsiz kullanılamaz.
sorularınız için: hozozlu@sihirlitur.com
.

 
....