Hazırlayan: Haluk Özözlü

Bir Numara Yayıncılık A.Ş. tarafından aylık olarak çıkarılan "Bizim Aile" dergisi,
07 Mart 1997 tarihinde sıfır sayı, 14-24 Mart 1997 tarihinde 82 sayfalık birinci sayısı ile yayın hayatına atılmıştı.


Bizim Aile dergisi için isminden anlaşılacağı üzere hedef kitle çocuklu Türk aile tipi olarak seçilmişti, dergi, hanımlara yönelik bilgilendirici haberler, Pinokyo eki ise çocukların eğlenip, oyalanabileceği konular içeriyordu.

Genel yönetmen Mehmet Demirel, Yayın Koordinatörü Ahmet Örs, Genel yayın Yönetmeni Aliyar Dengiz, Yazı İşleri Müdürü Zehra Çakır, Editor Fatma Fatukan derginin yönetim kadrosunu oluşturmuştu.
Nebil Özgentürk özel röportajları, Ergun Hiçyılmaz tarihin içinden ilginç konularla her hafta okurlarına değişik konular hazırlıyorlardı. Haluk Özözlü ise Hürriyet Magazin, Show, Sabah Magazin dergi ve gazete eklerinde olduğu gibi Bizim Aile dergisinde de az bilinen gezi ve tatil yerlerin tanıtımını yapıyor, derginin son sayfasında da Burası Türkiye" başlığı altında biraz gülümseten, biraz da düşündürün esprili fotoğraflar sunuyordu.

Bizim Aile dergisi dopdoluydu, kağıt kalitesi iyi ve müstakil olarak satılan bir dergiydi. Gazete eki olmadığı için hiç bir yerde yayınlanmamış özel konularlar içeriyor, sadece Bizim Aile adına hazırlanıyordu. Herkese hitap eden dergide kısa haberlerle başlayan ilk sayfalar sonrası Rauf Tamer'in yazısı, Siyasilerden haberler, röportajlar, İçimizden Biri sayfalarında ünlü bir karakterle röportaj, Hayatın içinden, Haberden habere, Alışveriş, Tıp Dünyası, Sağlık, Çocuğumuz, Saklı Köşeler, Zamanın İçinden, Uzaklar, Spor Dünyası, İlker Sarıer yazısı, Tanık Olsaydık, Müzik, Evdeki Yaşam, Viva dünyası, Ajanda, Astroloji, Dert Etme, Bulmaca sayfaları ile son buluyordu. Dergi ile birlikte sunulan Pinokyo ekinin 32 sayfası çocukların sevebileceği türden zeka oyunları, hikayeler, el becerilerini artıracak el işlerinin tarifleri, haberler, boyama sayfasıgibi çeşitli ve bol renkli konularla eğitici içerikten oluşuyordu.
Aylık dergiler hızlı gelişen dünyada yavaş kalıyor, dergi hazırlanan kadar çok şey değişiyor, bazen zamanın gerisinde kalıyor, diğer ayın sayısı için haber bayatlamış oluyordu, maliyetlerin yükseldiği, reklam gelirlerinin sabit kaldığı durumlarda ise dergilerin yayın hayatı zorlaşıyor ve kapanıyordu. Bizim Aile dergisi de Pinokyo eki ile birlikte Aralık 1997 tarihinde 12. son sayısı ile yayın hayatına veda etti.
Sihirlitur ana sayfaya dönmek için lütfen tıklayınız...
Nostalji konulu diğer sayfalar için lütfen tıklayınız...