OTOMOBİLİNİZE EKSPERTİZ HİZMETLERİ

 
 
 
  2. El otomobil satın alırken veya kullanmakta olduğunuz otomobilinizin son durumunu olası arıza gelişme göstermeden erken teşhiş ile Oto Ekspertize gösterip aracı test ederek her yönüyle öğrenebilirsiniz.

boğaz turu
boğaz turu

Motor usta bakışı başka Oto Ekspertiz testi başka
İnsan sağlığında kullanılan erken "teşhis hayat kurtarır" sözü günümüzde otomobiller için de geçerli hal aldı.
Satış fiyatları 100.00 TL nin çok üzerinde bulunan otomobiller adeta yürüyen servet değerindeler, zaman içinde telafisi imkansız bir hataya düşmemek için TSE belgeli bir servisten oto ekpertiz hizmeti almakla, ileride doğacak pişmanlıkların, maddi zararların önüne geçebilirsiniz. 250 TL ila 400 TL ücreti olan bu hizmet sırasında satın alınacak veya kullanılmakta olan araca, Boya Kontrolü Testi, Araç Beyin Testi, Motor Mekanik Üst Kontrol, Motor Mekanik Alt Kontrol, Yanal Kayma Testi, Süspansiyon Testi, Fren Testi, DYNO Testi uygulanıyor. Plastik, Cam, Airbag gibi kapalı bölümler test dışında kalıyor. Meslekte 40 yıldır faaliyet gösteren kaporta kökenli Mehmet Seçilmiş ile sihirlitur.com okurları için oto Ekpertiz hizmetleri sırasında araca tatbik edilen uygulamaların detaylarını konuştuk.

boğaz turu
boğaz turu

Araca Neler Yapılıyor
Servise gelen araca önce boya testi yapılıyor.
Fabrika çıkışı öncesi boya havuzunda bölümler arası farklı boya kalınlıkların dışında her tarafı eşit mikron kalınlığında boyanmış olan kaportanın herhangi bir yerinde lokal boyanma, tamir olup olmadığı, hasar olmuş ise macun ve yeni boya uygulandığı aracın yaklaşık beş yüz noktasında boyanın saç ile arasındaki mikron kalınlığını ölçer aletle içi dışı incelenip, renk fark kontrolü yapılıyor.
Daha sonra araç lifte kaldırılıp motor ve mekanik testi için alt kontrol yapılıyor. Lastik üretim tarihleri, lastik diş derinliği amortisörlerin durumuna Bakılıyor.
Elekrik sistemi, ışık donanımı, elektronik sis temini ile kontrolü yine bu safhada gerçekleşiyor.
Araçta ki tüm parçaların orijinalinin olup olmadığına, değişim yapıldıysa zamanının belirlenmesine bakılıyor.

boğaz turu
boğaz turu

Aracın Beyni Önemli!
2000 yılı sonrası otomobil modellerde sıkça rastlanan hafıza kayıtları, aracın fabrika çıkışı verileri bilgisayar ile karşılaştırmalı kontrol ediliyor.
Mekanik ve motorü kontrolü yine yapılanlar sıralamasına giriyor. Liften indirilen araç bu defa fren testine giriyor.
Aynı band üzerinde araç ön takımından sabit noktaya güvenlik tedbiri olarak kayışlarla kelepçelenip dinomometre gücü ile vites gecikmesi test ediliyor, testin araç seyir doğal ortamına uygun olması için önden gelen yapay rüzgar yaratılarak siliminasyon oluşturuluyor.
Kontrol ve test sonuçları bitiminde yapılanlar, varsa eksikler yazılı rapor halinde imzalanıp araç sahibine sunuluyor.
OTONOM Oto Ekspertiz
İnönü Mah. Dolapdere cad. No 62 Şişli - İstanbul. Mehmet Seçilmiş 0552 460 10 30 - 0212 231 91 92


"OTO BAKIM " Konusu İçin Lütfen Linki tıklayınız.

Sihirlitur Anasayfa'ya geri dönmek için tıklayınız


© 2019
Ekim'de hazırlanmıştır. Sihirlitur'daki tüm yazılar ve fotoğraflar
Haluk Özözlü
'ye aittir, alıntı
yapılamaz, izinsiz kullanılamaz.
sorularınız için: hozozlu@sihirlitur.com