Sayfa 1 2 3 4 5 6
AH O ESKİ REKLAMLAR...
Hazırlayan: Haluk Özözlü/sihirlitur.com

Reklam dünyası sonu belli olamayan derin konu. Görsel ve işitsel yollarla reklamı olacak ürüne dikkat çekilmeye çalışılırken hayatımız boyunca uyarılıyor, adeta beynimiz yıkanıyor.
Yine de "aklımıza gelen ilk reklam ne” diye sorulsa mutlaka düşünme, hatırlama süresi yaşanıyor,
reklamın başarısı da burada ortaya çıkıyor.
Hafızada iz bırakan reklamların bir kısmını sihirlitur.com nostalji bölümünde toplayıp 1960 sonrasından günümüze eski reklamlarla geçmişe uzanıyoruz.


Reklamı yapılacak ürün bazen sloganı, bazen reklamda kullanılan müziği, bazen de reklamı yapan kişiyle öne çıkıyor. Hatta bunlar la ürünün ötesine bile geçiliyor, reklamı yapılan ürün unutulsa bile rol alan, sanatçı veya kullanılan slogan, müzik unutulmuyor. Hedef kitlesine ulaşmada ne kadar iyi seçim yapılırsa etki ve hafızada iz bırakma da o derece etkili derin oluyor. Bu ifadeye verilecek en güzel reklam örneği “Bir bilmecem var çocuklar, Haydi sor sor, çayda kahvaltıda yenir, Acaba nedir nedir nedir, Bisküvi deyince akla hemen onun adı gelir” satırlarıyla başlayan ETİ Bisküvi reklamı olabilir.
Bir başkası ise yarım asrı geçmesine rağmen unutulmayan on yüz bin milyon baloncuk yuttum diye başlayan Fruko gazoz reklamı sayılabilir.
Gazete, dergi sayfaları, tabelalar, kartpostal üzerine konulan reklamlarından sonra 1968 sonrası hayatımıza yerleşen Televizyon reklamlarının da hafızada bıraktığı izler inkâr edilemez.
Bunlar arasında en çarpıcı örnek ise Bir apartman kesiti üzerinde bir aşağı bir yukarı koşturan kapıcının halini gösterirken “Kapıcı aç şu kaloriferi donuyoruz, Kapıcı kapat şu kaloriferi yanıyoruz” feryatlarına cevaben kapıcının İzocam’dan yardım istemesi ve sonucu “İzocam kaplattık alt kattakiler pişmiyor, üst kattakiler donmuyor, Sağ olasın İzocam”. Sözleriyle reklamı bağlaması olabilir.


Unutulmayan Reklamlar, Reklam Yüzleri, Simgeler, Spotlar
Geçmişte olduğu gibi günümüz reklamlarında da reklamın yeri, saati, mevsimi ayrı bir önem taşıyor.
Özellikle yiyecek, içecek sektöründe olmak üzere emlak, banka gibi bazı reklamların aşırı tekrarı iticilik, nefret uyandırıp ters tepebiliyor, satışını olumsuz etkiliyor.
Eski reklamlarda özellikle de sabun reklamlarında sevilen sanatçılar, herkesin beğendiği başarılarını takdir ettiği yüzler kullanılmış, ürün değişik kişilerle özendirici biçimde sunulmuştu. Bunlar arasında Lüks sabunları önde gelen markalardan biriydi. PE RE JA kolonya reklamı, HAVİLLAND, DOCTEOR RENNAUD PARİS gibi güzellik kremleri, VOG BALİ gibi külotlu kadın çorabı reklamı unutulmazlar arasındaydı.
Kadını ilgilendiren ürün reklamları kadar sürücülere hitap eden reklamların başında ise “Pirelli gidişinden belli” sloganıyla hatırlanan otomobil lastiği reklamı vardı. Örnekler çoğaltılabilir mutfakta “bir dilim SANA sürülmüş ekmek” hafızadan çıkmayan SANA Margarin reklamları, “Paketteki kulakçığı işaretli yerden kes gönder SANA yemek kitabı kazan” kampanyaları yine unutulmazlar arasında yer alırken Piyale adı ağız tadı, Nuhun Ankara Makarnası kulaklarda da yer etmişti.
Bir de reklam yüzleri simgeler vardı ki ömür boyunca nerede görülse o reklamı çağrıştırırdı, adeta reklamın bir parçası, demirbaşı olmuştu. Piyale Makarnası ahçısı, Sana reklamında yer alan güler yüzlü ev kadını, Ankara Makarnası'nın başı boneli aşçısı, Jop jilet reklamında yüzü köpüklü adam, gagasında bebek taşıyan leylek Yapı Kredi Bankasını, Furo, Fay reklam yüzü, boğum boğum haliyle firmayla bütünleşmiş bir reklam kahramanı olan Michelin lastikleri reklam simgesi, Facit hesap makinelerinin Pinokyo benzeri cizgi simgesi bunlar arasındaydı.
Reklam spotları farkında bile olmadan ezberlenir, radyoda duyunca birlikte söylenirdi, "Mintaksa canım Mintaksla" sloganlı MİNTAX krem deterjan reklamı, "Oooo JOB mu kullanıyorsun, Ya sen" sloganlı jilet reklamları. PANASON, ORALET, ÇOKOKREM, SÜMERBANK, ARÇELİK de en fazla duyduklarımızdandı.
"Ho Ho Ho HOOVER, süpürür döver" reklamı elektrik süpürgesiydi. "Gır Gır giren eve dır dır girmez" manuel saplı fırça merdaneli süpürgeydi, her eve girmişti, Tukaş konserveydi sloganı "Tukaşsa koy sepete" olarakzihinlerde yer etmişti. "Bak Bak Yüksek Kaldırımda", dillere pelesenk olmuştu. Taksitle beyaz eşya satışı yapan Sabri Acarsoy Mağazası reklamları, radyolarda onar dakikalık reklam kuşaklarından biri olan The Shadows parçası ile başlayan "MAS OTOBÜSLERİ" reklamı gibi nice reklamları yapılan ürünler günümüzde olmasalar bile reklamları akılda kalıcı olmuştu.


Hangi birini yazsak mutlaka birileri eksik kalacak.
Reklamlar öylesine fazlaydı ki belki de hiç işimize yaramayacak bu spotları istesekte ömür boyunca unutamıyoruz.
ALTINYILDIZ EPENGLE kumaşları, Sultanhamam ile birlikte teleffuz edilen SURASKİ Kumaş Mağazası, Uzun ömürlü BEREÇ pilleri, KAZOVA Kazakları, USTAM hazır işkembe konserveleri, DİNARSU, SEZAK halı markaları, su geçirmez BEYKOZ Kunduraları, KARS, KARPER, SAYAS üçgen peynirleri, MİNTİPS, FURİTTİPS şekerleri, LEZZO içeceği, AMBRE SOLEİRE güneş yağları, FREDO, KONTİ Kolonyaları, RADYOLİN, KOLYNOS diş macunu markaları, BLUE BLEU şampuanı, PERTEV kremleri, THOMSON, SİERA, AGA, CONDOR radyoları, Size de çıkabilir sloganlı MİLLİ PİYANGO reklam anonsları, MİCHELİN, DUNLOP, FİSK, LASSA, PİRELLİ lastik reklamları, Evden Eve Nakliyat sloganıyla TUZCUOĞLU nakliyat reklamları, sonu olmayan daha bir çoğunun reklam spotu tekerleme gibi hafızamıza kazınırcasına yerleşmiş.

Büyütmek için TIKLAYIN

Büyütmek için TIKLAYIN

Reklamın düşündürdükleri
Satılan malın reklamı olmaz, esas reklam ürün satışı artmışken yapılır, ya da ben reklam vermem, Reklamın iyisi kötüsü olmaz reklam reklamdır, gibi düşünceler hep vardır.
Reklam dünyası için söylenmiş sözler içinde bazıları popülerliğini hiç kaybetmez. “Sakın anneme reklamcı olduğumu söylemeyin zira o beni bir genelevde piyano çaldığımı zannediyor”.
Geçmişte sokaklarda, meydanlarda, bina cephelerinde, taşıtlarda, duraklarda, zepline varıncaya kadar her yerde sıkça gördüğümüz reklamlara günümüzde yazılı basın organları, radyo, film, televizyona alternatif ve ilave olarak bilboardlar, statlar, takım formaları, sosyal medya dalları, cep telefonları da eklenmiş görünüyor.
Beyin yıkama türünde devam edenler ise kamu spotu gibi işlem görerek ehemmiyetini kaybediyor, afişlere bakılmıyor, internet sayfasına, sosyal medya hesaplarına düşenler ile cep telefonuna ısrarla gönderilen kampanya, reklam duyuruların bir kısmı mesajlar okunmadan silinmekten kurtulamıyor.
Günümüzün en sevilen TV dizileri arasına yerleştirilen reklamlardan kaçını hatırlıyoruz?.
Oysa eski reklamlarda ki yaratıcılık, bıraktığı iz, güven, inandırıcılık, kalıcılıklılık ürünü yıllarca yaşatıyor.

haliç
haliç

haliç
haliç

haliç
haliç

haliç
haliç

haliç
haliç

haliç
haliç

haliç
haliç

haliç
haliç


haliç
haliç


haliç
haliç
haliç
haliç1950'li yıllar ve sonrasında yapılan reklamlarda dönemin akılda kalıcı, çok kullanılan kelimelerle hazırlanmış olan reklam spotlarını öne çıkarken, sihirlitur.com, reklamları orijinal halleri ile sergilemeye takip eden sayfalarda devam ediyor.

Sayfa 1 2 3 4 5 6


© Temmuz 2017'de hazırlanmıştır, sayfalarda ki yazılar ve fotoğraflar Haluk Özözlü'ye aittir, izinsiz kullanılamaz.
.