Kültür Sanat 1.sayfa | Kültür Sanat 2.sayfa


KÜLTÜR & SANAT

Concertmania
BON JOVI, WHITESNAKE, IRON MAIDEN, DEEP PURPLE, JUDAST PRIEST, IAN ANDERSON, JETHRO TULL,
OZZY OSBOURNE, METALLICA, SLAYER, MEGADETH, ANTHRAX, MANOWAR, ACCEPT, RAMMSTEIN
KONSER VİDEOLARI İÇİN TIKLAYINIZ
http://arzuozozlu.blogspot.com/

H.CAN YÜCEL, Adalı Yayıncılık'tan çıkan yeni kitabı ADA'YA YOLCULUK
H. CAN YÜCEL Adalı Yayıncılıktan çıkan yeni kitabını "ADAYA YOLCULUK" başlıklı kitapta Marmara Adası kapsamlı bir şekilde ele alınmış. Ulaşımından, yaşantısına dek tüm detaylara fotoğraf ve bilgilerle yer verilmiş. kitapta, Marmara Adasında yerleşim, Adada kullanılan tekne çeşitleri, Yolcu Tekneleri ve Kaptanlar, II. Bölüm ve III. Bölüm olarak ada tarihi ile gözler önüne seriliyor.
Yılların araştırması ve birikimiyle hazırlanan belgesel kaynak nitelikli itapta 200 adet siyah Beyaz fotoğrafla ada tarihine ve vapurlarımıza yolculuk yapabilirsiniz. Fiyatı 40.00TL olan kitap seçkin kitap evlerinde bulunabilir.

Can Yücel, Ali Bozoğlu Beyin fotoğraflarının yer aldığı kitapta Şevket Karasaban, Berk Gürses, Rüksan Yakar, Cavit Savran, Arzu İşseven, Yalçın Özalp, Orhan Kızıldemir, Ahmet Birant, Haluk Özözlü gibi isimlere ait arşiv fotoğrafları da bulunuyor. (15 Haziran 2021).

Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonundan MOTİF
Sergi 9 Kasım 2020 - 31 Ekim 2021 Sadberk Hanım Müzesi

Sadberk Hanım Müzesi,40. kuruluş yıldönümü olan 2020 yılında, Türkiye'nin ilk özel müzesi olma sıfatını haklı bir gururla ve sorumluluk bilinciyle taşıyor.Bu anlamlı yıldönümü, esin verici bir sergi ve ona eşlik eden bir katalogla kutlanıyor. "Motif" başlığıyla kurgulanan sergi ve yayın projesi, müzenin belirli bir eser grubunu sunmuyor, aslında bütün müzeyi eserleriyle birlikte panoramik bir çeşitlilik içinde görünür kılıyor ve çok farklı coğrafyalarda birbirleriyle karşılaşmış farklı kültürlerin tarihsel motiflerini bir araya getiriyor. Bugüne kadar hazırlanan her sergi, müze koleksiyonlarının kuvvetli yönlerini göz önüne serdi. Yıldönümü projemiz ise eserleri bu defa motifler yoluyla birbirine bağlıyor ve nispeten küçük, ama "kabına sığamayan" müzemizin aslında ne kadar zengin olduğunu anlatıyor.

Sergi, O9 Kasım 2020 - 31 Ekim 2021 tarihleri arasında, Çarşamba hariç her gün 10:00 - 17:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

SHERLOCK HOLMES'UN MACERALARI, ÇOCUKLAR VE YETİŞKİNLER İÇİN BİR BAŞYAPITA DÖNÜŞTÜ
Sir Arthur Conan Doyle'un kalemiyle şekillenen, dünyaca ünlü hayali dedektif kahraman Sherlock Holmes'un maceralarını içeren 5 kitaplık seri, The Çocuk Yayınları markasıyla yepyeni bir kimliğe büründü. Başarılı illüstratör Arianna Belluci imzası taşıyan birbirinden orijinal kapak görseller ve siyah beyaz çizimler ile bir başyapıt olma özelliği taşıyan seri, koleksiyon düşkünlerine özel tasarımıyla sadece çocukları değil, macera tutkunu yetişkinleri de okur kitlesine dahil ediyor. Özel olarak tasarlanan kapak görselinin yanı sıra orijinal siyah beyaz çizimleri aracılığıyla Sherlock Holmes'un dâhilik eseri olan akıl oyunları içinde kaybolan okurlar, kendilerini maceradan maceraya koşarken buluyor.
Sherlock Holmes ile ev arkadaşı Dr. Watson'ın maceraları, 5 kitaptan oluşan dünyaca ünlü seride, "Kızıl Dosya" kitabıyla başlıyor. Sherlock Holmes ve Dr. Watson'ın kendilerini onlarca yıldır süren bir ihanetin ve Hindistan'dan Londra'ya uzanan bir cinayet sarmalının içinde buldukları "Dörtlerin İmzası" kitabıyla sürükleyici bir hale dönüşüyor.
Serinin 3'üncü kitabı "Mavi Yakut", okurları bir kazın peşinden giden Sherlock Holmes ve Dr. Watson'ın içine düştükleri akıl almaz maceranın içine çekiyor. "Benekli Kordon" kitabı ise Sherlock Holmes ve arkadaşının bir cinayetin gizemini çözmek üzere gittikleri karanlığa doğru yola çıkarıyor. Serinin son kitabı "Kızıl Saçlılar Kulübü" kitabı,okurlarını basit bir soruşturmayla başlayan, giderek derinleşen olaylar zincirinde şaşırtıcı bir gerçekle karşı karşıya bırakıyor.

24.EMITT İstanbul 2020 Fuarı Tüyap'da 30 Ocak'ta açıldı
Dünyanın sayılı turizm fuarlarından biri olan EMITT, yedi salonda yerli ve yabancı iştirakçıların katılımıyla bir kez daha turizmcilere, tatilseverlere kapılarını açtı. Özellikle yerli katılımcılar yörelerine has ürünleri sahip oldukları folklorik ve antik değerleri ön plana çıkardılar.
Bunlar arasında Afrodisias antik kentini, Balıkesir Yağcıbedir halılarını, Kuşadası dev korsanlarıyla çevresini, Uşak Uşak halılarını, Isparta güllü ürünlerini, Mardin evlerini, Denizli Pamuklale kaplıca sularını tanıtırken, Kastamonu sabunlarını, Kızılcahamam su ve sodasını, Mudurnu el işi yemenilerini tanıttılar. Kilis yorganları, zeytinyağları, Edremit zeytin ve sızma yağları, Aksaray kabak çekirdeği, Amasra zengin çeşitli salatalarını, Konya Hoşmerim Helvasını, Adıyaman, etsiz, Urfa etli çiğ köftesini, Adana şalgam suyunu, Bozcaada şaraplarını konuklara tattırıp özenle sergilediler.
Katılımcılardan Moğolistan yöresel kıyafetli modelleriyle, Japonya kağıt katlama sanatından verdiği örneklerle ilgi odağı oldular. Dalyan kaplumbağası, Bartın çektirme maketi, Antalya Altın portakal heykelleri, Karadeniz Ereğli mağarası, herkülü, Avanos çömlek yapımı ve balon gezileri ile ilgi çeken diğer standlar oldu.
Dünyada yaşanan ekonomik krize, depremlere, yayılmakta olan Çin gribine rağmen fuar ziyaretçileri, tatilseverler bu yılda standlara büyük ilgi gösterdiler.


Fuar ziyaretçileri, standlarda konu mankenleriyle bol bol selfie ve video çekip, tanıtım broşürlerinden topladılar.

Antalya Kemer tanıtım standında açılan fotoğraf sergisinde yer alan Büyük Burun Mağara ve turizm konulu çeşitli tatil yapma hevesi uyandıran imrendirici fotoğraflar, büyük beğeni kazandı.

ÜNLÜ FİLATELİST EROL AKKAYA'NIN PUL SERGİSİ GALATASARAY'DA ESKİ PTT BİNASINDA AÇILDI
Türkiye'nin ender müzik pul koleksiyonerlerinden Erol Akkaya, tarafından hazırlanan pul sergisi, PTT'nin eski Galatasaray Postahanesi giriş katında açıldı. Seçkin davetli topluluğunun ziyaretiyle 09 Aralık 2019 Pazartesi günü saat 15.00'de açılan pul sergisi 15 Aralık tarihine kadar gezilebilecek.

Sergilenen pulların, ilk gün damgalı zarfların yanı sıra Eşya Piyangosu biletleri de bulunuyor. İstanbul'un Fethi pulları, Çeşitli branşların konu edildiği Olimpiyat pulları büyük ilgi görüyor.
Tarihe, geçmiş dönemlere ışık tutan kültür hazinesi pullar arasında yer alan "Posta Pullarında ATATÜRK" pulları tematik pullar büyük önem taşıyor.

SELÇUK ALAGÖZ İLE GEÇMİŞE YOLCULUK
Türkiye müzik tarihinin unutulmaz değerlerine ses vermeyi sürdüren Gloss Müzik, bu kez de Selçuk Alagöz arviş kayıtlarını müzikseverlerle buluşturuyor; 1960'lı ve 1970'li yıllara da yeniden ışık tutuyor.
Üç Altın Plak sahibi Selçuk Alagöz, Malabadi Köprüsü, Deliyim Seviyorum gibi özgün bestelerinin yanı sıra Rana Alagöz ile birlikte yorumladıkları eserlerle de Türkiye müzik tarihinin unutulmazları arasında sağlam bir yere sahip.
Müzik kariyerini sayısız ödülle taçlandıran, orkestrası ile yurtdışında ve Türkiye'de konserler veren sanatçı, farklı dillerde söylediği şarkılarla da hafızalarda yer alıyor. 73 ülkenin otantik şarkılarından oluşan repertuarı ile Guiness rekorlar kitabına aday olan Selçuk Alagöz ve Orkestrası'nın,1960'lı ve 1970'li yıllarda yayınlanan plaklarından alınan kayıtlar, 50 yıllık karanlığın ardından arşiv tutkunlarının beğenisine dijital olarak sunuluyor.
Türkiye müzik tarihinin unutulmayan eserleri, Bolu Beyi, Bağbozumu, Mutluyum Artık, Barışalım Mı, Demirciler, Dosta Giderim, Edremit Van'a Bakar, Geçti. Yolun Yarısı, Pınara Varmadın Mı?, Ringo, Saklan Saklanabilirsen, Sevdi Zannet, İbibikler, Şu Silleden Gece Geçtim'in yeraldığı "Dünden Bugüne -2" albümü Coşkun Müzik'in katkılarıyla, Gloss Müzik etiketiyle dijital ve mobil platformlarda.

Deep Purple grubunun eski bas gitaristi Glenn Hugles, İstanbul konserinde sahneyi "BURN" adlı parçayla adeta yaktı.

Ünlü İngiliz Rock grubu Deep Purple’nin eski bas gitaristi Glenn Hugles, 11.Temmuz 2019 akşamı Zorlu Performans Sanatları Merkezi sahnesinde sevenleriyle buluştu. Saat 21.00’de başlayan konserde, İan Gillanı anımsatan çığlıklarıyla seyirciyi coşturan, tüm dinleyicilerin birlikte söylediği bilinen sevilen parçalarla övgü dolu performans sergileyen Glenn Hugles “Burn” adlı Deep Purple grubunun bir rock klasiği haline gelmiş parçası büyük beğeni topladı. Konserde Bas vokal ve bas gitarda ki 1952 doğumlu Hughes’a, gitarda Soren Anderson, klavyede Jesper Bo Hansen ve davulda Fernando Escobedo eşlik ettiler.
Konser performansı "BURN" adlı parçanın orijinal videosunu "Glenn Hughes Performs Deep Purple Classics Live Istanbul Turkey 2019 - Burn" başlığı altında olarak bulabilirsiniz.

Armoni Sanat Galerisi, 30 Nisan 2019 tarihinde YALÇIN GÖKÇEBAĞ'ın
"Anadolu Düşleri" adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatcıya ait 13 eserinin yer alacağı sergi 30 Nisan - 15 Mayıs arası sanatseverlerle buluştu

Armoni Sanat Galerisi Yalçın Gökçebağ'ın son dönem resimlerinden oluşan bir sergiyi ağırlamaya hazırlanıyor.
Giderek azalan, bir süre sonra da belki tümüyle bitecek olan Anadolu kırsalındaki günlük yaşamı, Karadeniz'den Ege'ye, Doğu Anadolu'dan Akdeniz'e, Marmara'dan, Güney Doğu Anadolu'dan İç Anadolu'ya dek tuvaline aktarıp belgeleyen Yalçın Gökçebağ'ı, gerçek bir hikâye anlatıcısı olarak tanımlayabiliriz.Sanatçı yıllarca yaptığı çok sayıda farklı işin kendisine açtığı yol, kazandırdığı gözlem gücüyle oluşturduğu hikayeleri resimlerine yansıtıyor. En detaylı çalışmaları titizlikle yapan, kırsal yaşamı bize bambaşka bir perspektif ve ışıkla sunan sanatçı, adeta geçmişimizi saklamamıza yardım eden eşsiz bir belgeselci gibi çalışmı
ş.
Resimlerde kırlara yukardan bir bakış, ufka doğru derinleşen bulutlar, gittikçe uzaklaşan, ama bitmeyen tarım alanlarını, meyve bahçelerini ve buralarda çalışan kadınları görebilirsiniz.

ART 212 SANAT GALERİSİ Kadırgalar Caddesi No: 8/B (Metro Center Yanı) NİŞANTAŞI-İSTANBUL 0212 240 22 82

GÖKOVA-KEKOVA KIYILARI VE 12 ADALAR İÇİN BİR YAŞAM VE GEZİ REHBERİ MAVİ YOLCULUK HAKKINDA HER ŞEY BU KİTAPTA!
450 küçük koy ve deniz mola noktasının anlatıldığı “Mavi Yolculuk Rehberi: Gökova'dan Kekova'ya Türkiye Kıyıları ve 12 Adalar” doğa ve deniz severlere yeni bir pencere açıyor. Gazeteci Ali Boratav’ın 3 yıllık bir çalışmayla hazırladığı kitap, Gökova, Hisarönü, Yeşilova, Marmaris, Göcek-Fethiye Körfezleri ve Kalkan-Kaş-Kekova mavi yolculuk kıyıları ile Ege Adaları’nda mavi gezginler için yeni ve renkli bir rehber niteliği taşıyor.
Gazeteci Ali Boratav, Türkiye kıyıları ve Ege Adaları’nda 30 yıla yakın süredir gerçekleştirdiği mavi gezilerden izlenim ve deneyimlerini 3 yıllık bir hazırlık süreci sonucunda “Mavi Yolculuk Rehberi” isimli kitapta topladı. Usta denizcilik yazarı Sezar Atmaca’nın editörlüğünü üslendiği kitabı, Denizler Kitabevi yayımladı. Büyük boyda basılan 532 sayfalık kitap, denizciler için olduğu kadar bu kıyıları ve adaları karadan gezenler için de çok yönlü bir rehber olma özelliğini taşıyor.

Orak Adası Güneydoğu koyu Gökova Körfezi Armutlusu (Gökliman) koyu Hisarönü

23. EMITT Turizm Fuarının ardından
Dünyanın dört büyük turizm fuarı arasında yer alan EMİTT TURİZM FUARI
2019 yılı 31 Ocak Çarşamba günü başlayıp
03 Şubat'a kadar sürdü.
TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'ne hem turizm profesyonellerini hem de uygun fiyatlarda tatil planlarını yapmak isteyenleri
ağırlayan EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı 94 ülkeden 1.100 ana firmayı (alt katılımcılarla toplamda 5.602 firma) ağırlayarak rekor seviyede katılım sağlandı.

Fuar alanının kente uzaklığına rağmen turizm sevdalıları yoğun trafikli fuar alanına giriş için sabahın erken saatlerinden itibaren büyük ilgi gösterdiler.
Fuara katılan konuşmacılar yapılan toplantılarda fikir teatisinde bulundular sorunlara çare aradılar. Destinasyon Pazarlamasının Önemini Yerel Kalkınma ve Turizm Ekseninde Yeniden Keşfedin 'Türkiye turizmini 12 aya yaymak için gerekli destinasyon stratejileri neler?', Turizm odaklı bir yerel kalkınma planında yol haritası nasıl çıkarılır?', 'Hangi öğeler destinasyon turizmi kapsamında öne çıkarılabilir?' 'Birçok destinasyon arasından kendimizi nasıl sıyırırız?', Önümüzdeki dönem için 'Turizm sektörünü etkileyen mega trendler neler?', 'Global turizm tüketicisi önümüzdeki dönemde neyi önemseyecek?', 'Nasıl bir tatil yapmak isteyecek?', 'Tatilini düzenlerken hangi kanalları kullanacak?', 'Destinasyon turizminin global trendlerdeki önemi nasıl olacak?', 'Turizmin yeni lokomotifi Y kuşağı mı?, gibi çeşitli konular ele alındı.

Tüyap fuar alanında önceki yıllardan farklı, akılda kalıcı, seyahati cazip kılan bir değişiklik yoktu.
Yine standlarda yöresel ürünler sergilendi satışı yapıldı. Yerli katılımcılar arasında yer alan kesme çiçekçilikle tanınan şifa kenti Yalova, çiçeklerden yapılmış gelinlikli modeliyle beğeni kazandı. Balıkesir kenti ilçeleriyle beraber folklor gösterileri sunarken Edirne faytonları, şifalı macunu, orkestrası, geleneksel şenlikleriyle ziyaretçileri toplamasını bildi.
Çankırı kaya tuzunu, Geyve ayva Safranbolu safran çiçeği, Sındırgı mandalina kolonyasını koklatarak, Diyarbakır tepsi tepsi burma tatlısını satıp, tattırarak tanıttı, Mardin sedef kakmalarını, Kemaliye dokumalarını, dut mamullerini sundu.
Edremit zeytin ve yağlarını, Sinop Amazon kadınını, Çanakkale Truva kentini heykel, büst, mankenlerle sergiledi. Fuarda tarhana çorbası içenler, taşlı şövalye yüzükler, Gaziantep yemenileri satın alanlarda oldukça fazlaydı.

Ülkede yaşanmakta olan ekonomik etkenlerin bariz gözlendiği turizm fuarında, ziyaretçiler, fuar alanında dolaşan ve sabit mankenlerle bol bol selfie çekip, kendilerine sunulan kitap, boşür, lokum, tatlı, kalem gibi ikram ve tanıtım ürünlerinden topladılar. Fuarın hedef kitlesi yerli mi, yabancı turist mi, ülke tanıtımı başarılı oldu mu anlaşılamadı.

AKDENİZ'DE AY YILDIZLI GEMİLER
Akdeniz'de Ay Yıldızlı Gemiler Ali Bozoğlu tarafından İMEAK DENİZ TİCARET ODASI İZMİR ŞUBESİ adına hazırlanan belgesel kitap Mart 2018 de ilk baskısı 1000 adet olarak deniz severlere sunuldu.

Denize olan tutkusu çocukluk yıllarında başlayıp, en son Türkiye Denizcilik İşletmelerinden 2016 yılında emekli olan Denizci yazar Ali Bozoğlu kitabında Ay Yıldızlı Türk gemilerini 16 bölüm halinde tanıtıyor.
Ender rastlanan renkli ve siyah beyaz gemilerin, iç ve dış çekimlerinden oluşan fotoğraflarla süslediği Ay Yıldızlı gemiler kitabında ki bölüm başlıkları arasında Hint Okyanusunda bir Türk gemisi. Yüzen Fuar S/S Karadeniz. Anadolu'yu İstanbul'a taşıyan gemiler Etrüsk, Kadeş, Tırhan, Marmara'nın üç gülü Trak Sus Marakaz. Marshall Gemileri. Karadeniz'in üç kardeş gemisi. Kraliçelerin Tercihi Türk Gemileri. Kuzey Buz Denizi'ne çıkan Türk Gemisi. Tarsus'la üç kıtaya rüya yolculuk.
İzmir Körfezi Sularında İlk Vapurlar. Akdeniz limanlarına açılan ikiz kardeşler. Kruvaziyer Hayalini Söndüren Yangın. Gurbetçilerin Feribotu. Gemilerimiz İzmir Enteryosyanel Fuarı Seferine Hazır. Denizyollarında Feribot Devri. "Geldikleri Gibi Giderler" konuları bulunuyor.
Piyasada satılmayan, İzmir Ticaret Odası'nın prestij yayını Ay Yıldızlı Gemiler kitabı sayfaları arasında dolaşırken, yıllar öncesine giderek, gizli kalmış bir çok bilgiye ulaşılıyor, çeşitli dokümanlar görülüyor.
Yıllarca süregelen sabır ve azimle bütünleşerek hazırlanan nadide eser, gemilerin geçmişine ışık tutuyor, belgesel kaynak özelliği taşıyor.

Dünyaca Ünlü Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi’nin Türkiye’deki Adresi Beyoğlu İstiklal Caddesi oldu
2016 sonbaharında kapılarını açan Madame Tussauds İstanbul, her yaştan ziyaretçiye keyifli bir deneyim sunuyor.
250 yaşındaki markanın İstanbul’daki adresi, ziyaretçilere en sevdikleri ünlü isimleri görüp, hissedip, fotoğraflayabildikleri, eğlenceli, interaktif ve eşsiz bir deneyim sağlayan, tüm aileye yönelik bir cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor.
Grand Pera'da ki Madame Tussauds İstanbul Müzesinde, tarihi, kültürel kahramanlar ve geçmişten bugüne sanat, spor ve siyaset dünyasının 55 üstü ünlü isim yer alıyor. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde tarihi bir gezintinin yapıldığı müzede, Türkiye’den birçok ismin yanı sıra uluslararası müzik, spor ve film yıldızları da görülüyor.

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi'nde yeni katılan ünlü karakter, sinema, tiyatro sanatçısı komedyen Tolga Çevik yerini aldı.Heykeli ile gerçeğini ayırt etmek mümkün değil
Sinema filmleri, dizi filmler ve televizyon programlarıyla Türkiye'nin en sevilen komedyenleri arasında yer alan Tolga Çevik'in figürü, Madame Tussauds İstanbul'da kendisinin de katılımıyla düzenlenen lansmanla yerini aldı.
Mütevazi hali ve esprileri ile hazır cevaplığını açılışta da sürdüren sanatçı oldukça heyecanlı göründü.
"Artık bir dublörüm var"
Lansmanda neşeli, mutlu olduğu gözlenen ve esprileriyle davetlilere renkli anlar yaşatan Çevik, "Burada figürümün bulunması benim için heyecan verici. Bunun bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum. Sanki ünlülerden oluşan kocaman bir ailenin en yeni üyesi gibi hissediyorum. Ayrıca insanın kendini böyle dışardan görmesi çok farklı bir duygu. Daha önce yurt dışında Madame Tussauds'yu ziyaret etmiştim. Fakat insanın kendi figürünün olması çok farklı bir deneyimmiş" dedi. Çocuklarının da figürü çok merak ettiğini, sınavlar nedeniyle ailece gelemediklerini üzülerek belirten ünlü komedyen, "En kısa sürede "beni" ailece ziyaret edeceğiz" dedi ve telefonunu çıkararak figürüyle birlikte selfie çeken ilk kişi oldu.
Figürün yapımı 8 ay sürdü!

Tolga Çevik figürünün yapım sürecinin başlangıcında Londra'da bulunan Madame Tussauds Stüdyo'sunun kreatif ekibi sanatçıyla İstanbul'da bir araya geldi ve detaylı ölçü alımı, fotoğrafların çekilmesi, saç ve göz rengi referanslarının belirlenmesi için ön çalışma gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 saat süren bu çalışmanın ardından sanatçının figürü için kendisinin seçtiği bir poz belirlendi ve bu poz referans alınarak figürün duruş şekli tasarlandı. Saç, kaş ve kirpikleri gerçek saçların tek tek ekilmesi ile oluşturulan figürün yapımı 8 ay sürdü ve Çevik'in de onayıyla figür son halini aldı. Tolga Çevik Madame Tussauds İstanbul'da sergilenecek figürü için orijinal sahne kostümünü hediye ett.
Sevilen sanatçı isteyenleri kırmadı her biri ile ve basın toplantısına katılanla birlikte grup fotoğrafı da çektirdi. 2.6.2017

Müzede sergilenen balmumu heykel sayısı Tolga Çevik, Neşet Ertaş, Demi Lovato, Cosmoman 2018 ve 25 Mayıs 2018'de ilave edilen Türk Sinemasının unutulmaz aktörü Tarık Akan ile 60'a ulaştı.Madame Tussauds İstanbul'a gelen taleplerin değerlendirilmesiyle figür yapımı için sanatçının ailesiyle iletişime geçen Madame Tussauds yetkilileri, alınan olumlu dönüş sonrası Aralık 2017'de Tarık Akan'ın figür yapım çalışmalarına başladı. Figürün yapım süreci hakkında Merlin Entertainments Grup Genel Müdürü Sarper Hilmi Suner "Madame Tussauds İstanbul'a her sene yeni figürler ekliyoruz ve bu kez Türk Sineması'na büyük değerler katmış oyuncumuz Tarık Akan'ı, ailesinin büyük desteğiyle burada sevenleriyle buluşturduk. Figür ailesinin isteğiyle 2000-2010 yılları arasındaki görünümünde yapıldı. Londra stüdyomuzda 1 yıldan uzun süren çalışmalara rehber olması için çok fazla arşiv taraması yapıldı ve üzerindeki takım elbise ve ayakkabı sanatçının ailesi tarafından figürde kullanılmak üzere Madame Tussauds İstanbul'a bağışlandı" dedi.
Madame Tussauds Müzesi'nde sergilenecek karakterler arasında Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet, Mimar Sinan, Barış Manço, Angelina Jolie, Brat Pitt, Lady Gaga, Messi, Ronaldo, Einstein, ET, Adile Naşit, Rihanna, Marilyn Monroe, Muhammed Ali ve birçok sürpriz toplamda 55 isim yer alıyor.
Balmumu heykeller serisine 2017 yılında yedi tanesi Türk yıldızlardan olmak üzere sekiz heykel daha ilave olacak.

İstiklal Caddesi üzerindeki Grand Pera binasının ilk iki katında kapılarını ziyaretçilere açan Madame Tussauds İstanbul için merkezde figürleri yer alan ünlülerin ve yakınlarının katılımıyla bir açılış resepsiyonu düzenlendi. Lale, Doğukan ve Batıkan Manço, Barış Manço’nun figürüyle ilk defa bir araya geldi. Fuat Güner ve Özkan Uğur, Madamme Tussauds İstanbul’u baştan sona gezerek başta kendi figürleri olmak üzere tüm figürlere yakın ilgi gösterdiler.
Öte yandan Ocak ayı itibariyle sevilen pop yıldızı Murat Boz'un balmumu heykeli sergilenmeye başladı.
MADAME TUSSAUDS BALMUMU HEYKEL MÜZESİNİ GEZMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

ÇİÇEK HAKKINDA HER ŞEY BU FESTİVALDE!
Baharın Mis Kokulu Çiçeklerinden Rengarenk Bir Dünya: "FloralFest"


Geçtiğimiz yıl Haydarpaşa Garı'nda alışılagelmiş festivallere yeni bir soluk getiren FloralFest, bu yıl daha düzenlendi. Küçük çiflik Park'ı mis kokulu rengarenk bir dünyaya çeviren ve dopdolu programıyla misafirlerini ağırlayan Floralfest'te bugün Hıdırellez çoşkusu yaşandı. İkinci gününde de çiçeğe dair birçok etkinliğin yer aldığı festivalin akşamında ise Ahırkapı Roman Orkestrasıyla beraber Hıdırellez, dans ve müzik eşliğinde çoşkuyla kutlandı.

70'den fazla butik çiçekçinin yer almasının yanı sıra çiçeğe dair birçok etkinliğin de bulunduğu festivalin bugünkü programında, başarılı sunucu Ezgi Sertel eşliğinde ceviz kabuğundan takı tasarımı, yenilebilir çiçekten çikolata yapımı, Frida Kahlo taç yapımı ve çiçek buketi yapımı atölyeleri yer aldı.
Mis kokulu festivalin son gününde ise müzik eşliğinde yine canlı performanslar ve çiçeğe dair her şey, Festivalin üçüncü gününde ise füzyon buket tasarımı, selülit giderici yağ yapımı ve çiçek stili atölyeleri etkinliklerini sergilediler.

EN ÇOK ZİYARET EDİLEN MÜZE VE ÖREN YERLERİ BELLİ OLDU
Kültür ve Turizm Bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerini 2016 yılında 17 milyon 521 bin 316 kişi ziyaret ederken, 2017 yılındaki ziyaretçi sayısı yüzde 17 oranında artarak 20 milyon 509 bin 746 ziyaretçiye ulaştı.
KONYA MEVLANA MÜZESİ İLK SIRADA
2017 yılının en çok ziyaretçi ağırlayan müzesi, 2 milyon 480 bin 433 kişiyi ağırlayan Konya Mevlana Müzesi oldu. Mevlana Müzesini sırasıyla; 1 milyon 932 bin 726 ziyaretçiyle İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi, 1 milyon 892 bin 250 ziyaretçiyle İstanbul Ayasofya Müzesi, 1 milyon 494 bin 893 ziyaretçiyle Denizli Hierapolis (Pamukkale) Ören Yeri, 996 bin 800 ziyaretçiyle İzmir Efes Ören Yeri, 682 bin 785 ziyaretçiyle Nevşehir Göreme Ören Yeri, 498 bin 880 ziyaretçiyle Nevşehir Hacıbektaş Müzesi, 386 bin 590 ziyaretçiyle Aksaray Ihlara Vadisi Ören Yeri, 360 bin 879 ziyaretçiyle Ankara Cumhuriyet Müzesi, 353 bin 285 ziyaretçiyle İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi Harem Bölümü takip etti.
PRNet'in medya incelemesine göre geçtiğimiz yıl müze ve ören yerleriyle ilgili 39 bin 708 haber çıkışı tespit edilirken, müze ve ören yerleri ziyaretçilerinin 2016 ile 2017 yılları arasındaki kıyaslamasında yüzde 97 oranında bir artışla Nevşehir Kaymaklı Yeraltı Şehri ilk sırada yer aldı. Nevşehir Hacıbektaş Müzesi yüzde 63 oranında artışla ikinci, Denizli Pamukkale Ören Yeri yüzde 53 oranında artışla üçüncü ve İstanbul Ayasofya Müzesi ile İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi ise yüzde 32 oranında artışla dördüncü sırada yer edindi.
Müze ve ören yerlerinde yaşanan artış Müzekart sayısına da yansıdı.
2016 yılında 903 bin 246 olan Müzekart sayısı, geçtiğimiz yıl yüzde 17,5 artarak 1 milyon 65 bin 966 oldu.

Dünyanın beş büyük turizm fuarı arasında yer alan EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 25-28 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleşti.

Bu yıl 22'inci kez kapılarını açan EMITT'e 108 ülkeden 4.500 davetli tur operatörü başvurusunu yapmış bulunuyor.
25-28 Ocak 2018 tarihlerinde açık olan EMITT ilk iki gününde turizm profesyonellerine, üçüncü ve dördüncü gününde ise tatil tüketicilerine yönelik olup, tatil tüketicileri fuarda seçtikleri tatil destinasyonlarını inceleyerek bütçelerine uygun tatil rotalarını, cazip fiyatlarda "erken rezervasyon" kampanyaları ile ulaşma imkanına sahip olabiliyor.
Fuara katılanlar arasında Çanakkale ili, Çanakkale ve Truva savaşları, Güzellik Yarışmasını sergileyen modelleriyle, 57. Alayın içtiği son çorba olan Çanakkale Manevi Çorbasıyla büyük ilgi görüyor.
Balıkesir, zeytinyağı, yörük ve Türkmen folklor ve el sanatlarıyla, Gerze Belediyesi hediyelik el dokuması, Gerze Horozu, ahşap el sanatları, Eskişehir Lüle Taşı, Sivrihisar, Nasrettin Hocası, Urfa zaza gelin başları, Taraklı ağaç işleri, Taşköprü sarımsakları, Çankırı kaya tuzu ve tuzdan yapılma abajurları ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
Gerede şak şak helvası, Safranbolu, safran çiçeği ilaveli kolanya, sabun mamulleri ve lokumları, Yalova, doğal kestane, ıhlamur bal çeşitleri, Gazipaşa turfanda ürünleri ile beğeni kazananların başında bulunuyor.

Gazipaşa seracılıkta iddialı olduğunu turfanda ürünleri çilekler, muzlar, biberler, domatesler, çiçekler ile gösterirken, Balıkesir Kaz Dağları yöresel Türkmen ve Yörük kıyafetlerini yansıttığı el yapımı bebekleriyle beğeni kazanıyor.

Namık Kemal'in Heykeli 19 Mayıs Mahallesi Parkında
Kadıköy Belediyesi Türk edebiyat ve düşünce tarihinin önemli isimlerinden Namık Kemal'in heykelini yaptırdı.
'
Vatan Şairi' olarak tanınan Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Namık Kemal'in heykeli 19 Mayıs mahallesinde yeni yapılan 19 Mayıs Parkı'na konuldu.

Bronz heykel, heykeltraş Ümit Öztürk tarafından yapıldı. 2 metre 60 cm yüksekliğinde olan heykelin yapımı yaklaşık üç ay sürdü.
Namık Kemal'in Kadıköy'le ilişkisi Ziya Paşa, Şinasi gibi isimlerle yaptığı fikir tartışmalarına dayanıyor. Yıllarca Kadıköy'de yaşayan 5. Murad'ın şimdi SGK ve Marmara Üniversitesi Kampüsü'nün bulunduğu yerdeki köşküne ziyarete gelen Namık Kemal, Ziya Paşa gibi isimlerle bu köşkte fikir tartışmalarında bulunuyordu. Köşk zamanla muhaliflerin buluşma yeri haline gelmiş ve sabahlara kadar fikir tartışmalarının yapıldığı mekân olmuştu. 21 Aralık 1840'ta doğan Kemal'in heykelinin doğum günü haftasında konulması da ayrı bir özellik taşıyor.

Altınkapı - Porta Aurea - Golden Gate İlgi bekliyor...
Altınkapı, 1592 yıllık çok önemli bir yapı.
Hem mimari açıdan hem tarihi açıdan önemini anlatmaya sözcükler yetmiyor.
Neredeyse 11 asırlık bir imparatorluğun, yani Doğu Roma'nın, yani Bizans'ın başkentinin 1 numaralı protokol kapısı.
Bu kapıdan tüm Bizans imparatorları geçti, Osmanlı padişahlarının önemli bir kısmı da geçti.

Tur rehberleri günümüzde bu kapıyı görmek incelemek bir yana, karşısına geçip fotoğrafını bile çekemediklerini belirtiyorlar. Düzenlenen turlarda bu önemli yapıyı misafirlerilere gösterebilmek için karşısındaki mezarlığa girip dalların arasından bir kare yakalamaya çalışıyorlar.
Altınkapı - Porta Aurea
İmparatorların zafer alayı başında şehre giriş yaptıkları ana tören kapısı.
Batıda Trakya yönünde uzanan şehirler arası Via Egnatia denilen yol bu kapı önüne kadar geliyor, Mese üzerinden Ayasofya'nın önündeki Augustaion isimli meydana ulaşıyordu. Bu kapı, kentin ana kapısı, özellikle de imparatorun kente giriş törenlerinde kullandığı kapı.
Ortadaki büyük, iki yandakiler küçük olmak üzere, üç kemerli kapısıyla zafer takı görünümünde.
425 yılında yapıya adını veren altın yaldızlı kapı kanatları takılmış. Kapının üzerinde Theodosius'un heykelleri, Nike ve bir 4 fil koşumlu araba yer almaktaydı. Kapı girişinin üzerindeki altın kaplamalı bronz harflerden kitabeler bulunmakta.

'Özdilek Vakfı Yılmaz Büyükerşen
Ünlüler Balmumu Heykel Müzesi’ artık İstanbul’da...

Türkiye’nin en büyük balmumu heykel müzesi olarak nitelendirilen ‘Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ artık İstanbul’da. Özdilek Vakfı tarafından ÖzdilekPark İstanbul AVM’de sanatseverlerle buluşan müze, 100’ü aşkın heykele ev sahipliği yapıyor.

Eskişehir’de açıldığı günden bu yana 1 milyonu aşkın kişinin ziyaret ettiği Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, farklı bir konseptle İstanbul’da kapılarını sanatseverlere açtı. Eskişehir’de açıldığı günden bu yana 1 milyonu aşkın kişinin ziyaret ettiği Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, farklı bir konseptle İstanbul’da kapılarını sanatseverlere açtı. Özdilek Vakfı tarafından 22 Eylül Cuma Günü ÖzdilekPark İstanbul AVM’de kapılarını açan müzenin açılışında, Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün yanı sıra Metin Akpınar, Bedri Baykam, Berna Laçin, Prof. Dr. Bingür Sönmez, Güneri Civaoğlu, Tuluhan Tekelioğlu, Pınar Türenç gibi eserleri sergilenen birçok isim katıldı.
Balmumu heykeller arasında Atatürk ve silah arkadaşları, Berna Laçin, Beyazıt Öztürk, Tuluhan Tekelioğlu, Süleyman Seba, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Aşık Veysel, Bedri Baykam, Cüneyt Arkın, Müjdat Gezen, Şener Şen, Çüneyt Arkın, Kemal Sunal, Bedri Baykam, Suna Kan, Fazıl Say, Zeki Müren, Nukhet Duru, Nurgül Yeşilçay, Yaşar Kemal, Barış Manço, Adile Naşit, Turhan Selçuk, Siyasiler, İş adamları, sinema ve tiyatro dünyasının ünlüleri ile usta kalemler var.