Kültür Sanat 1.sayfa | Kültür Sanat 2.sayfa

Burhan Doğançay’ın ‘From Walls No 5’ isimli eseri
750 Bin TL’ye satıldı!

Kolektif Karma Tasarım Pazarı 09. Nisan Pazar günü
Türk Çağdaş Sanatı ustalarından modern sanatın dünyaca ünlü temsilcilerine kadar 129 sanatçının birbirinden değerli 275 eserinin yer aldığı 39. Beyaz Müzayede, 9 Nisan Pazar günü Orjin Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Müzayede başlangıç saati geldiğinde bile bayrak masasında kayıt sırası fazla olduğundan, sırada bekleyen kişilerin salona geçmesini beklemek için müzayede 20 dakika geç başlatıldı. Müzayedede koltukların tamamı dolarken yoğun ilgiden dolayı yer bulamayan sanatseverlerin büyük bir kısmı tüm müzayedeyi ayakta takip etti.
Müzayedede Mübin Orhon’un merakla beklenen 1950’li yıllara ait ‘Abstrait Blanc et Rose’ isimli yapıtı 475 bin TL’lik fiyatıyla en yüksek fiyata alıcı bulan ikinci eser oldu.
En yüksek fiyata alıcı bulan 3.cü eser ise 410 bin TL’lik fiyatıyla Fahrelnissa Zeid’in 1950’li yıllara ait soyut yapıtı ‘Abstrait Jaune’ oldu. Türk Çağdaş Sanatı’nın orta ve genç kuşağından Kemal Önsoy’un 2011 yılına ait eseri 315 bin TL’lik fiyatı ile büyük ilgi görürken bu eser Kemal Önsoy’un bugüne kadar satılmış en pahalı eseri olarak kayıtlara geçti.
Jiri Georg Dokoupil’in ‘Brazil Bubbles Series’ isimli yapıtı müzayedenin en çekişmeli eseri olarak 315 bin TL’lik fiyat ile alıcı buldu. Yeni İngiliz heykel akımının önemli sanatçılarından Julian Opie’nin ‘Ann Dancing In Sequined Dress-I’ isimli tablosu eserin yurt dışındaki galeri fiyatının da üstüne çıkarak 285 bin TL’den alıcı buldu.


Aziz Karadeniz tarafından yönetilen ve yoğun ilgi ile takip edildi.

OSMAN HAMDİ BEY’İN BAŞYAPITI ANTİK A.Ş. MÜZAYEDESİNDE
Türk müzecilik tarihinde ve resim sanatında önemli izler bırakmış olan Osman Hamdi Bey’in “Yeşil Cami Önü” isimli görkemli tablosu 14 Mayıs 2016 tarihinde Antik A.Ş. müzayede evinde satışa sunuldu.

Osmanlı mimarisinin süslemelerini ve ince işçiliğindeki detaylarını 16 insan figürü ile tuvalde betimleyen Türk resminin öncü ressamlarından Osman Hamdi Bey, eski Osmanlı günlük yaşamının ruhunu etkileyici bir kompozisyonla günümüze taşıyor.
Tuval üzerine yağlıboya olan “Yeşil Cami Önü”, 185 x 100 cm ebatları ile “Kaplumbağa Terbiyecisi’ adlı tablosundan sonra bilinen en büyük Osman Hamdi Bey eserlerinden biri. Sanat tarihçileri, müze direktörleri ve sanat uzmanları tarafından “başyapıt” olarak nitelendirilen muhteşem tablo, 10 milyon lira açılış fiyatı ile satışa sunuluyor.
Osman Hamdi Bey’in Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane’yi, bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ni kurduğu yıl olan 1882’de tamamladığı eser eski Türkçe imzalı.
Müzayedede ayrıca Türk resim sanatının usta sanatçılarından Halil Paşa, Hoca Ali Rıza, Halife Abdülmecid, İbrahim Çallı, Naci Kalmukoğlu, Şevket Dağ, Hikmet Onat ve Feyhaman Duran’a ait birbirinden değerli tablolar sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Osmanlı ailelerine ait tuğralı gümüşler, Beykoz camları, tombaklar ve hat sanatının önemli örneklerini satışa sunuldu. 0(212) 236 24 60 numaralı telefondan Gülşen Işık’tan müzayede hakkında bilgi alabilirsiniz.

Antik A.Ş.’den Değerli Tablolar ve Osmanlı Eserleri Müzayedesi Büyük İlgi Gördü

Antik A.Ş. 6 Aralık Pazar günü saat 14.30’da Antik Palace'da gerçekleştirdiği “Değerli Tablolar ve Osmanlı Eserleri” müzayedesi'ne koleksiyoncular büyük ilgi gösterdiler.
“Surre Alayı” 920,000 TL, “Padişahın Yeni Cami’ye gelişi” 800,000 TL fiyatla yeni sahipleriyle buluştu.


Stefano Ussi’nin “Sürre Alayı” konulu eseri ve Naci Kalmukoğlu’nun “Padişahın Cuma Selamlığı’nda Yeni Cami’ye gelişi" konulu eserlerinin yer aldığı müzayedede başyapıt eserler satışa sunuldu. Turgay Artam yönetiminde gerçekleşen müzayedede özel koleksiyonlardan bir araya getirilen Klasik Türk resminin başyapıt çalışmaları ilk kez satışa sunuldu.

Mısır Hidivi İsmail Paşa, Süveyş Kanalı'nın açılış töreninde tanıdığı Ussi'ye, her yıl Kabe'nin üzerine örtülmek üzere hazırlanan işlemeli örtüyü taşıyan "Sürre Alayı" konulu bir tablo ısmarladı. Tablo Kabe'ye hediye (mahmil) götürmek üzere İstanbul'dan yola çıkan, Kahire'den geçişinde kervan ile birlikte giden hacıları ve onları koruyan Türk atlılarını betimleyen bir kompozisyon olacaktı. Ussi, 1873 yılında tamamladığı eseri önce Viyana sergisine gönderdi.
Daha sonra eserin Mısır'a gönderileceğini haber alan Sultan Abdülaziz, tabloyu Dolmabahçe Sarayı'na kazandırdı. Müzayede'de yer alan eser, bu zengin kompozisyonun küçük bir versiyonu olup, sanatçı tarafından 1874 yılında İtalya'nın Mısır Büyükelçisi Ekselans De Martino'ya ithaf edilerek armağan ettiği eserdir.

289. Müzayede
Antik A.Ş. müzayede evinin 6 Aralık 2015 Pazar günü Antik Palace’da gerçekleştirdiği 289. Müzayedesinde özel koleksiyonlardan seçilmiş değerli tablolar ve antikalar satışa sunuldu.
Sanatsever ve koleksiyoncuların yoğun ilgi gösterdiği ve tamamen doldurduğu müzayede salonunda Tablolar ve değerli antikalar yeni sahipleri ile buluştu. Stefano Ussi imzalı “Surre Alayı” 920,000 TL fiyata satılırken Naci Kalmukoğlu’nun “Padişahın Yeni Cami’ye gelişi” konulu eseri 800,000 TL fiyata satılarak sanatçıların dünya müzayede rekorlarını kırmış oldu.
Nazmi Ziya “Natürmort” 530.000 TL, Hikmet Onat “Sarıyer Yeni
Mahallede tekneler” konulu eseri 250.000 TL, İbrahim Çallı “Boğaz’da balıkçılar” 240,000 TL fiyata satıldı.
Müzayedede Osmanlı Hat eserlerine de büyük ilgi vardı: Hilye-i Şerife Mahmut Celaleddin, 265,000 TL, Kamil Akdik Hat Levha 310,000 TL satılırken, birçok hat ve Osmanlı Eserine sahip olabilmek için koleksiyoncular yarıştı.
Müzayedeyi başarılı bir sunumla gerçekleştiren Turgay Artam, klasik eserlere gösterilen yoğun ilginin Türk sanatı için çok önemli olduğunu belirtti ve ekledi “Müzayedemizde yer alan eserler çok önemli koleksiyonlarda yerlerini aldılar. Klasik sanatçılarımızın hakkettikleri değerlere ulaşmaları çok önemliydi, bir ülkenin klasik sanatçılarının ulaştığı yüksek değerler, güncel sanatçıların geleceğe güvenle bakabilecekleri bir temel oluşturmaktadır" derken Sadrazam Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa koleksiyonundan müzayedeye çıkan Tombak sahanlar 190,000 TL fiyata satılırken, Yıldız Vazo 70,000 TL'ye alıcı buldu.

Artam Global Art & Design
Ocak-Şubat 2015 yılı 31. Kış Sayısı, Zengin İçeriği ile Sanat Dolu

Artam Global Art & Design Ocak - Şubat 2014 yılı 31. Kış sayısı Olgaç Artam’ın “Sanat ve Tasarım” başlıklı editör yazısıyla başlıyor.
Dergide, Müzayedelerden Haberler, Dünyadan Sanat Haberleri. Çağdaş Sanat Fuarları, sonrasında “Alman Ustaların Dünya Zaferi “, “Deneysel Duyguların Yaratıcısı”, “Cy Twombly Görünenin Arkasındaki Gizli Gerçek”, “Ötekinin Keşfi: Gösteri Dünyasında Balkanlar ve Ortadoğu’nun Sunumu”, “Sade veya Cehennem Güneşine Bakmak”, “Güncel Sanatta Foto İle Manipülasyon: Sonsuz Sınırsız Bir Alanda Kısılıp Kalmak”, Geçmişteki Yeni Paris: Lois Vuitton Vakfı", “Bir Sanatçı Bir Eser”,konuları yer alıyor.
“Türkiye’den Sanat Haberleri” bölümündeçeşitli etkinlik haberi bulunuyor.
“Güncel Sanatın Dinamik İsimleri, Ilgın Seymen, Seza Bali, Ayşegül Turan ile yapılan röportajlara ayrılan sayfaların bitiminde Artam Magazin, “Sanat Otelleri Dosyası”, “Güzelliğin Somut Hali”, “Tasarımda Rock&Roll Ruhu”, “Tasarıma Sanatsal Dokunuşlar”, “İmkansızın Tanımını Değiştiren İsim:Cecil Balmond”, "Aile Mirası Tutku”, “Trend Yaratan Tasarımlarla son buluyor. Artam Global Art & Design: Tel: 0(212) 236 24 60 (200 sayfa. Fiyatı:10.00 TL).
Artam Magazinden seçilen bazı görseller.

Fausto Zonaro, "Galata Limanın'da", tuval üzerine yağlıboya, 31x55 cm

Jeff Koons, Gazing Ball 2013. sıva ve cam, 3 edisyon 1 sanatçı kopyası

Yalılarda ki Sanat:
Armaggan Bosphorus Suites

Artam Global Art & Design Kasım-Aralık 2014 30. Kış Sayısı, Zengin İçeriği ile Sanat Dolu.
Artam Global Art & Design Kasım - Aralık 2014 yılı 30. Sayısı Olgaç Artam’ın “Rembrandt’dan Hirs’e ” başlıklı yazısıyla başlıyor.
Dergide, Müzayedelerden Haberler, Dünyadan Sanat Haberleri. Çağdaş Sanat Fuarları, sonrasında “Küreselleşme Ekseninde Çağdaş Sanat “, “Resmin Sevdiği Adam”, “Bir Müzayede Devi”, “Anonim/Kopya ve Taktikler”, “Sanatta Fuar Çılgınlığı”, “Fotoğrafın 175. Yılı” konuları yer alıyor.
Öncü Bir Müze Modeli İstanbul Modern Sanat Müzesi tanıtımının yapıldığı sayfaları, “İzleyici ile Bütünleşen Heykeller”, “Taner Ceylan’la Parçalı Gerçekliğin Geri Dönüşü”, “80’lerde Türk Sanatı”, “Marcus Graf’la Contemporary, İstanbul’a Geri Sayım”, “Bir Sanatçı Bir Eser”, başlıklı haberlerle devam eden Artam Magazin, “Türkiye’den Sanat Haberleri” bölümünde 37 etkinlik haberi bulunuyor.
“Güncel Sanatın Dinamik İsimleri, Ahmet İpek Doğu, Nevin Aladağ, Erdal İnci, Emin Mete Erdoğan ile yapılan röportajlara ayrılan sayfaların bitiminde Artam Magazin, “Sanat Otelleri Dosyası”, “Mekan”, “Bilinmeyene Yolculuk”, “Birlikten Kuvvet Doğar”, Trend Yaratan Tasarımlar bölümleri ile son buluyor.
Artam Global Art & Design: Tel: 0(212) 236 24 60 (200 sayfa. Fiyatı:10.00TL).

Artam Antik A.Ş tarafından organize edilen müzayedelerin 284. sü “Değerli Tablolar ve Antikalar”a Ayrılmış. Müzayede 14 Aralık Pazar günü Shangri La Bosphorus’da yapılacak.

Valerie Berlin
Still Life With Mirror

Kesişen Zamanlar Sergisi
İstanbul Modern Sanat Müzesi

Anonimite/Kopya
Ve Yeni Taktikler

KADİM ÇAĞLARDAN İZLER SERGİSİ SADBERK HANIM MÜZESİ’NDE
Türkiye’nin ilk özel müzesi olarak ziyarete açılan Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi geçici sergi programı dâhilinde, 6 Aralık 2013 - 25 Mayıs 2014 tarihleri arasında, "Kadim Çağlardan İzler, Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonu" adlı sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor.

Sadberk Hanım Müzesi Arkeoloji Bölümü, kuruluşunun 25’inci yılı onuruna koleksiyonları arasından seçtiği ve yapılmış oldukları dönemlere ışık tutan 150 adet seçkin taşınabilir kültür varlığını, Kadim Çağlardan İzler adlı sergide yer alan 150 adet eser, Sadberk Hanım Müzesi Arkeoloji Bölümü koleksiyonunun kronolojik bütünlüğünü en iyi şekilde yansıtmak üzere seçildi.
Sadberk Hanım Müzesi Müdürü Hülya Bilgi, Sadberk Hanım Müzesi Arkeoloji Bölümü’nün yaklaşık 7000’e yakın eserden oluşan koleksiyonunun, Geç Neolitik Çağ’dan Bizans Dönemi sonuna kadar Anadolu’da birbiri ardına yaşamış uygarlıklara ait maddi kültür varlıklarının kronolojik olarak izlenmesine imkân sağladığını belirtiyor.

Anadolu medeniyetleri sergide hayat buluyor.
Hacılar kültürüne ait kaplar, taş aletler ve heykelcikler ile Geç Neolitik ve Erken Kalkolitik Çağ'da Göller Bölgesi, idoller, gaga ağızlı testiler ve tunç silahlar ile Erken Tunç Çağı'nda Batı ve Orta Anadolu'nun Yortan, Troia, Alacahöyük kültürleri, çivi yazılı tabletler, mühürler ve sunu kapları ile Orta ve Geç Tunç Çağı'nda Asur Ticaret Kolonileri, Hitit ve Miken kültürlerinin yer alıyor. “Bunun yanı sıra, çömlekçilik ve kuyumculuk sanatının örnekleri ile Demir Çağı'nda Urartu, Frig ve Lidya krallıkları, zengin form ve bezeme çeşitleriyle Geometrik Dönem'de Karia kültürü, mitoloji ve kahramanlık konularının işlendiği siyah ve kırmızı figürlü Attika çömlekleri ile ise Arkaik ve Klasik Dönem kültürlerine yer veriliyor.
“Sergide, Hellenistik Dönem’e ait altın takılar, pişmiş toprak figürinler, kalıp yapımı kırmızı astarlı çömlekler, Roma Dönemi’ne ait heykel sanatı örnekleri, cam kaplar ve takılar ile son olarak Ortaçağ’ın Hıristiyanlık inancı ve Roma sanatının geleneklerini harmanlayarak kendine özgü bir sanat anlayışı geliştirmiş olan Bizans Dönemi‘ne ait maden eserler öne çıkartılıyor.
Müze uzmanları Senem Özden Gerçeker ile Deniz Uygun tarafından hazırlanan “Kadim Çağlardan İzler” sergisinde yer alan eserler, ayrıntılı bilgilerin yer aldığı bir katalog da, sanatseverlerin beğenisine sunuluyor
Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi Piyasa Cad. No.25-29 Büyükdere - İstanbul
Tel. 0212 242 38 13-14 - Fax. 0212 242 03 65 Çarşamba hariç her gün 10.00-17.00 arası ziyarete açıktır.

Kadın biçimli kap
Pişmiş toprak Erken Kalkolitik Çağ
MÖ 6. binyılın sonu

Pseudo-panathenik amphora
Pişmiş toprak Arkaik Dönem
MÖ 6. yüzyılın sonu

Kadın başı biçimli kap
Pişmiş toprak Klasik Dönem
MÖ 5. yüzyılın ikinci çeyreği

Artam Global Art & Design Mart - Nisan 2014 27. Bahar Sayısı çok renkli ve sanat dolu
Artam Global Art & Design Mart - Nisan 2014 27. Sayısı Ortaç Artam’ın “Sanatın Farkındalığı ” başlıklı yazısıyla başlıyor.
Dergi, Müzayedelerden Haberler, Dünyadan Sanat Haberleri. Çağdaş Sanat Fuarları, sonrasında Yasemin Bay’ın çalışması “Çağdaş Türk Sanatında Kadın Sanatçılar-ı” bulunuyor.
Art Dekorun ışığı ve Özü: Tmara De Lempicka ve Hale Asaf/ Prof Dr. Kıymet Giray imzalı. Sanatçılar ve İlham Perileri başlıklı yazıyı Ece Eraslan hazırlamış. İnci Eviner ile “Bir Şantiye Ortamında” röportajı Ebru Nalan Sülün’e ait.
Çin’in Çağdaş Sanat Pazarindaki Konumu konulu yazı Kemal iz imzası taşıyor. Çağdaş Venedik Taciri: François Pinault/ Leslie Riggs ile Artam Magazin’in ortasına geliyoruz, derginin diğer konuları ise Sıradan Olanın Metaforu: Duchamp ve Hazır-Nesne/Derya Yücel, Bir Sanatçı, Bir Eser, Türkiye’den Sanat Haberleri ile devam ediyor.
İlerleyen sayfalarda Güncel Sanatın Dinamik İsimleri: Meriç Algün Ringbork, Kerem Ozan Bayraktar, Pınar Yoldaş, Deniz Gül ile Didem Sandıkçı tarafından yapılan röportajlara yer verilmiş. Asimetrik Işık Oyunları/Casa Gomes, “Ego-Friendly” Tasarımcı: Arik Levy/ röportajı ile İkonik Yapıların Mimarı: Mario Botta konuları Dilek Öztürk çalışmaları olarak sıralanıyor. Artam Magazin Mimaride eğitim yapıları ve Trend Yaratan En Yeni Tasarımlar sayfalarında mobilyalar, takılar, saatlerden örneklerle son buluyor.
Artam Global Art & Design: Tel: 0(212) 236 24 60 (178 sayfa. Fiyatı:10.00TL)
.

Naci Kalmukoğlu "Tüller arasında nü"
Tuval üzerine yağlıboya
76x97 cm

Guy Bourdin
Vogue Paris için 1970
The Estate of guy Bourdin 2013

"Yeşil Bugetti Tamara" (Otoportre)
Tuval üzeri yağlıboya 1925
Tamara de Lempicka 36x26 cm

ARTAM GLOBAL ART & DESİGN OCAK-ŞUBAT 2014 YİNE SANAT DOLU
Artam Global Art & Design Ocak-Şubat 2014 26. Sayısı Ortaç Artam’ın “Yeni Yıla Girerken ” başlıklı yazısıyla başlıyor.
Dergi, Müzayedelerden Haberler, Dünyadan Sanat Haberleri. Çağdaş Sanat Fuarları, sonrasında Modern ve Post Modern Sanatta Tutku ve Saplantı başlıklı konuya yer veriyor. FIACSanat Fuarının Ardından Prof. Dr. Ali Akay çalışması yer alıyor. Müzayede İlahı ve Düşmüş Melek Jean Michel Basquiat yazısı Leslie Rigg imzalı. Tuna Kargılının kaleme aldığı Paris'in Şehir Efsaneleri konusunu, Kemal İz'in 2013 Müzayede Rekorları Ne Anlama Geliyor konusu takip ediyor. Yeni medyada Kurumlaşan Direnç ve Esnek Alanlar, Derya Yücel'e, Chiara Passa Çevrimiçi röportaj Didem Sandıkçı'ya ait.
Bitmeyen Senfoni:Sanatta Sansür konusunu Fırat Arapoğlu hazırlamış. Nesneden Heykele, Bedenle Resim Yapmak, Bir Sanatçı Bir Eser, konuları birbiri arkasına sergileniyor ve Türkiye'den Sanat Haberleri 20 sayfa boyunca devam ediyor.
Güncel Sanatın Dinamik isimleri: Berke Yazıcıoğlu, Erdem Taşdelen, Onur Mansız, Nermin Er ile yapılan röportajları ve Hafızalarda Renk Bulan Yolculuk konusunu Didem Sandıkçı hazırlamış. Çağdaşa Vintage Dokunuşlar - Tasarım Ödüllü Villa, Zamanı Gösteren Makinelerin Mucidi Max Busser, Saat Tasarımı Dosyası, Kalıcılığın Ustası David Chipperfield ile sonan gelinen dergi Trend Yaratan En Yeni Tasarımlar sayfaları ile son buluyor.
Artam Global Art & Design: Tel: 0(212) 236 24 60 (186 sayfa. Fiyatı:10.00TL)

ARTAM GLOBAL ART & DESİGN
Kasım-Aralık 2013 Sayısından En Son Sanat Haberleri

Artam Global Art & Design Mayıs-Ağustos 2013 Özel Yaz Sayısı Ortaç Artam’ın “Sanatla Dolan Bir Şehir ” başlıklı yazısıyla başlıyor. Dergi, Müzayedelerden Haberler, Dünyadan Sanat Haberleri. Çağdaş Sanat Fuarları, Sanatçının değişen imgesi/Doc. Dr. Esra Aliçavuşoğlu. Kentte yayılan sanat ruhu/Yasemin Bay. “Her yerde ama şimdi” / Beral Madra. Kamusal alanda sanat/ Prof Dr. Ali Atay. Tophane-Karaköy- Kadıköy hattında “Paralel etkinlikler” /Derya Yücel. Yaşayan nefes alan çalışmalar/ Röportaj: Didem Sandıkçı. Okunan, düşündüren Arture’lerin ressamı Yücel Arslan/ Yazı ve röportaj: Tuna Kargılı. Bir sanatçı bir eser. Türkiye’den sanat haberleri. Takip eden konuların başlıkları. Güncel sanatın dinamik isimleri bölümünde Refik Anadol, Işıl Eğrikavuk, Merve Ertufan, Yeşim Akdeniz/Röportaj Didem Sandıkçı yer alıyor. Tuvaldeki serüvenin karakteri/Röportaj Başak Gökpınar. yer veriliyor. Süperstarların dekoratörü Jamia Drake/Röportaj Ece Eraslan. “Renk Kralı”nın evi. Müze tadında bir ev: Art (House). Geleneksele meydan okumak: Ron Arad / Burcu Yançatarol Yağız. Paralel bir pratik olarak mimarlık/ Röportaj Burcu Yançatarol Yağız. Dergi Trend yaratan yeni tasarımlar sayfaları ile son buluyor.
Artam Global Art & Design: Tel: 0(212) 236 24 60 (artam magazin 182 sayfa. Fiyatı: 9.00 TL).

artam ANTİK A.Ş. 279. Müzayedesi
artam ANTİK A.Ş. 280. Müzayedesi

"Modern ve Çağdaş Sanat Eserleri"
"Osmanlı Eserleri, Değerli Tablolar"

23 Kasım 2013 Antik Palace'de
15Aralık2013 Shangri La Bosphorus

ARTAM GLOBAL ART & DESİGN
Eylül-Ekim 2013 Sayısından Sanat Haberleriyle dopdolu

Artam Global Art & Design Eylül-Ekim 2013 tarihli 24. Sayısı Ortaç Artam’ın “Sevgi ve Hoşgörü ” başlıklı yazısıyla başlıyor.
Artam dergisinin içinde yer alan konu başlıkları ise şöyle sıralanıyor. Müzayedeler, Dünyadan Sanat Haberleri. Çağdaş Sanat Fuarları. Bir Yatırım Aracı Olarak Sanat. 7 Uzmana Yedi Soruyla İstanbul Bienali. Gezi ve Çağdaş Sanat. İstanbul Bienali'ne Doğru. Soyut Heykelin Ustası. Venedik Bienali'nden Dip Notlar. Yeni Sezonun sürprizleri. Bir Sanatçı Bir Eser. Türkiye'den Sanat Haberleri. Yeni Bir Çağdaş Sanat Fuarı. Güncel Sanatın Dinamik İsimleri. Hera Büyüktaşçıyan, Candaş şişman, Ali Elmacı, C.M Kösemen ile Didfem Sandıkçı'nın yaptığı röportajlar. Sanat ve Doğayla İçiçe. Casa De Lima. Bond'u Kıskandaracak Bir Penthouse. Daha Önce Yapılmamışı Yapmak., Can Yalman ile Ece Eraslanın röportajı. Sınırları Zorlayan Mimar, Toyo Ito. Trend yaratan En Yeni Tasarımlar, derginin son konusu. Artam Global Art & Design: Tel: 0(212) 236 24 60 artam magazin 168 sayfa. Fiyatı: 9.00 TL. TL.
Artam Magazin içerik konularından üç fotoğraf: Solda Wassily Kandinsky, "Studie zu Improvisation 3". Ortada Numarine 78 Hard Top. ve Lamborghını'nin 50. Yıldönümü için tasarlanan tek kişilik Lamborghını Egoısta sıra dışı modeli..ARTAM GLOBAL ART & DESİGN
Mayıs - Ağustos 2013 Sayısından Sanat Haberleri

Artam Global Art & Design Mayıs-Ağustos 2013 Özel Yaz Sayısı Ortaç Artam’ın “Çağdaş Türk sanatında yeni rekor ” başlıklı yazısıyla başlıyor. Dergi, Müzayedelerden Haberler, Dünyadan Sanat Haberleri. Çağdaş Sanat Fuarları, Sanatçılar, Başyapıtlar ve Özel Koleksiyonlar sayfalarıyla devam ediyor. Çağdaş sanatta küresel kültür ve kültürel küreselleşme. 55. Venedik Bienali’nde Massimiliano, Gioni ve Ansiklopedik Saray’ı konu ediliyor. 55.Venedik Bianeli: Ali Kazma üzerine notlar. Işık beton ve kırılmalar. Yerel sanatta öncü bir platform: SPOT. Bir sanatçı bir eser. Türkiye’den sanat haberleri. takip eden konuların başlıkları. Güncel sanatın dinamik isimleri bölümünde Serkan Taycan, Deniz Üster, İnci Furni, Erdem Ergaz’ yer veriliyor. “One minute”, Modern Aristokratın Post Gotik villası, Yat tasarımında son trendler, Yat tasarımı dosyası, Prada’dan Milano’ya Post- Müze, Braun tasarım ödülleri konuları işlenen Artam magazin Trend yaratan yeni tasarımlar ile son buluyor.
Artam Global Art & Design: Tel: 0(212) 236 24 60 artam magazin 200 sayfa. Fiyatı: 9.00 TL.2012 MÜZAYEDE SEZONUNDAN TÜRK SANAT ESERLERİ REKORLARI
Osman Hamdi Bey "Vazo Yerleştiren Kız", 3.280.000 TL. - Erol Akyavaş "En-el Hak" 2.780.000 TL. - Nejat Melih Devrim "Soyut", 2.100.000 TL. - Erol Akyavaş" Fallen City I" 1.641.000 TL. - Hasan Rıza "Fatih'in İstanbul'a Girişi", 1.260.000 TL. - Mübin Orhon "Soyut Kompozisyon" 1.010.000 TL. - Ferruh Başağa "Mavi Akdeniz", 757.000 TL. - Orhan Peker "Ayçiçeği Tarlasında", 695.000 TL. - Nazmi Ziya "Bülbül Deresi" 631.000 TL. - Burhan Doğançay, "Özgür Olmak İçin", 630.000 TL.
(Tüm fiyatlara KDV dahil edilmiştir).


Geçmiş ile geleceği birleştiren değerler dergisi ANTİK DEKOR
Antika, müzayede, sanat haberleri, belgesel konuları, Kasım - Aralık 127. Sayısında
Geçmiş ile geleceği birleştiren değerler dergisi ANTİK DEKOR, antika, müzayede, sanat haberleri, belgesel konular ve antika dünyasında ki tüm etkinliklerden haberdar olmanızı sağlıyor. Yılın son Antik Dekor 127 sayısı Kasım Aralık, yine sanatseverleri sanat antika dünyasında yolculuğa çıkarıyor.

Antik Dekor, Nurcan Artam’ın “İstanbul’dan New York’a uzanan bir heyecan” başlıklı müze açılışlarının konu edildiği sanat etkinlikleri yazısıyla başlıyor. Yankı uyandıran müzayedeler. Gelecek müzayedeler ve müzayedeye giren eserlerin tanıtımı. Sanat haberleri. Sanat pazarı. Bölümlerinde 60 sayfa boyunca müzayede rekorları, fiyatları dudak uçuklatan tablolar gibi doyurucu sanat ve antika dünyasında olup bitenler sergileniyor.
Derginin ilk konusu olan Michigan Gölü yakınlarındaki “Muhteşem Rüya” başlığı altında Ümmühan Kazanç’ın anlatımı, sanat eseri eşyaların yer aldığı 17 büyük ebatta fotoğrafla gözler önüne seriliyor.
Hayalim Türkiye’nin marka değeri çok yüksek Kültür ve Turizm ülkesi haline gelmesi, başlıklı yazı sonrası, Hattat Padişah Sultan Abdülmecid’i anlatan Dr. Zübeyde Cihan Özsayıner’in yazısı beş hat örneği ile yer alıyor.
Şeker Ahmet Paşa’nın manzara resimlerindeki estetik duyarlık, konusu Prof. Dr. Kıymet Giray’ın incelemesi 17 tablo ile sergileniyor.
Çintemani, Üç noktanın Asya’dan Osmanlı sanatına yolculuğu, Yrd. Doç. Dr. Başak Burcu Tekin tarafından hazırlanmış.
Topkapı Sarayı Harem Dairesi’nde hamam geleneğini Dr. Canan Cimilli anlatırken dört nadide hamam tablosu ile 21 adet hamamda kullanılan objeye yer vermiş. Ressam Max Liebermann Almanya’da Modernizmin öncüsü olduğu 10 tablo örneği ile Antik Dekor sayfalarını süslüyor.
Antik Dekor’un son bölümünde yer verilen Eşsiz pırıltılar takılar ve saatlerle hayranlık uyandırıyor. Yeni Kitaplarda sunulan altı kitap tanıtımı, Sanat çevresi haberleri ile devam eden bölüm, 12 yenilik haberin sunulduğu sayfalarla sonlanıyor. Koleksiyon değeri taşıyan 24x32 cm ebatlı, 162 sayfalık seçkin yaşam dergisi ANTİK DEKOR baskı ve kâğıt kalitesiyle olduğu kadar estetik fotoğrafları ve haber değeri olan reklâm sayfaları ile 20 TL den sunuluyor.
ANTİK DEKOR Tel no: 0(212) 236 24 60 - www.antikas.com

ARTAM Global Art
Kasım Aralık 2011 Artam Global Art dergisi 14. Sayısı, Olgaç Artam'ın "Etkinlikler şehri İstanbul" başlıklı yazısı ile başlıyor. Müzayedeler, Türkiye’den Sanat, Dünya’dan Sanat, Sanat Pazarı, Çağdaş sanat fuarları ve çeşitli konuların yer aldığı 75 konu başlığı bulunan 114 sayfalık dergi, birbirinden ilginç haberler ve sanatsal nitelikli fotoğraflar eşliğinde 9 TL fiyatla müstakil olarak sunuluyor.


Geçmiş ile geleceği birleştiren değerler dergisi ANTİK DEKOR
Antika, müzayede, sanat haberleri, belgesel konuları, Eylül - Ekim 126. Sayısında
Geçmiş ile geleceği birleştiren değerler dergisi ANTİK DEKOR, antika, müzayede, sanat haberleri, belgesel konular ve antika dünyasında ki tüm etkinliklerden haberdar olmanızı sağlıyor.

Antik Dekor, Nurcan Artam’ın “Sanatın sınırsız coşkusu” başlıklı sanat etkinlikleri konu alan yazısıyla başlıyor.
Yankı uyandıran müzayedeler. Gelecek müzayedeler. Sanat haberleri. Sanat pazarı. Bölümlerinde 52 sayfa boyunca müzayede rekorları, fiyatları dudak uçuklatan tablolar gibi doyurucu sanat ve antika dünyasından dünyada olup bitenler sergileniyor.
Derginin ilk konusu olan Modern dokunuşlar
arasında 18. Y.y Paris rüyası, sanat eseri eşyaların yer aldığı 12 fotoğrafla tanıtılıyor.
Osmanlı Sarayı’nda kullanılan gümüş aşurelik ve şerbetlikler konulu çalışmada, 12 gümüş nadide parça, törensel sunumu örnekler Ömür Tufan tarafından hazırlanan yazıda anlatılıyor.
Topkapı Sarayı’nda sır dolu kapıların ardında Harem-i Hümayun başlığı taşıyan konuda, haremde ki güçlü kadınların çekişmeleri, yaşanan ilginç detaylar, konuyu süsleyen 16 fotoğraf eşliğinde Dr. Canan Cemilli tarafından kaleme alınmış.
Rudolf Ernst: Doğunun hayalperest fırçası adıyla sergilenen Burak Çetintaş incelemesinde 10 adet özel koleksiyonlardan seçilmiş görkemli tablo sergileniyor. Antik A.Ş. tarafından organize edilen ve Yıldız Holding sponsorluğunda düzenlenen Hat sanatının Şaheserleri Hilye-i Şerifeler Sergisi’nin 26 Ekim - 4 Aralık tarihleri arasında Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde açılacak olan sergi haberi özel koleksiyonlardan seçilmiş örneklerle yer alıyor.
Hatta Mahmut Celalettin Efendi anlatımı Prof. M. Uğur Derman tarafından yapılmış.
Antik Dekor dergisinde yer alan son konu, Antik Palas’ın 17 yıllık serüveni başlığını taşıyor. Sanat faaliyetlerine ve etkinliklerin tanıtımı yapılıyor.
Antik Dekor’un son bölümünde yer verilen mobilya ve dekorasyon dosyası sayfalarında klasik ve çağdaş takımlardan örnekler görülüyor. Essiz pırıltılar takılar ve saatlerle hayranlık uyandırıyor. Yeni Kitaplarda altı kitap tanıtımı, Sanat çevresi haberleri ile devam eden bölüm, yeniliklerin sunulduğu sayfalarla sonlanıyor. Koleksiyon değeri taşıyan 24x32 cm ebatlı, 162 sayfalık seçkin yaşam dergisi ANTİK DEKOR baskı ve kâğıt kalitesiyle olduğu kadar estetik fotoğrafları ve haber değeri olan reklâm sayfaları ile sanatseverlere 20 TL den sunuluyore
alınmış.
ANTİK DEKOR Tel no: 0(212) 236 24 60 - www.antikas.com

ARTAM Global Art
Eylül Ekim 2011 Artam Global Art dergisi 13. Sayısı, Olgaç Artam'ın "Kavramsal bir miras" başlıklı yazısı ile başlıyor. Müzayedeler, Türkiye’den Sanat, Dünya’dan Sanat, Sanat Pazarı, Çağdaş sanat fuarları ve çeşitli konuların yer aldığı dergi birbirinden ilginç haberler ve sanatsal nitelikli fotoğraflar eşliğinde 9 TL fiyatla müstakil olarak sunuluyor.


ANTİK DEKOR "Şubat Mart 2011" ile Antika Dünyası Etkinlikleri
Geçmiş ile geleceği birleştiren değerler dergisi ANTİK DEKOR, antika, müzayede, sanat haberleri, belgesel konular ve ARTAM Global Art, ücretsiz sanat ekiyle tüm etkinliklerden haberdar olmanızı sağlıyor.

Antik Dekor, Nurcan Artam’ın “Sanat ve kültür ile doludizgin” başlıklı antika dünyasında ki etkinlikleri konu alan yazısıyla başlıyor.
Yankı uyandıran müzayedeler. Sanat haberleri. Sanat pazarı. Bölümlerinde 50 sayfa boyunca göz alıcı mücevherler, müzayede rekorları, fiyatları dudak uçuklatan tablolar gibi doyurucu sanat ve antika dünyasından dünyada olup bitenler sergileniyor.
Tusmore malikânesinde Alberto Pinto ile 18. yy rüyası. Derginin ilk konusunu oluşturuyor.

Tarih boyunca tasarım mirasının en ilginç ürünlerinden şişe
yazısında bir şişenin ham maddeden bitmiş ürün durumuna kadar geçen süreç anlatılıyor.
İzlenimcilerin bahçe tutkusu konulu çalışmada 19. 20. Yüzyılın en çok hatırlanan ve en önemli resimlerin yaratılmasına neden oluş sergisini küratör Clare Willsdon kaleme almış.
Sanata âşık gerçek bir pentur ustası olan ve geriye 3000 dolayında eser bırakan Naci Nalmukoğlu’nu, ölümünün 60. Yılında Halilhan Dostal anlatıyor.
Huzurlu bir dağ oteli olarak sunulan Ağaoğlu Uludağ My Resort’a dekoru yansıtan 10 fotoğrafla yer verilmiş.
Eşsiz pırıltılar bölümünü süsleyen mücevher ve saat koleksiyonları umut yılı, İtalyan mükemmelliği, bolluk nehri, göz kamaştıran aşk, gizemli aşk broşları, sonsuza kadar aşk, aşk anahtarı gibi isimler taşıyor.
Giuseppe Eskenazi, Topkapı Sarayı bizden Mink dönemi mavi beyaz porselen alırsa, bu bizim için büyük onur olacak başlığı ile verilen çalışmayı Ümmühan Kazanç anlatıyor.
Antik Dekor’un son bölümünde yer verilen mutfak banyo tasarımları, Yeni Kitapların tanıtımı, sanat çevresi haberleri ile devam eden bölüm tasarımlar, yeni mekânlar ve dekorasyon dünyasından yeniliklerin sunulduğu sayfalarla son buluyor.

ARTAM Global Art Şubat Mart 2011
Antik Dekor ile birlikte sunulan Artam Global Art dergisi 10. Sayısı, Olgaç Artam'ın "Çağdaş sanatın çekim gücü" başlıklı yazısı ile başlıyor. 55 konu başlığı altında Türkiye’den, Dünyadan sanat, Sanat Pazarı, Röportaj, sanat haberleri birbirinden ilginç fotoğraflar eşliğinde veriliyor.
Koleksiyon değeri taşıyan 144 sayfalık seçkin yaşam dergisi ANTİK DEKOR ve 88 sayfalık eki 24x32 cm ebatlı ARTAM Global Art, baskı ve kâğıt kalitesiyle olduğu kadar estetik fotoğrafları ve haber değeri olan reklâm sayfaları ile sanatseverlere 20 TL den sunuluyor. ANTİK DEKOR Tel no: 0(212) 236 24 60 www.antikas.com

ANTİK DEKOR "Ocak 2011" Sayısı ile Yeni Yıla Merhaba
Geçmiş ile geleceği birleştiren değerler dergisi ANTİK DEKOR, antika, müzayede, sanat haberleri, belgesel konular ve ARTAM Global Art, ücretsiz sanat ekiyle tüm etkinliklerden haberdar olmanızı sağlıyor.
164 sayfalık Antik Dekor ile beraber verilen 86sayfalık Artam Global Art eki sanat haberleri ve fotoğraflarıyla yine dopdolu.


Antik Dekor, Nurcan Artam’ın “Yeni rekorlara doğru” başlıklı geçen yılın antika dünyasına genel bakışı, yaşanan etkinlikleri konu alan yazısıyla başlıyor.
Yankı uyandıran müzayedeler. Sanat haberleri. Sanat pazarı. Bölümlerinde 66 sayfa boyunca göz alıcı mücevherler, koleksiyonluk saatler, enfiye kutuları, müzayede rokorları, fiyatları dudak uçuklatan tablolar, Malcolm Forbes’in antika oyuncak koleksiyonu gibi doyurucu sanat ve antika dünyasından dünyada olup bitenler sergileniyor.
"Lüks ve İhtişam". Derginin ilk konusunu oluşturuyor. Mimar Eren Yorulmazer’in çağdaş stilde yarattığı mekanları, Antik Dekor rüya gibi sunduğu 24 fotoğrafla okurları için sayfalarına taşımış.
"Osmanlı Saray Hazinesi’nden Askı Kandiller ve Fenerler", Topkapı Sarayı Hazine Bölümü Uzmanı Emine Bilirgen’in anlatımı ve gösterişli eser fotoğrafı ile sunuluyor.
Ünlü oryantalist ressam “Uzun Yolculukların Ressamı Alberto Pasini”, Dr. Seza Sinanlar Uslu’nun kaleminden sanatçının kendine özgü doğal yaklaşımı, güçlü desen, doğru renk kullanımı gibi özellikleriyle anlatılıyor ve konuyu ressamın sekiz tablo örneği süslüyor.
“Garnier’nin Opera Sarayında Yılbaşı” başlıklı konuda Emre Aracı, ünlü Paris Operasını kaleme alırken yedi fotoğrafla ele aldığı konunun tarihine ışık tutuyor.
"Ressam ve İlk Güzel Sanatlar Akademisi Müdürü Namık İsmail", Doç. Dr. Aykut Gürçağlar’ın tarafından anlatılıp, ressamın 11 tablosu eşliğinde sergileniyor.
Derginin son temalı konusu “Çağlar Boyu Takı Tutkusu” başlığını taşıyor. Gülbahar Baran Çelik İstanbul Arkeoloji Müzeleri kolaksiyonu örnekleriyle Anadolu’da takı serüvenini inceliyor.
Antik Dekor’un son bölümünde yer verilen mücevher ve sanat dosyasını uyku kaçıran güzellikte takılar süslüyor.
Saatler, Yeni Kitapların tanıtımı, sanat çevresi haberleri ile devam eden bölüm Yeniliklerin sunulduğu sayfalarla son buluyor.
ARTAM Global Art Ocak 2011
Antik Dekor ile birlikte sunulan Artam Global Art dergisi 9. Sayısı, Olgaç Artam'ın "Rus milyarder Roman Abramovich Sanat Adası inşa ediyor" başlıklı yazısı ile başlıyor. 57 konu başlığı altında Türkiye’den, Dünyadan sanat, Sanat Pazarı, Röportaj, sanat haberleri birbirinden ilginç fotoğraflar eşliğinde veriliyor.

Koleksiyon değeri taşıyan 164 sayfalık seçkin yaşam dergisi ANTİK DEKOR ve 86 sayfalık eki 24x32 cm ebatlı ARTAM Global Art, baskı ve kâğıt kalitesiyle olduğu kadar estetik fotoğrafları ve haber değeri olan reklâm sayfaları ile sanatseverlere 20 TL densunuluyor. Antik Dekor sanat sever okurlarını 2010 yılından 2011 yılına geçişte sanata, kültüre doyuruyor.
ANTİK DEKOR Tel no: 0(212) 236 24 60
www.antikas.com

NG Magazin Haziran Ayı 32. Sayısında Yeni Seri Sofra Takımları,
Farklı Konularıyla Yaza Merhaba Diyor.

NG Magazin, Kütahya Porselen San. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Güral’ın “Yaşama sanatı” başlıklı Editör Köşesi yazısı ile başlıyor. Derginin ilk konusunda siyah beyaz fotoğraflarla İstanbul’un değişen yüzüne yer verilmiş. Camdaki Hazine konu başlığında Sema Güral’ın Osmanlı İmparatorluğunun izlerini taşıyan sergisi Topkapı Sarayında izleyicilerle buluşması anlatılmış. Sokak Sanatı sayfalarında İstanbul sokaklarında görülen örneklerle grafitti turu yapılıyor. 12 yeni seramik başlığıyla NG Kütahya Seramik’in Alkazar, Elis, Lambri, Pergola, Nostalji, Talya ve Tau Ceramica’nın Chebbi, Darato, Larissa ve Zea serileri sunulmuş. Yazar Selim İleri ile yapılan röportajda İstanbul’un edebiyatta ki yeri konuşulmuş.
Milano Fuarı, Yeni Seri Porselen, Mimari Trend, Alışveriş, Televizyon, Stil, Mimar, 50 öneri, Gezi, Müzik, Balkon düzenleme, Tasarımcılar, Lezzet, Alışveriş, Mağaza, Kişisel bakım, Beslenme, Gurme, Çiçek ve Bizden Haberler gibi konu başlıklarıyla devam eden dergi, Bulmaca sayfasıyla son buluyor. Üç aylık yayın organı NG Magazin ile iletişim için NG Magazin tel: 0(274) 225 12 00

Kütahya Porselen San. A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral

Yeni Seri Kahvaltı
"Beyaz Düşler"

Stil Sofra Klasik sevenlere 81 parça 12 kişilik yemek takımı 1.594 TL


NG Güral Afyon Wellness&Convention
, "Termale geç kalmayın, genç kalın" sloganıyla tatil geleneğini modernize ediyor.

"COLLECTION" 2013 Ocak Şubat Mart
50. Sayısını kutlayan Collection dergisi yine geçmişe yolculuğa çıkartıyor.
Şerif Antepli'nin 50. Merhaba" yazısıyla başlayan dergide Collection Club'ün 10. Yıl Sergisi, Tunca Varş'ın ardından, Collection 50. sayısında, Sikkelerle Bizans İmparatorları, İstanbul'da atlı tramvay biletleri, Balat İlyas Bey Külliyesi ve Yeni Onarımı, Mermer Adasından simalar konularıyla başlıyor.

Erol Akkaya'nın hazırladığı 2012'de Türk Filatelisi, Olimpiya'dan Olimpiyatlara pul sergisi, Kayseri 2012 pul sergisi, Posta Kutumuza gelenler gibi konulardan sonra Yabancı ülkelerde Türk sanatçıların plakları yer alıyor.

Eşya piyangoları, Suların Efendisi zem zem ve kapları, Kapı tokmaklarına dönüşen "El", Tenekeler üzerinde fotoğraf tarihi, Cumhuriyet anıtı ve Rus generaller konularıyla devam eden Collection, Ankara Gemisi, Casus kameraları, Maketlerle aksiyonun buluşması, Dioramalar, Saatin tarihi, Yarının büyük koleksiyonerleri ile son buluyor
.
Collection
:22x29 cm ebatlı, 92 sayfa, 6.00 TL. Tel no: 0(212) 256 92 58


"COLLECTION"
2012 Ekim Kasım Aralık
"COLLECTION" Geçmişin değerlerini geleceğe taşıyanların dergisi Collection 2012 Ekim Kasım Aralık ayları 49. sayısı yılın son sayısı sizlerle.
49. Sayısı Ekim - Kasım - Aralık ile geçmişin değerlerini geleceğe taşıyanların dergisi Collection Şerif Antepli'nin 12. yılını dolduran derginin2013 Şubatta 50. Sayıya verdiği randevü konulu geçmişi özetleyen “Merhaba” başlıklı içerik yazısıyla başlıyor.
Derginin ilk konusu “Monet’nin Bahçesinden” başlıklı Sabancı Müzesinde açılan beklenen sergiyle ilgili. Derginin ikinci konusunda Hattuşa Kazısı fotoromanı 106. Yılı anlatılıyor. 16. -19. Yüzyıl Avrupasında Portreler sergisi Altın Çocuklar, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesinde 6 Ocak tarihine dek ziyarete açık olduğu haberi veriliyor.
İzmir Kartpostallarında İnsan Tipleri, yedi kartpostalla sergileniyor. İpek Dantelli Posta Kartları Koleksiyonu, 13 örnekle sunuluyor. Kemal Suman’ın ardından filatiliye ayrılan sayfalar başlıyor.
Erol Akkaya bu sayıda 2012 Londra Olimpiyat Oyunları başlıklı konuda 1948 yılı koleksiyonu gözler önüne sermiş. Filatelide yaz olimpiyatları sergisi, Filatelik Değerler, Filatelik Branşlaşma, Yeni çıkan pullarla sonlanıyor.
Küçük Ülkü’nün Bebekleri başlıklı yazıda Atatürk ve Ülkü’nün bebeklerine yer veriliyor.
Osmanlı Para Keseleri Koleksiyonumuz 21 değişik kese fotoğrafı ile anlatılıyor. Sihirli Fenerler, Antik Slayt Projektörleri Collection dergisinin en çok görsele sahip bir başka ilginç konusu. Kahve Koleksiyonumdan, Çeşmeler ve Çeşmebaşı Kültürü, Sikkelerde Bizans İmparatorları, Çanakkale savaşında Bir Başka Düşman, Cumhuriyet Dönemi Madeni Paralarımız ile İlgili Temel Bilgiler konulu belgesel çalışmalarla devam eden dergi, Şerif Antepli’nin İskambil Kağıtlarında ki Tıbbi Karikatürler yazısı 15 karikatürle son buluyor.
Collection 22x29 cm ebatlı, 68 sayfa, 5.00 TL fiyatla satılıyor. Collection Tel no: 0(212) 256 92 58

"COLLECTION"
Geçmişin değerlerini geleceğe taşıyanların dergisi Collection 2010
Ekim Kasım Aralık
ayları 41. sayısı yılın son sayısında okurlarla buluştu.


41. Sayısı Ekim Kasım Aralık ile geçmişin değerlerini geleceğe taşıyanların dergisi Collection Şerif Anteplinin 10.yılını dolduran derginin “Merhaba” başlıklı içerik yazısıyla başlıyor.
Derginin ilk konusu “Millet Mektepleri” Sertaç Kayserilioğlu’nun çalışmasında sunduğu yazı alfabe örnekleri ve dokümanlarla anılara yolculuk yapılıyor.
15 örnekli “İzmir Kartpostalları” yazısı Salim Yavaş tarafından hazırlanmış. Yazar, eski İzmir’i merak edenlere kartpostallara alt yazılı açıklamalarla belgesel türden ışık tutuyor.
Şerif Antepli, “Getty Müzeleri” başlıklı yazısında anlatımı ve sunduğu görseller eşliğinde müzeyi gezme fırsatı buluyorsunuz.
Türkfila 1. Pul Sergisi haberi ile başlayan Filateli sayfalarında Erol Akkaya “Filatlimizde Uygulanan Sistem”, “Çağdaş Filateli”, yazıları pullar eşliğinde sergileniyor. “Missouri’nin Öyküsü” nü pullar eşliğinde Cüneyt Gemicioğlu anlatmış. Filatelide azlık çokluk kavramı yazısının ardından “TC Kâğıt Para Koleksiyonu ve Koleksiyonculuğu-2” Mert Erdumlu kaleme almış.
Cünet Sezgin “Bitmeyen Macera” başlığı atığı yazısında çizgi romanların tarihine yolculuğa çıkarmış.
Turgay Tuna ise “Ahşap Oyuncaklar” konusuyla okurları uzun bir yolculuğa çıkarıp çocukluk zamanına götürüyor.
Şener Köksümer, Kayıp bir filmden siyah beyaz kareler eşliğinde “Leblebici Hor Hor Ağa” yı anlatmış.
Dr. İlhan Akbulut, “Fatih Sultan Mehmed Adaleti ve Mahkemeleri” yazısını Fatih pullarıyla süslemiş.
Prof. Dr. Turgut Göksoy “Türkiye’de Klasik Otomobil Koleksiyonu Yapmak” başlıklı yazısını 14 antikayla fotoğraflamış.
Colleksiyon Dergisi Yazı İşleri servisi tarafından hazırlanan konu “Tuzluk koleksiyonu” birbirinden ilginç örneklerle oluşmuş. Dergi, Doğu Karaoğuz tarafından, “Amasra” geçmişiyle ilgili çalışması ile son buluyor. Collection 22x29 cm ebatlı, 60 sayfa, 5.00 TL fiyatla satılıyor. Collection Tel no: 0(212) 256 92 58
Büyütmek için TIKLAYIN

12 KASIM 2011 CUMARTESİ GÜNÜ AÇILAN 30. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 12-20 Kasım 2011 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi - Büyükçekmece'de düzenlenen 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 600 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, 197 etkinlik ve yüzlerce imza ile kapılarını kitapseverlere açıldı.
Onur yazarının Ferit Edgü olduğu ve ana temanın "Umut: düş mü, Gerçek mi?" olarak belirlendiği kitap fuarı otuzuncu yılında 20 konuk yazar, yüzlerce imza günü ve çeşitli tematik etkinlikler düzenlendi.
Kitap Fuarı Ziyaret Saatleri Kitap fuarı, hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise 11.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek, kapanış günü olan 20 Kasım Pazar akşamı ise 19.00'da sona erdi
.


Geçmiş ile geleceği birleştiren değerler dergisi ANTİK DEKOR
Antika, müzayede, sanat haberleri, belgesel konuları,
OCAK -2012 yılı 128. Sayısında
Geçmiş ile geleceği birleştiren değerler dergisi ANTİK DEKOR, antika, müzayede, sanat haberleri, belgesel konular ve antika dünyasında ki tüm etkinliklerden haberdar olmanızı sağlıyor. Yeni Yılın ilk Antik Dekor 128 sayısı Kasım Aralık, yine sanatseverleri sanat antika dünyasında yolculuğa çıkarıyor.

Antik Dekor, Nurcan Artam’ın “Sanatın Yarattığı koleksiyonerler” başlıklı sanat ve sanatçının desteklenmesinde yapılan vurguları, yeni açılan “Arkas Sanat Merkezi”, sanat etkinlikleri yazısıyla başlıyor.
Yankı uyandıran müzayedeler. Gelecek müzayedeler ve müzayedeye giren eserlerin tanıtımı. Sanat haberleri. Sanat pazarı. Bölümlerinde 50 sayfa boyunca müzayede rekorları, fiyatları dudak uçuklatan tablolar gibi doyurucu sanat ve antika dünyasında olup bitenler sıralanıyor.
Derginin ilk konusu olan Michigan Baron” Ferdinand De Rothschild’in Waddesdon Malikânesi” başlığı altında Ümmühan Kazanç’ın anlatımı ile 18.yüzyıl Fransız dekoratif sanat eserleri ve İngiliz porteleri koleksiyonlarından biri sergileniyor. Sanat eseri eşyaların yer aldığı Malikâne, 16 adet büyük ebatta fotoğrafla gözler önüne seriliyor.
Osmanlı Saray Hazinesi’nden Şamdanlar konulu yazıda, Topkapı Sarayı’na kayıtlı altın, tombak, Necef, mineli ve murassa şamdanlar fotoğraf örnekleri ile anlatılıyor.
Şeker Ahmet Paşa’nın natürmortlarında estetik değerler 21 tablosuyla sunuluyor. Shangri-La Hotel Prens Roland Bonapart’tan Paris’e son yadigâr olarak hazırlanan otel tanıtımı 13 imrendirici fotoğrafla rüyaları süslüyor. Antik Dekor okurları, 19. Yüzyılın önemli sanat koleksiyonerlerinden Poldi Pezzoli’nin müze evini, Aslı Kayabal’ın yazısı ve fotoğraflar eşliğinde dergi sayfalarında gezme imkânı buluyorlar. Legion of Honor müzesinde yer alan Pissarro’nun insanları başlıklı sergiden sunulan dokuz tablo resme gönül vermiş sanatseverleri fethetmeye yetiyor. Timothy Corrigan’ın rahatlık ve şıklık felsefesi üzerine yaptığı çalışmalardan örnekler 12 fotoğrafla iç mekan tasarımları konusunda fikir veriyor. Tektaş ay’ın gölgesinde bir efsane konulu yazıda tektaş yüzüğün hikâyesi, Yrd Doç. Dr.Ayşe Coşkun Orlandi tarafından kaleme alınırken sergilenen örnekler takıya meraklı kadınların büyük ilgisini çekiyor.
Takip eden sayfalarda Sanat eseri mücevherler, mücevher ve saat dosyası çarpıcı örneklerle yer alıyor. Antik Dekor’un son bölümünde yer verilen, Yeni Kitaplarda altı kitap tanıtımı bulunuyor. Sanat çevresi haberleri ile devam eden bölüm, 11 yenilik haberinin sunulduğu sayfalarla sonlanıyor. Koleksiyon değeri taşıyan 24x32 cm ebatlı, 170 sayfalık seçkin yaşam dergisi ANTİK DEKOR baskı ve kâğıt kalitesiyle olduğu kadar estetik fotoğrafları ve reklâm sayfaları ile beğeniliyor.
ANTİK DEKOR Tel no: 0(212) 236 24 60 - www.antikas.com

ANTİK&DEKOR yayın hayatına son verip, 2012 yılı ikinci yarısından itibaren artam Magazin adıyla devam ediyor.


Artam ANTİK A.Ş'nin 266. Müzayedesi Sonuçları
Çağdaş Sanat Eserleri müzayedesine katılan eserler arasında, Erol Akyavaş, Burhan Uygur, Ferruh Başağa, Adnan Çoker, Selim Turan, Albert Bitran, Mübin Orhon, Burhan Doğançay, Mehmet Güleryüz, Ömer Uluç, Yüksel Arslan, Alaettin Aksoy, Hakkı Anlı, Abdurrahman Öztoprak, Güngör Taner, Avni Arbaş, Fahr El Niza Zeid’in eserleri yer aldı.
20 Mart Pazar günü gerçekleşen müzayede de Erol akyavaş'ın "VAV" adlı eseri Bir milyon çekiç fiyatı ile sonlanırken alıcısına 1.260.000TL maloluş fiyatı ile en yüksek değere satılan eser oldu. İkinci eser ferruh Başağa'nın dev tablosu 600.000 TL'ye, üçüncü eser Burhan Doğançay'ın 42.000 TL ye satılan tuval çalışmasıydı.


ANTİK DEKOR'un 118. sayısı Nisan - Mayıs sizlerle...
Geçmişi tanıyıp, gündemi yakalamanın en keyifli yolu ANTİK DEKOR, cazip haber ve konuları, ARTAM Global Art ilavesiyle yine dopdolu.
Geçmiş ile geleceği birleştiren değerler dergisi ANTİK DEKOR, antika, müzayede, sanat haberleri, belgesel konular ve ARTAM Global Art, ücretsiz sanat ekiyle tüm etkinliklerden haberdar olmanızı sağlıyor.

Antik Dekor, Nurcan Artam'ın "Antik Aryalar Yarışması’na büyük ilgi" açılış yazısı ile başlıyor. Takip eden sayfalarda Yankı Uyandıran Müzayedeler, Gelecek Müzayedeler, Sanat Haberleri, Sanat Pazarı bölümlerinde 54 sayfa boyunca sanat ve antika dünyasında doyurucu haberler yer alıyor.

Tarihe tanıklık eden eserlerin dekorasyonla buluşması, Benjamin Doller’in New York’ta ki dairesinden 9 fotoğraf örneği ile yansıtılıyor.

Osman Hamdi Bey’in iki önemli eseri bulundu haberinde, Türk Sanat Tarihi için büyük önem taşıyan kayıp tabloların hikâyesi anlatılıp 15 görsel ile konuya açıklık getiriliyor.

Saksonya Krallarının Osmanlı hayranlığı başlıklı Ümmühan Kazanç'ın çalışmasında ziyarete açılan Yeni Askeri Eserler Galerisi Antik Dekor sayfalarında geziliyor.

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Oktaylı’nın Kremlin Sarayı hazineleri Topkapı Sarayı’nda başlıklı yazısında Rus çarlarının hazinesinde bulunan çok değerli eserler ve bu önemli kültür etkinliğinin detayları anlatılıyor.
Sergilenen göz kamaştırıcı 10 eserin fotoğraflarına yer veriliyor.

İstanbul’un yeni gözdesi 42 katlı kule Rixos Bomonty rezidanslarını Antik Dekor okuyucuları için Çağlayan Tugal kaleme almış.

Claude Monet: “Dünyada tek zevkim resim yapmak ve çiçekler, daha başka şey yok”. İfadeli ünlü ressamı Dr. Taluy Özdeş sanatçıya ait dokuz tablosu eşliğinde anlatıyor.

İlkbahara ait yeni koleksiyonlar, iç ve dış mekânlar cazip, gözü dinlendiren tasarımlar eşliğinde Bahar Dosyası sayfalarında sunuluyor.

Geçen ay Antik A.Ş. tarafından düzenlenen sanat etkinliği, Antik Aryalar yarışmasında gizli yetenekler keşfedildi başlığı altında yarışmanın ardından izlenimleriyle özetleniyor.
.
Uyku kaçıran güzellikteki mücevherler, saatler Eşsiz Pırıltılar bölümünde toplanıyor.

Yeni çıkan kitaplar altı örnekle tanıtılırken, Sanat çevresinden de 11 haber yer alıyor.

Antik Dekor hayata renk katan Yenilikler sayfalarıyla sonlanıyor.ARTAM Global Art Nisan-Mayıs 2010

Antik Dekor ile birlikte sunulan Artam Global Art dergisi 5. Sayısı, Olgaç Artam'ın "Rekor Satışlar" başlıklı yazısı ile başlıyor.

Antik A.Ş.’nin 260. Müzayedesinde çağdaş sanat eserlerine rekor fiyatlar, Dans ederek seyredilecek resimler, İstanbul Modern’de üç sergi, Ankara’ya modern sanat merkezi, gibi konu başlıklarıyla Türkiye’den sanat haberleri bölümü oluşturuluyor.

Dünyadan Sanat haberleri ile devam eden ARTAM Global Art, Sanat Pazarı’nda çeşitli yerlerde düzenlenen bienali haberleri veriliyor.
Riyad’dan Berlin’e Suudi Arabistanlı sanatçıların dünya turu. Ustaların paletinden renklerin şöleni: Werner Merzbacher koleksiyonu. Organik formların tuvale yansıması. Renklerin dünyası. Her resimde farklı bir imza. Günlük yaşantının izleri. Çarpıcı ve politik. İpek Duben: Kimlik, cinsiyet, göç ve kültürel ön yargılar. Lucian Freud 88 yaşında bir efsane. Ara Güler kati surette sanatçı değilim, sanatçı dediğin Beethoven’dir, Mozart’tır. Kezban Arca Batıbeki. Selma Gürbüz. Şükran Moral dergide yer alan diğer konu başlıkları.

Koleksiyon değeri taşıyan 156 sayfalık seçkin yaşam dergisi ANTİK DEKOR ve 74 sayfalık eki 24x32 cm ebatlı ARTAM Global Art, baskı ve kâğıt kalitesiyle olduğu kadar estetik fotoğrafları ve haber değeri olan reklâm sayfaları ile sanatseverlere 20 TL den sunuluyor. Antik Dekor Tel no: 0(212) 236 24 60 www.antikas.comKlasik Türk Sanat Eserlerinde Rekor Fiyatlar
Turgay Artam yönetiminde ki Antik A.Ş.’nin 261. Müzayedesini 500 e yakın meraklı heyecanla izledi. 1914 yılında Berlin’de açılacak sergi için özel olarak çalıştığı tablo I. Dünya savaşının başlaması nedeniyle yurt dışına gönderilememiş ve daha sonra tabloyu Mekke Emiri Vezir Ali Haydar Paşa satın almış. 261. Müzayede de 900.000 TL den açılan eser 1.700.000 TL’ye satın alınırken, sanatçının dünya satış rekoru kırıldı. Osman Hamdi Bey’den sonraki en değerli klasik Türk ressamı olan Şevket Dağ’ın başyapıtı “AYASOFYA” KDV dâhil toplam tutar değeri 2.146.000 TL oldu. Hilye-i Şerife 880.000 TL Türk hat sanatının en önemli isimlerinden Kazasker Mustafa İzzet’in Hilye-i Şerife’si salondaki bir antika sever tarafından 880.000 KDV’li toplam tutarı 1.111.000 TL’ye satın alındı. Müzayede de ayrıca Hoca Ali Rıza’nın “Türk Evleri” 475.000 TL, Süleyman Seyyid “Karpuz” 280.000 TL, Osman Hamdi Bey’e ait “Orhan Bey portresi” 205.000 TL, Hikmet Onat “Sarıyer” 140.000 TL, Fausto Zonaro 150.000 TL ye alıcı buldular.

ANTİK A.Ş'den 260. MÜZAYEDE SONUÇLARI
ÇAĞDAŞ SANAT ESERLERİ MÜZAYEDESİNDE REKOR FİYATLAR "Kuşatma" 2,650,000 TL
Antik A.Ş.'nin 7 Mart Pazar günü swissotel'de gerçekleştirdiği 260. Çağdaş Sanat Eserleri müzayedesinde Türk resminin usta ismi Erol Akyavaş'ın "Kuşatma" konulu eseri 2.100.000 TL'ye satılarak sanatçının en yüksek değerli eseri rekorunu kırdı ve Dünyada satılan en değerli 2. Çağdaş Türk Sanat eseri oldu.
Olgaç Artam yönetiminde gerçekleşen müzayedede
ünlü işadamları, koleksiyoncular ve sanatseverlerden oluşan 500 kişiyi aşkın bir katılım gerçekleşti ve 14 sanatçının eseri bugüne kadar satılan en yüksek müzayede değerine ulaşarak rekor kırdı.
Erol Akyavaş "Kuşatma" 2.100.000 TL (2.650.000 TL*), Ömer Uluç "Nü" 350,000 TL (441,000 TL), Abdurrahman Öztoprak "Triptik" 300,000 TL (378,000 TL), Mübin Orhon "Kırmızı" 240,000 (303,000 TL), Burhan Doğançay "Telefon kabloları" 210,000 TL (265,000 TL), Oya Zaim Katoğlu "Türk Evleri" 210,000 TL (265,000 TL,) Burhan Doğançay "Post No Bills" 200,000 TL (252,000 TL), Mehmet Güleyüz "Ayağımı Yerden Kesti" 161,000 TL (203,000 TL), Alaettin Aksoy "Sonsuz Bahar" 140,000 TL (176,000 TL), Burhan Doğançay "Demokrasi" 125,000 TL (157,000 TL) Fahrel Nisa Zeid "Hisar ve Kadın" 125,000 TL (157,000 TL).Parantez içinde belirtilen rakamlar KDV dâhil toplam satış sonuçlarıdır.

Tel no: 0(212) 236 24 60
www.antikas.com

Antik A.Ş'nin 257. Müzayedesinde Rekorlar Kırıldı!
257. Müzayede Dünya Rekorları İbrahim Çallı'nın “Ada'da Sandal Sefası” 600,000 TL Yaşayan en yüksek değerli Türk Ressamı Dünya Rekoru: Burhan Doğançay 375,000 TL En Değerli Türk Porseleni Dünya Rekoru: Çift Yıldız Vazo 550,000 TL 257. Müzayedede Türk sanat eserleri rekor fiyatlara alıcı buldular. Birçok eser için heyecenlı artırımların yaşandığı müzayedenin en yüksek rakama satılan eseri 600,000 TL'na satılan İbrahim Çallı'nın “Ada'da Sandal Sefası” adlı yağlıboya tablosu oldu. Müzayedede yer alan Çağdaş tablolara olan yüksek ilgi ise dikkat çekiciydi. Burhan Doğançay’ın “Bullish Breakthrough” isimli eseri 375,000 TL’na satılarak yaşayan en değerli Türk sanatçısı dünya rekorunu kırdı. Hikmet Onat’ın “Sultan Ahmet’e bakış ” 140,000 TL “Kuruçeşme” konulu çalışması 110,000 TL Yıldız Vazolar 550,000 TL’ye satılarak dünyada satılan en değerli Türk Porseleni rekorunu kırdı. Tombak Leğen İbrik 250,000 TL, Tombak Kahvedan 48,000 TL, Tombak Lokumluk 70,000 TL, Tombak Tütünlük 50,000 TL, Tombak Sakızlık 44,000 TL Erol Akyavaş “Soyut” konulu çalışmaları sırasıyla 170,000 TL, 100,000 TL, 50,000 TL İbrahim Çallı “İstanbul’da bir Sokak” 120,000 YTL, Hasan Rıza'nın Viyana Kuşatması ve Budin'in Alınması konulu eserleri 245,000 TL, 205,000 TL ve 180,000 TL Nuri İyem “Nü” 85,000 TL Hikmet Onat “Boğaza Bakış” 85,000 TL, Hikmet Onat “Yeniköy” 80,000 TL Tophane Kahvedan 55,000 TL Cihat Burak “Vazo içinde Çiçekler” 90,000 TL Fransız Koltuk Takımı 95,000 TL Çift Sevres Vazo 85,000 TL Abdurrahman Öztoprak “Soyut” 50,000 TL Celi Sülüs Levha 72,000 TL George Henry Andrews imzalı suluboya çalışma 70,000 TL Hilye-I Şerifler, Tuğralı Gümüşler, Mücevherler ve daha birçok çağdaş Türk sanatçılarının tabloları ilgi görerek yüksek rakamlara satılan eserler arasında yer aldılar.


Selçuk Togul Resim SergisiBaş yapıt Tablolar ve Müzelik eserler
Antik A.Ş.nin 256. müzayedesinde yeni sahiplerini buldu

2009 sezonunun ilk önemli müzayedesinde Halil Paşa'nın "Türk Evleri ve Sokak" konulu başyapıtı, Hikmet Onat'ın "Sarıyer" konulu tablosu; İbrahim Çallı'nın nü, natürmort ve "Rumelihisarı" konulu eserleri, natürmort ustası Mahmud Cuda'nın "Meyveler" konulu çalışması, Sami Yetik'in "İzmir" konulu eseri, Şefik Bursalı'nın "Karatay Medresesi" konulu eseri, Saray ressamı Fausto Zonaro'nun Yıldız Sarayı bahçesinden yaptığı peyzaj çalışması, Çağdaş Türk resminin en önemli isimlerinden Fahr El Nissa Zeid'in "Plaj" konulu, Nejad Melih Devrim'in "Çin Bulutları" konulu eseri, günümüz çağdaş Türk Resminin önde gelen isimlerinden Ömer Uluç'un natürmort çalışması, Erol Akyavaş ve Ferruh Başağa'nın farklı dönemlerine ait eserleri ile Nazmi Ziya, Hoca Ali Rıza, Ali Çelebi, Sabri Berkel, Nedim Günsür, Fikret Mualla, Orhan Peker, Zeki Faik İzer, Füreya Koral, Hamit Görele, Edip Hakkı Köseoğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Mehmed Ali Laga, Vecihi Bereketoğlu, İbrahim Safi, Naci Kalmukoğlu, Nuri İyem, Turan Erol, Oya Zaim Katoğlu, Neş'e Erdok, Burhan Doğançay, Komet, Mustafa Pilevneli, Adnan Turani, Mustafa Ayaz, Yalçın Gökçebağ imzalı birbirinden değerli klasik ve çağdaş eserler de müzayedede yer aldı
.
TEL:
0(212) 236 24
60
Antik Palace Süleyman Seba Cad. Talimhane Sok. 34357 Maçka-İstanbul www.antikas.com"MÜZELİK TABLOLAR, OSMANLI ESERLERİ, ANTİKALAR"
Türk Resim sanatına yön vermiş Şeker Ahmet Paşa, Süleyman Seyyid, Nazmi Ziya, Şevket Dağ, Sami Yetik, Hikmet Onat, İbrahim Çallı, Hoca Ali Rıza, Fikret Mualla, Sabri Berkel gibi en önemli ressamların başyapıt tabloları, Antik A.Ş.nin görsel şölene dönüşen 254. müzayedesinde rekora koştu. Şeker Ahmet Paşa'nın Orman Yolu, İbrahim Çallı'nın "Gizemli Kadın" konulu (101x116 cm) başyapıtı ile natürmort çalışması, Süleyman Seyyid'in "Belgrad Ormanı", Hikmet Onat'ın Sarıyer'de Balıkçı Tekneleri konulu (64x80 cm) başyapıtı, Sami Yetik'in "Bayram", Vecihi Bereketoğlu'nun "Salacak'dan Kız Kulesi" konulu (54x74 cm) eseri, Nazmi Ziya'nın "Süleymaniye-Fatih" Camii. başyapıt eseri ile Şevket Dağ, Hoca Ali Rıza, Halil Paşa, Mehmed Ali Laga, Cemal Tollu, Edip Hakkı Köseoğlu, Diyarbakırlı Tahsin, Şeref Akdik gibi ressamlarımıza ait eserler müzayede de görücüye çıktı. Satılan eserler arasında köklü bir aileye ait, nadir bulunur formlardaki tombak leğen, lokumluk ve sahanlar tombak, III. Selim döneminde imal edilmiş Çeşm-i Bülbül camlar ve Beykoz opalinler, değerli mücevherler ile tuğralı gümüş koleksiyon müzayede ayrı bir renk kattı. www.antikas.com

TÜRK RESMİNİN USTA SANATCILARININ BAŞYAPITLARI MÜZAYEDESİNDE DÜNYA REKORLARI KIRILDI.


Antik A.Ş. müzayede evinin düzenlediği ve Dünya satış rekorlarının kırıldığı müzayede de en yüksek değere ulaşan eser Şeker Ahmet Paşa'nın "Narlar ve Ayvalar" konulu çalışması oldu.
Tanınmış işadamları ve koleksiyonculardan oluşan yaklaşık 500'ü aşkın kişinin katılımı ile gerçekleşen müzayede de 300 eser satışa sunuldu. Tabloların satışlarında heyecanlı dakikalar yaşayan sanatseverler istedikleri eserlere sahip olabilmek için kıran kırana bir mücadele sergilediler. İbrahim Çallı, Hoca Ali Rıza, Feyhaman Duran, Mahmut Cuda gibi önemli Türk ressamlarının dünya satışı rekorları kırması dikkat çekti. Müzayede ayrıca 1958 Rolls Royce model Klasik otomobil 140,000, Edirne Sedir 220,000 YTL, Tombak Tepsi 270,000 YTL gibi fiyatlara ulaşarak rekorlar kırdı. Atatürk'ün kapak oldu Time dergisi de
Atatürk hayranlarının kıyasıya mücadelesi ile 16,000 YTL ye satılarak bugüne kadar satılan en değerli Time Dergisi oldu.
Müzayedeyi düzenleyen Antik A.Ş. yönetim kurulu başkanı Turgay Artam yeni alıcıların piyasaya girmesi sonucunda
oluşan rekor fiyatların Türk sanat piyasası için mutluluk verici olduğunu belirtti.
Müzayedede en yüksek değere satılan bazı eserler.

205 ŞEKER AHMET PAŞA "Narlar ve Ayvalar" 1.300.000 YTL Ressamın dünya piyasalarında satılan en değerli eseri rekoru Dünyada satılan en değerli 3. Türk resmi
66 İBRAHİM ÇALLI "Üsküdar" 600.000 YTL Ressamın dünya piyasalarında satılan en değerli eseri rekoru.
215 FRANÇOİS PRIEUR BARDIN "İstanbul" 600,000 YTL Ressamın dünya piyasalarında satılan en değerli eseri rekoru
180 HOCA ALİ RIZA "Göl Kenarı" 500.000 YTL Ressamın dünya piyasalarında satılan en değerli eseri rekoru
120 FEYHAMAN DURAN "Topkapı Sarayı" 360.000
YTL Ressamın dünya piyasalarında satılan en değerli eseri rekoru
165 TOMBAK TEPSİ 18-19 YY. 270.000 YTL
126 HALİL PAŞA "MADAM X" 250.000 YTL
193 EDİRNEKARİ SEDİR 220.000 YTL Dünyada en yüksek değere satılan Edirne Mobilya rekoru
175 MAHMUT CUDA "Natürmort" 180.000 YTL Ressamın dünya piyasalarında satılan en değerli eseri rekoru 124 SAMİ YETİK "Kurtuluş Savaşı" 140.000 YTL
ANTİK A.Ş.

Türkiye’de müzayede sektörüne yön veren ve bu yıl 27. yılını kutlayan Antik A.Ş. nin düzenlediği müzayedelerde baş yapıtlar, tombaklar, gümüşler, hatlar, porselen den oluşan Osmanlı eserleri gün ışığına çıkmaya devam ediyor.
Türkiye’de profesyonel müzayedeciliği başlatan ve 1981 yılından bu yana aralıksız düzenlediği müzayedelerle, antik eserlerin tanıtımında ve gerçek değerlerini bulmasında büyük katkıları bulunan Antik A.Ş. 1986 yılında da Yıldız Sarayı’nda Türkiye’nin ilk antika fuarını gerçekleştirmiş. 90 yılların başlarında kaliteli kataloglar, bastırıp, tanıtım kokteylleri ile büyük otellerin salonlarında düzenlediği müzayedelerle sektörsel liderliğini sürdürüyor.
Çeşitli kitaplar ve yayınlarla kültür hizmeti veren Antik A.Ş. Maçka’da bulunan ve Avrupa’nın en estetik binalarından biri sayılan Eşref Paşa Konağında faaliyetine Osmanlı eserleri, tablo, klasik otomobil, çağdaş resim, saat, şarap, mücevher, değerli kitap gibi temalarıyla devam ediyor.

ANTİK A.Ş. SANAT AKADEMİSİ BAŞLADI
Antika, resim, dekorasyon semineri ve alternatif eğitim programlarıyla zenginleştirilmiş Tematik Seminerler, 5.Ocak 2009 tarihinden itibaren başladı.
Antik A.Ş. Sanat Akademisi Antika, Resim ve Dekorasyon konuları dışında müzik ve kişisel gelişim alanlarında da alternatif eğitimler sunan Tematik Seminerler ile uzmanlaşmayı hedefliyor. 15 yıldır devam eden Antik A.Ş. seminer programları 2009’da Antik A.Ş. Sanat Akademisi olarak hizmet vermeye devam ederken stresli yaşam koşullarında sanatla hayatı renklendirmek, bilgiyi, yeniden yorumlamayı öğretmek sanatseverlere yeni bakış açısı kazandırmayı amaçlıyor. Kişisel gelişimde sınır tanımayan bireylerin bilgiye olan merakı ve talebi ile sunulan programlar konuların önde gelen uzmanları tarafından hazırlanıyor. Antika, Resim, Dekorasyon ve tematik seminerler olmak üzere dört farklı alanda eğitim veren sanat akademisinde Pazartesi Resim, Çarşamba Antika, Perşembe Dekorasyon ve Tematik Seminerlere ayrılmış.
Antik A.Ş.
Sanat Akademisi Tel no: 0(212) 236 24 60


ANTİK A.Ş.'nin 3. KLASİK OTOMOBİL MÜZAYEDESİ
11958
1958 Rolls Royce silver cloud 1, 1963 Lincoln continental, 1963 Lincoln Continental, 1926 Ford Model T, 1966 Ford Mustang Coupe, 1959 Chevrolet Impala convertible, 1969 Corvette Stringray, 66 Porsche 912 Carrera, 56 Ford fairlane, 1973 lincoln Continental Mark IV, 1970 Mercury Cougar, 1951 Chevrolet Styline yeni sahipleri ile buluşmak üzere Antik A.Ş.'nin organizasyonu ile 1.Haziran'da görücüye çıktı...

EFSANE OTOMOBİLLER MÜZAYEDE DE "Antik A.Ş. 253. Müzayedesinde birbirinden değerli Klasikleri satışa sunuldu."

Unutulmaz klasikler arasında yer alan 1926 model bir Ford T otomobillerin en tecrübelisi olarak müzayedede ki yerini aldı. 1958 Rolls Royce, 1963 Lincoln Continental, 1966 Ford Mustang, 1966 Porsche Carrera, 1956 Ford, 1959 Chevrolet Impala, 1969 Corvette, 1973 Lincoln Continental Mark IV, Mercury Cougar gibi önemli markaların değerli modelleri yer alıyor. John F. Kennedy ile hafızalarımıza kazınmış "Başkanların Limuzini" olarak tanınan Lincoln Continental Convertible 1963 senesinin konforlu tasarımını günümüze yansıtıyor. Amerika'da tüm tasarımı tek kişi tarafından yapılan ilk model özelliğini taşıyan araç Elwood Engel imzalı bir tasarım. Uzun yıllar Beyaz Saray'da kullanımı devam edilen araç iktidarda olmanın sembolü olarak görüldü.
Lüks ve Konforun 1950'li yılların zarafetini yansıttığı, eşine çok az rastlanabilecek bir 1958 Rolls Royce Silver Cloud I de müzayedede büyük ilgi gördü. Teklif usulü ile satışa sunulan araç mükemmel kondisyonda. Siyah ve Gümüş renginin şık bordürlerle göz kamaştırıcı bir ihtişama dönüştüğü araç mutlaka görülmesi gereken unutulmaz bir klasik olarak hafızalarda iz bıraktı.
Dünyanın ilk seri üretim aracı olan Ford T modelinin 1926 yılına ait nostaljik bir örneği de müzayedede satışa sunulan eserler arasındaydı. Henry Ford'un otomobil dünyasında çığır açan tekniği ile üretilen araç döneminden günümüze kalan nadir bir örnek. Üretimi hızlandırmak için en kolay kuruyan siyah renkte olan Ford T'ler ülkemizde "Bas bir kaldır iki" olarak tanınıyor. Müzayedede ayrıca Türk sinemasının gönüllerde taht kuran babacan sanatçısı Hulusi Kentmen'in otomobili de satışa sunuldu. Görenlerin kendilerini eski Türk Filmlerinde hissettiren araç 1956 model bir Ford Fairlane. Mavi ve beyaz renklerinin çelik bir "Fairlane" çizgisi ile bütünleştiği keyifli bir otomobil. Müzayededeki ünlü araçlardan biri de Merhum Aysel Gürel ve Aysun Kayacı'nın oynadığı Pepsi reklâmında rol almış 1966 Ford Mustang Coupe.
Çok iyi kondisyonda olması nedeni ile koleksiyonluk bir araç niteliği taşıyan Mustang, otomobil dünyasının en beğenilen tasarım harikası olmanın verdiği gururu fazlası ile taşıyor.
Spor ve şıklığın 1966 yılının o zarif estetik anlayışı ve sadeliği ile birleştiği çok iyi kondisyonda bir Porsche, "Muscle Car" modellerinin ayrılmazlarından Corvette, Mercury Cougar ve Mustang gibi araçlarda müzayedede yeni sahipleri ile buluştular. Müzayedede yer alan araçlar 253. Müzayedede Lot 209'dan itibaren satışa sunuldu.

Satışa sunulan araçlar, Internet ortamında www.antikas.com1sitesinde görülebilir.Tel: (0212) 236 24 60
2. EFSANE OTOMOBİLLER MÜZAYEDESİ!
Antik A.Ş.’nin 9 Haziran.2007 Lütfi Kırdar'da düzenlenen 2. Klasik Otomobil Müzayedesinde birbirinden değerli otomobiller satışa sunuldu. Otomobil meraklıları için bir şölen niteliğindeki müzayedede Cadillac, Cehvrolet, Mercedes, Ford, Oldmosbile, Dodge, Chrysler, MG, Plymouth, Porsche ve Jaguar gibi çok önemli araçlar boy gösterdiler. “Muscle car” olarak adlandırılan Dodge Challenger, Mustang gibi güçlü spor arabaların yanı sıra zarif çizgileri ile beğeni kazandı. 1960 öncesi 52 adet otomobil satışta yeni sahiplerine kavuştular. Lütfi Kırdar’ı dolduran yüzlerce klasik otomobil meraklısı otomobillerin yanı sıra aksesuarlara da büyük ilgi gösterdiler.
1940 Cadillac Lasalle’in 130,000 YTL'ye ulaşıp, satışı gerçekleşen yüksek değerli araçlar arasında yer aldı. 1925 Ford T 80,000 YTL 1936 Dodge DU 80,000 YTL 1946 Peugeot 202 30,000 YTL 1949 FIAT 60,000 YTL 1956 Jaguar S-TYPE 75,000 YTL 1957 Mercedes Limuzin 120,000 YTL 1960 Cadillac Coupe De Villee 64,000 YTL 1966 Mustang Convertible 65,000 YTL 1969 Mercedes 280 SL 70,000 YTL 1969 Ford Mustang Mach 1 72,000 YTL 1973 Cadillac Eldoradro 74,000 YTL 1973 Chevrolet Convertible 62,500 YTL.
Müzayedede ilgi çeken diğer araçlar ve satış fiyatları; 1956 Belair Coupe 52,500 YTL, 1958 Chevrolet Apache 50,000 YTL, 1960 Chevrolet Biscayne 18,500 YTL, 1962 Cadillac Coupe De Ville 44,000 YTL, 1963 Cadillac Convertible 57.500 YTL, 1963 MGB Roadster 44,000 YTL, 1964 Ford Galaxie 500 60,000 YTL, 1965 Mercedes 14,000 YTL, 1966 Plymouth Fury 38,000 YTL, 1966 Ford Mustang 35,000 YTL, 1967 Mercedes 280 SE 11,750 YTL, 1967 Plymouth Fury 30,000 YTL, 1968 Chevrolet Convertible Impala SS 37,000 YTL, 1968 Tirumph 6,750 YTL, 1969 Chevrolet SS 37,000 YTL, 1973 Chevrolet SS 42,000 YTL, 1977 Mercedes 450 SL 40,000 YTL, 1977 Jaguar XJS 30,000 YTL

"COLLECTION"
Geçmişin değerlerini geleceğe taşıyanların dergisi Collection
2010 OCAK-ŞUBAT-MART ayları 38. sayısı ilginç konularla dopdolu.

38. Sayısı Ocak-Şubat-Mart ile 2010 yılına merhaba diyen, geçmişin değerlerini geleceğe taşıyanların dergisi Collection Şerif Anteplinin içerik konulu yazısıyla başlıyor. Sergi haberleri sonrasında ilk konu sanat eserleri Müzayedelerimizde Yeni Bir Aktör. Sotheby’s Türkiye’de başlığı taşıyor. Oryantalist Eserler Sergisi konusunu, Yazma/Basmakalıpları izliyor. Ses kaydının kısa tarihi ile Artuklular sikkelerini, Erol Akkaya’nın filateli sayfaları yer alıyor. Filateli sayfalarında, 1971-72 Atatürk sürekli bordürlü pullar, Fantezi materyaller, Milli müdafaa vergisi pulları II. tip, İzmir’09 milli pul sergisi başlıklı haberler pul örnekleri sergileniyor. PTT Genel Müdürlüğü bu yılın ilk serilerini çıkarmış olduğu İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Pulları ve 7 adet kartın yer aldığı tanıtım sayfası bulunuyor. Tutkunun ardından başlığı taşıyan yazıda koleksiyon örnekleri, Galatasaray İz-Caz yazısında orkestranın tarihi ele alınıyor.

Çay içmiyor ama 80’in üzerinde çaydanlığı var başlıklı yazı, Collection dergisinin en renkli konularından biri olarak birbirinden sevimli çaydanlık örnekleri ile gözler önüne seriliyor. Oya hakkında birkaç söz, bira koleksiyonu, Beklenen şarkı filmini konu alan yazılar sonrasında, 1930’lu yılardan iki derginin anlatıldığı Yedigün ve karikatür, dergi kapaklarından örneklerler veriliyor. Collection, Makri Hori den Bakırköy’e Ayastefanos’tan Yeşilköy’e ile Sultanlar şehri İstanbul yazıları ile son buluyor. 22x29 cm ebatlı, 60 sayfa 5.00 TL
fiyatla satılıyor.
Collection Tel no: 0(212) 256 92 58


RESİM BAHANE, MANZARA ŞAHANE
Kadıköy İsmek resim kursu öğrencileri havanın güzelliğinden istifade edip kursu açık havaya taşıyorlar. Resim hocalarının refakatinde bu yılın ikinci dersini İstanbul’un Salacak sahilinde Kız Kulesi’ne karşı gerçekleştiren 15’i bayan resim kursu öğrencileri, beyaz resim kâğıtlarına kara kalem eskizlerini tarihi kuleye bakarak yapıyorlar. Öğrenciler İstanbul siluetinin en güzel seyredildiği manzarasına karşı ders süresince hem manzaranın keyfini sürüyor, hem deniz havasının tadını çıkarıp bir güzel güneşleniyorlar. Salacak sahilinde ki basamaklara çay ve tost servisi veren büfenin yanına yerleşen öğrenciler gelip geçen vapurlara karşı temaşa zevki yaşıyorlar.

YAŞA
Yaşar Holding A.Ş. tarafından üç ayda bir çıkarılan ve ücretsiz dağıtılan prestij yayını Yaşa Dergisi Yaşar Holding A.Ş adına sahibi Feyhan Yaşar’ın sunuş sayfasında yer alan “Sosyal Sorumluyuz” başlıklı yazısıyla başlıyor.
Derginin ilk konusu “Beyoğlu’nun Efendisi”nde Mısır apartmanı tarihi, konumu ve mimarisiyle tanıtılıyor. İkinci yazının konusu “Tasarlarım, Yönetirim, Hükmederim” de yılların eskitemediği endüstri tasarımcısı, heykel, resim ve fotoğraf düşkünü Yılmaz Zenger’in görüşlerine yer veriliyor. Röportaj sayfalarının ilk konuğu olan Deniz Ülke Arıboğan “Dengenin Dengeleyicisi Türkiye” başlıklı yazısında Dünya yeniden şekillenirken Türkiye’nin dış politikasını tanımlıyor. Haber sayfasına ayrılan konu içeriği Biyomimikri de “Tasarımın anavatanı tabiat” konu ediliyor. Ekonomi bölümünde Mahfi Eğilmez “10 soruda finans krizi”ne eğiliyor.
Lara Sayılgan ile yapılan röportajda portre ve moda fotoğrafçısı “Fotoğraf bir ruh halidir” başlığı altında farklı düşündüğünü, fotoğrafın verdiği bir mesaj olması gerektiğini vurguluyor ve çalışmalarından örnekler sergiliyor.
Yaşam Rehberi sayfalarında Burhan Uygur, “Resim rengin hakkını vermektir” diyor. Tiyatro konusu, Defne Halman’nın görüşleri ”Victoria büyük bir armağan” başlığını taşıyor. Yönetimin inceliklerine Ali Kamil Uzun “Zirvede neler oluyor” derken görüşlerini paylaşıyor. Derginin bir başka haber konusu, “Ortak dil teknoloji”. Müzik sayfaları “Müziğin dokunduğu yaşamlar” ile Cem Mansur’u konuk etmiş. Çeşitli kısa haberler sonrasında Yaşa dergisi, heykel sayfalarında Füge Demirok “Sekizin gizemi”, Bilim sayfasında ise “Her şey beyinde biter” başlığı altında Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay röportajlarına yer vermiş. Röportajlar Filiz Ali’nin “Bana uzun yaz”, Bennu Yıldırımlar “İzlediklerimize inanıyoruz”, Gürol Sözen “Anadolu’da güzeli arayış”, Ali Borovalı “Kalabalıkta ki yalnızlık” ile devam ediyor.
Derginin son sayfalarında yaşam rehberi, Naim Dilmener’in “Şarkılar eşliğinde yaşıyorum”, Erhan Ersöz “Sanat ekonomisi”, yaşam rehberi, sinema, kişisel gelişimde “Hayatın dengesi”ni Zeynep Aycan dile getiriyor.
Yaşa, Yaşar’dan haberler ile son buluyor.
24x34 cm ebatlı, 82 sayfalık Yaşa İndeks tarafından hazırlanıyor. Tel no: 0(212) 347 70 70

YAŞA
Yaşar Holding A.Ş. tarafından yayınlanan ve İndeks Ajans tarafından hazırlanan “yaşa” dergisi 16. sayısıyla okurları ile buluştu. Üç ayda bir çıkan ve üst düzey yöneticilere gönderilen derginin konuları arasında İş Dünyası, Doğa, Yaşam Rehberi, Sağlık, Mimari, Mekân, Söyleşi, Haber, Tarih, Sanat, Fotoğraf, Resim, Koleksiyon, Seyyah, Kitap gibi bölümler ve bu bölümlerle ilgili kişilerle yapılmış röportajlar bulunuyor.
Derginin son sayısında yer olan gazeteci, gezi yazarı, fotoğraf sanatçısı Haluk Özözlü’nün ayın konuğu olarak Umut Bavlı tarafından yapılmış bir röportajı bulunuyor. Türkiye genelinde, Kaleler, Köprüler, Kayalar, Ağaçlar, Bacalar, Kapı Tokmakları, Pencereler, Evler, Deniz Fenerleri, Kuş Sarayları, Saat Kuleleri, Sokak Satıcıları, Antik Kentler gibi tematik konulu çalışmalarıyla tanınan foto röportör Özözlü, dijital teknolojiye bakışını, fotoğrafın kendisi için ne ifade ettiğini, turizm fotoğrafçılığı hakkında ki görüşlerini paylaşıyor.
İndeks içerik-iletişim danışmanlık Tel no: 0-212 347 70 70

.:İSTANBUL MODERN:.
İstanbul Modern Sanat Müzesi, Meclis-i Mebusan Caddesi Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No: 4 Tophane kıyısında bulunan binasında sanatseverleri ağırlıyor. İki kattan oluşan 8000 metre karelik mekânda sürekli koleksiyon, süreli sanat galerisi, fotoğraf koleksiyonu galerisi, heykel bahçesi, eğitim salonu, kütüphane, yeni medya alanı, sinema, cafe ve müze mağazası bulunuyor. Birinci katta sürekli koleksiyonlar tematik düzenle sergilenirken, giriş katında modern ve çağdaş sanatın dününü ve bugününü yansıtan örneklere yer veriliyor. Galerilerin bir bölümünde ise Büyütmek için tıklayınklişeleşmiş bazı isimlerin fotoğraflarına yer veriliyor.
Müze ziyaretçileri araştırma ve eğitim amacıyla düzenlenen sanat kütüphanesinden yararlanabiliyor. Müzenin giriş fuayesi kablosuz ağ donanımlı Yeni Medya Alanında sanatı dijital ortamında tanıma olanağı sunuyor. Kafe, konuklara mola ve dinlenme, müze mağazası ise katalog, kitap, özgün hediyelik eşya, müze anısı olarak objelerden satın alma imkânı sağlıyor. Nüsretiye Cami önünde, Amerikan Pazarı ile bilinen dükkânların başlangıcındaki aralıktan girilen müze mekânının geniş bir otoparkı müzeye araçla gelenlere büyük kolaylık sağlıyor. Güvenlik kontrolünden geçen ziyaretçiler girişin sağ tarafında bulunan rampadan müze binasına giriyorlar. Buradan bakanlar yıllarca İstanbulluların görüş açısından uzak kalmış gümrüklü sahada gizli tarihi Tophane Saat Kulesinin tamamını görebiliyorlar. Müzenin sanat galerileri suni ışıkla aydınlatılıyor.
Bu önemli yerdeki yalı binada İstanbul Boğazını, Ayasofya, Sultanahmet, Topkapı Sarayı'nın bulunduğu tarihi yarımadayı, Kızkulesi'ni, Haliç girişi Galata Köprüsü, Karaköy, Eminönü iskelelerine bakan pencereler kapatılmış, mesai bitiminde de bu manzaraya kilit vuruluyor.
Yaşanabilecek dış atmosfere kapalı müze binasını, İstanbul'un Levent, Maslak gibi herhangi bir yerde açılma imkânı varken, gece gündüz seyri muhteşem boğaz manzarasına bakan bu mekân, restaurant, gazino, otel gibi geliri fazla, kamunun daha fazla paylaşımlı, uzun süre faydalanacağı turistik bir işlev kazandırılabilirdi konusunu akla getiriyor.
İstanbul modern ziyaret saatleri; Salı-Pazar:10.00-18.00, Perşembe :10.00-20.00, Pazartesi günü kapalı.
Müze giriş; tam : 5 YTL., indirimli :2 YTL., Perşembe 10.00-14.00 arası ücretsiz. Öğrenci ve gruplara indirimli kategoriye girerken, 12 yaş ve altı, üyeler, engelliler ücretsiz giriş yapabiliyorlar.

Türkçe Konuşanlar Belgeselinde Final
Türkler üzerine yapılmış en iddialı çalışma olan "Dünyada Türkçe konuşanlar" belgeselinin proje mimarı, foto röportörü, gazeteci Ergun Çağatay 1992 de başladığı projenin bu yıl gerçekleştiğini belirtti.
Yurt dışında yaşayan Türklerin profilinin çizildiği çalışma için Ergun Çağatay, Kültürün boşluk kabul etmeyen bir olgu olduğunu, kültüre sahip çıkılmazsa yabancı kültürlerin etkisinde kalınacağını, Türk kültürünün zenginliğini gözler önüne sermek, derinliğinin bilincine varmak için bu projeyi gerçekleştirdiğini belirtiyor.
Çağatay, 10 yılı aşkın süredir, 110 bin kilometre yol kat edip, 35 bin kare fotoğraf çekerek hazırladığı, 400 bin dolar maliyetli çalışma sonucu toplanan fotoğraf ve bilgiler ışığında çeşitli değerlendirmelerde bulunacak. 2007 yılı sonunda çıkan ilk kitap birbirinden ilginç mekânlarda çekilmiş 277 renkli, 70 siyah beyaz fotoğraf ve 10 renkli haritadan oluşuyor. 496 sayfalık belgesel kitap, birinci kuşe kâğıda basılarak hazırlandı.
Eser niteliği taşıyan zengin fotoğraflı İngilizce kitabı, daha sonra yan ürün olarak ekonomik bir başka kitap modeli ile beraber, 250 fotoğraf lık sergi ve sempozyumlar takip edecek. Tetragon İletişim Hizmetleri Anonim Şirketi bünyesindeki projenin gerçekleşmesinde, çeşitli etaplarda ekip çalışması yapan Ergun Çağatay'a başta T.C Başbakanlık, Kültür Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı olmak üzere Özbekistan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Türk Hava Yolları, Koç Holding, Fuji Film Türkiye Temsilciliği katkılarda destekte bulunmuş. Uluslar arası üne sahip, birçok ilke imza atmış, belgesel çalışmaları ile tanınan Ergun Çağatay, Bilimsel ve fotoğraf araştırmaları için Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Moğolistan, Çin başta olmak üzere birçok ülkede çektiği fotoğraflarda Türk kültürünü gözler önüne seriyor. Litvanya, Buban, Türkistan, Taşkent, Semerkand, Karakurum, Namangan, Buhara gibi kentlerde günlük hayatı yansıtan fotoğraflar doğal yaşamın yanı sıra, fotoğraf meraklıları için de estetik ve teknik açıdan ders niteliği taşıyor. Irak, İran, Hindistan, Doğu Türkistan'ı kapsayan malzemenin ilavesi halinde ikinci bir cilt daha çıkarmak gerekebileceğine değinen Çağatay, derin Türk kültürü içinde daha farklı konular içeren sayısız kitap, film, dizi, belgesel malzemesi bulunduğunu belirtiyor. Yayınevi: Tetragon A.Ş. Tel no: 0 (212) 249 98 91
 

Eczacıbaşı Fotoğraf Albümü İSTANBUL
Geleneksel Eczacıbaşı fotoğraf albümü konusu 2009’da İstanbul olarak seçilmişti. 2010 yılı başında yayınlanan albümün giriş yazısını bu yıl Elif Şafak yazmış.
İstanbul’da Aşk büyüsü başlıklı yazıda yazar, İstanbul’a estetik, duygusal, tutkulu tarafından bakarak kadın gözüyle kenti kaleme almış.
Kırmızı hâkimiyetinin ağır bastığı, çok renkli fotoğraflarla başlayan albümde tarihi eserler, yaşamdan kesitler, doğa manzaraları, sokak, ev, bina, iskele, istasyon görünümleri, kent kuşları, etkinliklerden estanteneler, sık tekrarlanmış semt fotoğrafları yer alıyor. 2010 İstanbul Kültür Başkenti çerçevesinden bakıldığında albümde Kapalıçarşı, Galata Kulesi, Nişantaşı gibi birçok ünlü yerin fotoğrafı bulunmuyor. Ayrıca kapak için seçilen fotoğraf, İstanbul’u anlatmaktan uzak duruyor. Albümde çeşitli fotoğrafçılara ait 195 fotoğraf bulunuyor.

Eczacıbaşı Fotoğraf Albümü
Kahvehaneler, Oyuncular ve Yolcular
Eczacıbaşı tarafından yıllardır titizlikle hazırlanan temalı fotoğraf albüm yayınları 2006'da "Kahvehaneler" konusu işlenmişti.
Seçkin fotoğrafçıların katılımıyla gerçekleşen, yayınların yönetmenliği Şakir Eczacıbaşı, kurgu ve tasarım Bülent Erkmen tarafından gerçekleştirilen 216 sayfalık albümde 211 fotoğrafa yer verilmişti. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde çekilmiş kahvehaneler, bazı restoranların fotoğraflandığı albümler, Dünyanın önemli kütüphanelerine ve sanat merkezlerine dağıtılıyor. Geleneksel hale gelen ve önemli bir belgesel kaynak olan fotoğraf albümü için önceki yıllarda "Yollar, Sokaklar, Evler, Balıkçılar, İnsan Manzaraları, Dükkânlar, Çarşılar Pazarlar" temaları işlenmişti.
Eczacıbaşı fotoğraf yıllığı 2007 konusu ise "Oyuncular" olarak seçilip hazırlanarak, sunulmuştu. Şakir Eczacıbaşı tarafından çekilmiş olan Palyaço portresinin süslediği bu yılın "Oyuncular" konulu fotoğraf albümüne bakanlar, kendilerini film izler gibi çok renkli bir gösteri dünyasında buluyorlar. Birbirinden güzel 220 fotoğrafın bulduğu albümde sahne oyun ve gösterileri, sirk dünyası, sokak çalgıcıları, folklorik ve sanatsal gösteriler, çocukların dünyası, spor karşılaşmalarından görüntüler yer aldı. Baskı kalitesi, kullanılan kağıt, kurgu ve fotoğraf seçimiyle 19,5 x 25 cm ebatlı, 246 sayfanın oya gibi işlendiği Eczacıbaşı fotoğraf albümünün 2008 yılı çalışma konusu "YOLCULAR" 'da, havalimanları, tren garları, limanlarda, iskelelerde yolcu salonları, şehirlerarası otobüs terminallerinde yaşlısı, genci, çocuklusuyla ailelerin veya bir başına seyahat edenlerin dünyasından yansımalara ait fotoğraflar bulunuyor.
(Fotoğraf Albümünü seçkin kitapcılarda bulabilirsiniz).


RESİM VE HEYKEL MÜZESİ
Osman Hamdi Bey'den günümüze birçok Türk sanatçısının eserine ev sahipliği yapan İstanbul resim ve heykel Müzesi, sanat eseri değerinde yapıtlar yapan Türk inşaat firması Polimeks İnşaat, Türk kültür ve sanatını gelecek nesillere aktarabilmek ve dünyaya açabilmek amacıyla gerçekleştirdiği bu sanal müzede, İstanbul resim ve heykel müzesinde ki Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerinde yaşamış Türk sanatçılarına ait resim ve heykelden oluşan binlerce eseri, internet ortamında sanatseverlerle buluşturuyor. Günümüzde birçok büyük ilimizdeki sanat müzelerinin ve Devlet sanat Galerileri'nin kaynağı olan İstanbul Resim Heykel Müzesi (İRHM) 1937 yılında Atatürk'ün Dolmabahçe Sarayı'nın bir bölümünü, bugünkü adı Güzel Sanatlar Akademisi olan ve dönemin Sanayi-Nefise Mektebi'ne tahsis etmesinden sonra hizmete girdi. "Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur" diyerek güzel sanatların önemini vurgulayan Atatürk, Türkiye'nin ilk resim ve heykel müzesi olan (İRHM) yi Türk müzecilik tarihine kazandırdı. Ülkemizin ilk plastik sanatlar müzesi olarak yarım asır'ı aşkın süre faaliyette bulunan müze, Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmet Paşa, İbrahim Çallı, Bedri Rahmi, Abidin Dino, Sabri Berkel gibi birçok ünlü Türk sanatçısının eserlerine ev sahipliği yapıyor. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi 495 adet heykel, 7 bin 213 adet resim olmak üzere toplam 7 bin 853 esere sahip. Müzede bulunan sanatçıların eserlerini yakından tanıma imkânın yanı sıra web sitesinde, sanatçılar ve müze etkinlikleri ile ilgili kapsamlı bilgilere de ulaşma imkânı bulunuyor.

Kültür Sanat 1.sayfa | Kültür Sanat 2.sayfa