anasayfagezisergiolaylarunlulernostaljifotosakasihirligazetebiyaografi

Abant
Acarlar Gölü
Adatepe
Adana
Adrasan
Afyon-Gazlıgöl
Ağva
Akçakoca
Akçay
Akyaka
Alaçatı
Alanya
Altınoluk
Altınova
Amasra
Amasya
Anadolu Feneri
Anadolu Kavağı
Anamur Bozyazı
Ankara
Antalya
Aphrodisias
Armutlu
Assos
Avşa Adası
Ayaş
Ayvalık
Babakale
Bafa Gölü
Bandırma
Bağırganlı
Balıkesir
Bayramoğlu K.C
Belek-Kurşunlu
Bergama
Beşkardeş
Beykoz
Beynam-Köprü
Beypazarı
Bilecik-Söğüt
Bodrum
Bolu-Gölcük
Bozburun
Bozcaada
Bördübet
Burgazada
Bursa
B.Kemikli Burnu
Büyükçekmece
Cumalıkızık
Cunda Patriça
Çanakkale
Çandarlı
Çamlıdere
Çayağzı
Çıralı-Olimpos
Çiftlik-Bayır
Çiftlikköy
Çilingoz Yalıköy
Çomakdağ K.
Çorum
Çökertme
Dalaman
Dalyan
Datça
Demre-Myra
Denizli
Devrek
Didim
Dikili
Dilek M.P Karine
Dim Çayı
Diyarbakır
Domuz Çukuru
Düzce
Eceabat
Edirne
Efes Antik Kenti
Eğirdir
Ekincik
Enez
Erdek-Kapıdağ
Erikli
Ermenek
Eskihisar
Eskişehir
Fethiye
Finike
Foça
Garipçe Köyü
Gazipaşa
Gebekum
Gedelek Köyü
Gelibolu
Gerede-E.tepe
Geyikli-Dalyan
Gideros Koyu
Göcek
Gömbe Yaylası
Gökçeada
Gölcük-Birgi
Gölyaka Kardüz
Göynük

Gümüşlük
Gümüştepe
Gelibolu Güneyli
Güney Şelalesi
Güre
Hatay
Hayıt B. Knidos
Heybeliada
Hisarönü
Hurma Sahili
Ihlara Vadisi
Ildırı - Erythrai
Ilıca-Şifne
İassos
İçel (Mersin)
İğneada
İnbükü Koyu
İstanbul
İzmir
İznik
Kalkan Kaputaş
Kalkım Kazdağı
Kapadokya
Kapuzbaşı
Karaburun
Karagöl Taşlıca
Karamaka
Kaş-Kekova
Katrancı Koyu
Kayaköy
Kaynaşlı Topuk
Kazdağı-A.Dere
Kefken-Cebeci
Kemaliye(Eğin)
Kemer-Olimpos
Kemerburgaz
Kerpe
Kınalıada
Kırkpınar S.Gölü
Kıyıköy
Kızılcahamam
Kilyos
Koçarlı-Cincin
Konya
Kömür Limanı
Köprüçay
Köyceğiz.G
Kula
Kumburun
Kuşadası-Çine
Kuşça Beldesi
Küçükkuyu
Kütahya
Labranda
Maden Deresi
Mandalya Körfz.
Manyas Gölü
Mardin
Marmara Adası
Marmara Ereğli
Marmaris
Maşukiye
Mazı
Meke Gölü
Milas Euromos
Mudanya
Mudurnu
Mürefte
Nallıhan
Nazarköy
Nemrut Dağı
Orhaniye
Ortahisar
Oylat-İnegöl
Oymapınar
Ölüdeniz
Ören
Patara-Kınık
Phaselis
Polonezköy
Poyrazlar Gölü
Prens Adaları
Rumeli Feneri
Safranbolu
Saitabat Şelale
Saklıkent
Salda Gölü
Samandere Ş.
Sandras Dağı
Saraylı Köyü
Sarıgerme
Saros Körfezi
Selçuk-Efes
Selimiye
Sığacık
Side-Manavgat
Silifke-Y.Koyu
Silivri
Sinop-Gerze
Sivas Divriği
Soğanlı
Sokakağzı
Söğüt
Sultaniye
Suuçtu Şelalesi
Sünnet-Sülüklü
Spil Dağı M.P.
Stratonikaie
Şile
Şirince
Tahtakuşlar K.
Taraklı-Çubuk
Tarsus
Taşkale
Taşucu
Tekirdağ
Terkos Gölü
Tire
Tokat Zile
Trabzon
Trilye
Truva
Türkbükü
Turunç
Uçmakdere
Uluabat Gölü
Uludağ
Umurbey
Urfa-Harran
Urla Karaburun
Uşak
Uzunkum İbrice
Uzunya Dalia K.
Üçağız Kaleköy
Yalancı Boğaz
Yalıkavak
Yalova
Yalvaç
Yedig
öller
Yeniköy Köyü
Yenipazar
Yenişehir
Yeşilyurt
Yörük Köyü
ZekeriyaköyGEZİYORUM
Music: The Beach Boys - Surfin' USA
Alaçatı da rüzgârla randevumuz var!..
Rüzgâra karşı zafer kazanmak doğa ile bire bir mücadeleye girmek, 60-70 km hızla denizin yüzeyinde uçmak...
Özgürlüğü doyasıya yaşayabileceğiniz, oksijeni beyninizde ve ciğerlerinizde hissedebileceğiniz bir doğal ortama, Alaçatı'yla gidiyoruz.

Türkiye’de bu kadar kısa zamanda kabuk değiştiren, gelişip büyüyen, büyürken de orijinaline sadık kalan, bu denli rağbet gören bir başka yer yoktur sanıyorum.
90 lı yıllarda ilk kez tanıtım yazıları yazdığım Alaçatı’yı ara sıra ziyaret etmiş olmama rağmen 2010 yılı Mart ayı sonunda ki gidişimde tanımakta zorluk çektiğimi itiraf etmeliyim.
Bu denli ilgi karşısında aşırı yapılaşma ile adeta şantiye gibi bir havaya bürünmesine rağmen güzelleşip geliştiğin şahit olmak oldukça şaşırtıcı oluyor.
En büyük değişiklik ise limanda yaşanıyor.
Bir tarafta Port Alaçatı projesi ile İstanbul Boğazı yalılarını anımsatan, biraz da kıskandıran kanal boyuna yapılan yalılar ile marina çevresinde, yeni yapılan Alaçatı evlerinde gözleniyor.
Yeniden bu projelere dönmek sözünü verip Alaçatı izlenimlerine geçiyorum.


İzmir otobanına girip Çeşme yönüne ferah, lastik sesinin en aza indirgendiği pürüzsüz asfalt yolda kuğu veya martı gibi süzülerek yol alıyorsunuz. Sağ kanadınızda zaman zaman deniz manzarası, yeşil tepeler eşlik ediyor. Selçuk kavşağı sonrası, Karaburun, Zeytinli yol ayrımlarını geride bırakıp, elektrik üretiminde kullanılan rüzgâr fırıldaklarının artan sayısı dikkatinizi çekerekten Alaçatı sapağına geliyor, mevsim ilkbaharsa sapsarı açmış mimozalar arasından giriş yapıyorsunuz.


Yıllarca Çeşme’nin gölgesinde kalıp birden bire fark edilen, rüzgâr sörfünün dünyaca ünlü parkuruna sahip Alaçatı içinegiriş çok da geniş olmayan yollardan yapılıyor.
Alaçatı’nın kalbi sayılan ve restoranların, dinlenme mekânlarının, otellerin yoğun bulunduğu cadde haliyle trafik yükünün en fazla hissedildiği yer oluyor.
Buna tezat hala sakin ve sessiz araç geçemeyecek kadar dar sokakların bulunması, kafa dinlemek için tercihini bu yönde kullananların mekânları oluyor.
Alaçatı mimarisi gelişip sayıca artsa da, hala değişmeyen özellikler de var. Özellikle taze ve oksijeni bol, şifalı hava hala esmeye, uykusuzluk çekenlere, astım, kalp problemi yaşayanlara, çabuk sinirlenen, kent yaşantısı içinde bunalmış stresli kişilere ilaç olmaya devam ediyor. Karakteristik özellik taşıyan tipik Alaçatı evleri örnek alınarak yapılan yeni konutlar, villalar, yazlıklar, hatta konaklama tesisleri göz okşuyor.


Cumbalarda, bacalarda, kapılarda, pencerelerde, bahçelerde yadırganmayacak estetik hâkimiyeti görülüyor. Tabelalarda, cephe süslemelerinde sanatsal detaylar, hanım eli değdiği belli olan zevk sahibi kişilerin zevklerinin yansıması gözle görülür biçimde sergileniyor. Bilhassa yaşama sanatından verilen örneklerle Alaçatılılar arasında tatlı bir rekabet hissediliyor. Bu mudur bu kadar rağbet görmeye neden derseniz, henüz daha bir şey yazmadığımı peşinen söylemeliyim.


Balık Mezadı
Sıkı durun, her gün saat 11.00 de balık mezadı yapılıyor.
Eğer Ege’nin deniz ürünlerine düşkünseniz, satın alacağınız balığın tazeliğinden, hatta canlı oluşundan, beğenerek alıp, hazırlayıp, yemek kadar, satın almanın da verdiği hazdan mutlu oluyorsanız, Alaçatı Balık Mezadını gördükten sonra, sadece bu nedenle buradan bir ev satın alıp, yerleşmek isteyebilirsiniz. Günün en güzel meşguliyeti ise evden çıkarken “Ben mezada balık almaya gidiyorum” demek olabilir.

Kooperatife kayıtlı sadece Alaçatı balıkçıları ya akşamdan sabaha, ya sabahtan akşama balıkların geçiş yollarına bıraktıkları ağları yöre balıklarıyla dolu şekilde mezada getiriyorlar.
Her balıkçının balığı görevli tarafından tartılıp listeye yazılıyor, kümeler halinde mermer masaya diziliyor, koca masa balık çeşitleriyle doluyor hatta balık koyacak yer kalmıyor.
Yan yana dizili temiz deniz çipuraları, dil balıkları, istavrit, levrek, gobes, ıstakoz, kum ve kaya barbunyaları, karagöz, mercan, adabeyi (Bir tür iskorpit), gibi deniz ürünleri, arada bir bulundukları yerde zıplıyor, kabaran iştahlara iştah katıyor, akşam yemeği için erken hayal kurmanıza neden oluyor.
Tartı işlemi tamamlanıp mezadın başlamasına yakın çevrede park eden araç sayısı artıyor.
Balığı ilk elden görerek almak isteyen ailelerin, restoran sahiplerinin, en elverişli, en fazla, en ekonomik balıkları nasıl alacaklarını düşünen bakışları balıkların üzerinde odaklanıyor.


Mezadı yöneten başlıyor kilo ve çeşidi masada dizili sıraya göre fiyatıyla söylemeye. Katılımcılar arasında kısa bir rekabet sonrası balığın alıcısı çoksa en yüksek fiyatı verenin üzerinde kalıyor.
Balıkçılar, balık müşterileri, mezadı idare edenler, restoran sahipleri, ayakaltında dolaşan, ara sıra yere düşürülen balıkları kapıp kaçan kedilerden oluşan topluluk büyük keyifle seyredilebiliyor.
Böylesi leziz balıkları, mezeleri, tatlıları, serinleticileri nerede yiyeceğiz bir de ona bakalım.


Barbun Restoran
Alaçatı merkezinde restoranların çokça bulunduğu sokağın başlarında yer alan Barbun Restoran kışın kapalı bölümü yazın herkesin restoran önünde sokakta kurulan masalarda yemek yediği, damak zevkine önem veren bir aile işletmesi.
Yılların verdiği tecrübeyi konukların beğenisine uygun mönüyle harmanlayan işletmeci aile, mevsimsel etkilerle sık değiştirdiği yiyecek türleri içinde sürpriz sayılabilecek tatlar barındıran değişik lezzetleri sunum başarısı ile birleştirince, Alaçatı’ya sadece yemek yemek için bile gelinebirliği düşünüyor, uyguluyorsunuz.

Mönüde kısa bir gezinti yapıyor ne var ne yok bakıyor haliyle tadıyoruz.
Her Cumartesi kurulan Alaçatı pazarında taze ne satılıyorsa en cazip biçimde hazırlanıp sofranıza geliyor.
Turp otu, sütotu, cibes, arapsaçı, ısırgan otu kaynayan suya atılıp beş dakika kaynatılıyor. Otun yaprakları kalınsa süre 6-7 dakika olabiliyor. Sıcak sudan çıkartılan otlar bu defa hemen buzlu suya atılıyor ve bu şekilde leziz otlu mezelerinzümrüt yeşili ot rengi elde ediliyor.
Giriş için hazırlanan mezeler üç gözlü tabaklarda sunuluyor.
20 TL ücretli meze tabağında fava, pancar, havuç ezme, kırma zeytin, rendelenip yoğurtla karıştırılmış taze Alaçatı enginar göbeği çeşitlerden üçü bulunuyor. Her meze özel karışımlarla lezzetlendiriliyor. Kırma kalamata zeytini çekirdekleri çıkarılıp içine tulum peyniri rendeleniyor, fesleğen, taze kır kekiği otu, kimyon, yenibahar ilave edilen bir karışım hazırlanıyor. Kurutulmuş, közlenmiş domates ezmesi, bir tür tuzsuz krem peynir çeşidi olan labne peyniri, maydanoz ilavesiyle karıştırılmış.


www.sihirlitur.com okurları için Barbun Restorandan birçok yemek tarifini almaya devam ettim.
İşte onlardan bir başkası ara veya açılış yemeği olan "Ahtapot Kapaçyo". Özel olarak hazırlanmış ahtapotlar döner yaprağı gibi ince kesiliyor, olgun fakat su bırakmayan kübik doğranmış domates parçacıkları üzerine karabiber serpilip diziliyor.

Özel çukur tabakta sunulan "Balık Kokoreç" bir başka ilgi gören yemek çeşidi, balık lezzeti almasanız da görsel ve kekik tadıyla kavrulmuş balıkla kokoreç yediğiniz izlenimine kapılıyorsunuz.
"Mezgit Goujon" ise yemeye doyamayacağınız bir başka lezzet. Taze kekik otu, sarımsak, zeytinyağı sosuyla önceden marine edilmiş mezgit parçaları un, galeta, fırın ekmek kırıntısı karışımında pane yapılıp kızartılıyor.

Levrek balığından yapılan çöp şiş veya asma yaprağında levrek bir başka tercih oluyor. Unutmadan bahsedeyim, sürahiniz içine limon, nane yaprağı konmuş, suya koku rayiha transferi sağlanmış.
Deniz tuzu ise kekik ve uyumlu bazı ilavelerle karıştırılıp, tane karabiber için kullandığımız el değirmeni içine konmuş! Tuzluktan tuz serpmek yerine değirmenini ileri geri döndürerek inceltilmiş durumda, kontrollü olarak tuz tüketebiliyorsunuz.
Yemeğinize refakat eden ekmek sepetinde ince kesilmiş limonlu portakallı, ekmek dilimleri ve aşağıda bahsedeceğim çeşitlerden bazıları bulunuyor.
Bu kadar yemek sonrasında bir de tatlı çeşidi örneği vermek gerekiyor. Bir kenarına kokao serpilmiş tabak ortasında üzeri bir top çikolata kaplı kuru incir, badem ezmesi ile lezzetlendirilmiş dondurmayla birlikte sunuluyor.
Mutluluk verici özellikli bu hafif tatlıyla titizlikle hazırlanan yemeğinize son verebilirsiniz.
Barbun restoranın öğlen servisi de bulunuyor Gece 24.00 civarında kapanıyor.

Barbun Restoran: 1001 sokak no5
Tel:
(0232) 716 83 08
Gsm: (0536) 434 74 90

Furun Cafe
Bodrum Çarşısı içinde yıllardır kurabiyeleri fırın mamulleri ile gönüllerde taht kuran Furun bir şubesini Alaçatı içinde açmış. Bodrum tecrübesini Alaçatı’ya taşıyan Mustafa Arıcı’nın hazırladığı ekmek çeşitleri çok aranılır olmuş. Furun ismini verdiği fırınında henüz çıkmış unlu mamullerle kahvaltı da verince vazgeçilmez uğrak noktalardan biri oluvermiş.

Mustafa Arıcı’ya sihirlitur okurları için ekmek çeşitlerini saymasını istedim. Birçoğunla bu sayede yeni tanışma imkânı buldum.
Dönüşümde çok beğendiğim mis kokulu içine limon, portakal kabuğu rendelenmiş çeşidinden bir somun aldım. Ekmek bile bu vaziyetiyle kek dilimi gibi tek başına yenilebilir olduğunu gördüm. Serviste ve tezgahta iki hanım kız, ellerinde eldivenlerle steril ortamda siparişleri hazırlıyorlar.

Birkaç çeşit saymamı isterseniz soğanlı, dereotlu, mısır ekmeği. Zeytinli mısır ekmeği. Antep fıstıklı, leblebili çavdar ekmeği. Tahıllı, kepekli ekmek. Zeytinyağlı, zeytinli, ceviz, nane ilaveli kepek ekmeği.
Isırgan otlu ekmek. Üzümlü ekmek ve klasik çeşitlerin yanı sıra yakında Fesleğenli ekmek, Lavantalı ekmek, Avokadolu ekmek, Ananaslı ekmek yenilikler arasında yerini alacak. Furun’un, mamulleri arasında içine sakız konan un kurabiyeleri de bir başka damak zevki yaşatıyor.
Kahvaltıda ise Kars’tan getirilen peynir, Trabzon’dan tereyağı, çökelek peyniri, Samsun’dan getirilen mısır unu, özel maya lezzetlere lezzet katıyor, 24 saat açık.
Alaçatı Furun Cafe: 1005 Sokak no:9 Tel no Gsm: 0533 455 57 78

İmren Han Helva Tatlı Evi
1941’den buyana dört kuşaktır tatlı imalatını sürdüren İmren Helva ve Tatlı Evi önünden geçerken dikkatinizi çekecek güzellikler barındırıyor.
Mekânın üstü açılabilir oluşu, tavanın yüksekliği, ferahlık veren iç aydınlık, dekoratif döşeniş biçimi, titiz hazırlanmış leziz mamuller, zarif sunumla birleşince içinizde tekrar tekrar gelme, gelindiğinde de uzun süre oturma, tüm çeşitlerden tatma arzusu uyanıyor.
Selanik’ten gelen muhacir Hasan Usta tarafından açılan imalathane kara helva, cevizlitaş helva, tahin helva, şıra, baklava, revani ile işe başlamış. Çeşitleri oğul Ekrem geliştirmiş, torunlar çeşitli mekânlarda edindikleri pastacılık tecrübelerini de katınca İmren bugünkü halini almış.
Geçmişte Nalbant hane olarak kullanılan 150 yıllık mazisi olan taş bina restore edildikten sonra bir süre restoran, bar olarak, daha sonra 2008 de kafeterya pastane olarak hizmete devam etmiş.
Günümüzde Kayhan Ölmez yönetimindeki işletmede sakızlı irmik helvası, sakızlı, muhallebi, sakızlı tatlı, sakızlı dondurma, sakızlı kahve, sakızlı reçelle kahve yanında verilen su bardağı, sakızlı kurabiye reçel çeşitlerini hem yiyebiliyor hem de perakende satın alabiliyorsunuz. Özellikle Sakız Adasından ithal edilen damla sakızlı macun Alaçatı’dan alabileceğiniz hediyelikler arasında ayrı bir yer tutuyor. İmrenin imrendirici tatlıları, kokusu ve tadıyla sakızlı un kurabiyeleri ise damakta tat bırakıyor.
İmren Han Helva Tatlı Evi: Tokoğlu Mahallesi Kemalpaşa Caddesi No 65 de yıl boyu hizmet veriyor. Tel no: 0(212) 716 83 56

Alaçatı Mimarisi
Alaçatı'da ilk dikkati çeken mimari doku oluyor. "Alaçatı taşı" adı verilen kesme taşlardan yapılan evler, kışın sıcak yazın da serin tutma özelliğine sahip. Çürük bir taş sayılmasına rağmen, havanın karbondioksidi ile birleşince, kalker oluşturup filtre görevi yapıyor.
Beldenin zemini de bu taşlarla kaplı. Bir kısmı Rumlar'dan kalma eski Alaçatı evlerini restore edip yerleşmek, şu sıralar pek moda olmuş. Karabiber, mimoza ağaçlarının sıralandığı yeni sokaklara dizili bahçeli villalar ise imrendirici güzellikte.

Alaçatı Evleri
Alaçatı içinde bulunan yaklaşık 100 150 senelik taş binaların duvarları ise bu bölgeden çıkan ilk zamanlar beyaz zaman geçtikte rengi koyulaşan özel bir taştan yapılmış.
Bölgeye has özellik taşıyan, çekiçle düzeltilerek dekoratif, sıvasız görünüş sunan bu taşın diğer bir özelliği ise nefes alabilmesi, sağlıklı yaşam sunması.
Alaçatı yapı kültüründe taş kullanılmayan sıvalı tuğla duvarlarda ise hâkim renk kireç badana beyaz, krem, sarı tonları olduğu gözleniyor. Pencerelerde depreme karşı bir tedbir olarak bina köşelerinden uzak tutulmuş, yatay yerine dik uzun olması tercih edilmiş.
Kapı ve pencere çerçevelerinde kullanılan söve taşları, çatı kaplamalarında kullanılan alaturka kiremitler, çatı köşelerinde görülen, iki oluklu kiremit ten ibaret olan kartal kanadı süslemesi, baca tasarımları Alaçatı evlerini güzelleştiren detaylar olarak dikkat çekiyor.

Daldırma yöntemiyle üretilen Sakız ağaçları korusu, yeldeğirmenleri, daracık sokaklar, kendine özgü, sakin ve sessiz kendi halinde bu sokaklarda yürüyenler için de, büyük zevk veren huzur sığınağı
Alaçatı merkezden ayrılıp, ilkbaharda sapsarı açan mimoza çiçekli yolu takip ederek, rüzgârın enerjiye dönüştüğü tepenin eteğindeki Alaçatı Surf Paradise'a gideceğiz ama o da ne?Alaçatı Evleri ve Port Alaçatı projesi
Türkiye’de ki Venedik diye anılan ve Alaçatı Marinaya giderken gerek yamaçta gerekse sahil boyunca omuz omuza vermiş, farklı renklerde, kanal boyunca yapılmış bir sıra denize sıfır yalı görüyorsunuz. İmrendirici güzellikteki yalılara isterseniz denizden tekneyle gelip, evinizin dalgaya korunaklı iskelesine yanaşıp giriyor, isterseniz güvenlik kapısından geçip aracınızı park ederek gelebiliyorsunuz.
Alaçatı evleri örneğiyle tasarlanmış yalıların cumbaları, tropik ağaçlarla konumlandırılmış bahçeleri, evlerin birbirlerinin içine bakmıyor olmaları artılar olarak sıralanırken, çevrede tepeler oluşturmuş kum, toprak hafriyat artıkları, marina inşaatında çalışan kamyon trafiği, şimdilik yaşanan olumsuzluklar olarak görülüyor.
Kanalın temizlenmesi, liman yolunun Alaçatı sörf bölgesine, marinaya yakışır şekilde asfaltlanması ile bölgenin rakipsizliği, değeri daha da artacağa benziyor.

Dünyaca Ünlü Sörf Cenneti Alaçatı
İki tepe arasında yükselip aşağı düşerken hız kazanan rüzgârla oluşan koridor, tam surf'çülerin istediği gibi. Denizden karaya kıyıya paralel esiyor ve dalga yapmıyor. Surf'ün denize kaçma riski kalmıyor. Surf'çülere psikolojik olarak öğrenmeyi çabuklaştırıp güvencede olduğunu hissettiriyor.
Surf'çüler 50-70 km hız kazanırken, parkurun 200-300 metre sığ kum, aynı zamanda da boyu geçmeyen derinlikte olması, özellikle yeni başlayan surf board'undan düşenlere kolay kalkma imkanı veriyor.
En kötüyü hep en önce düşünürüm. Merak bu ya çarpışma olmaz mı diye bir soru geliyor akla.
Karşıdan gelenin, sağ eli önde olanın, rüzgâr altındakinin yol hakkı varmış. Çarpışma anında en son yapılacak şey malzemeyi bırakıp suya atlamak oluyormuş.
12 ay açık Alaçatı Surf Paradise Bar-Restoran Beach Club'ın surf hocası Kemal Demirasal, 8 yıldır surf hocalığı yaptığını söylüyor.
"Burada her türlü surf malzemesi var. İster satın al, ister kirala ya da getir emanete bırak.
Ders+hoca+malzemeden oluşan 5 günlük paket program 150 euro.
Özel ders 45 Euro. Ayrıca kiralama, depo, yedek parça, sörf alım satım, ders servisleri veriliyor.
15 saat çalışarak, ıslanmadan, düşmeden öğreniyorsunuz.
Mayoyla geliyorsunuz, herşey rüzgârdan aldığınız kuvveti surf dengesini oluşturarak board'a iletmek ve sonra da hızlanmaktan ibaret.
Siz yeter ki yapmak isteyin..." diyorlar.

En çok beğeni toplayan hareketler: Body drug, Agrial duck, W.skipper, spocky, gruby, loop, swayze, ismiyle anılan hareketler.
Yine de sordum, "Surf nasıl yapılır, hocasın anlat bakalım..." diye. "Dünyanın en zor sorusunu sordun ağabey..." dedi Kemal Demirasal ve "İnternette başlangıç için 18 sayfa var.
O da hem başlangıç, hem özet. Biz bunu 5 günde anlatıyoruz. Birkaç cümlede hiç birşey diyemem. İyisi mi sen beni seyret, sonra konuşalım..." diyerek board'un üstünde ben de denize uzanan taş iskelenin ucunda yerlerimizi aldık.
Board'un tek noktada zaptedilmiş yelkeni nasıl ekseni etrafında dönüyor da dönüyorsa, Kemal de öyle şekilden şekile giriyor, direğe çıkıyor, denizde koşuyor.
Fotoğraf çekimi vesilesiyle sahildekilere seyirlik bir şov sunuyor.
Kıyıya her gelişinde bir başka hareketle nefes kesip hayranlık topluyor. Surf'ü kay kay gibi kullanıyor.Günde 10 saat surf yaptığını belirterek, "Yelkene geçtiğim an beynimde hiç birşey kalmıyor. Sorunlar, problemler, dertler herşey ama hepsi unutuluyor. Bundan güzel meditasyon olamaz." diye ekliyor.
Rüzgâra karşı zafer kazanmak doğa ile bire bir mücadeleye girmek, 60-70 km hızla denizin yüzeyinde uçmak, özgürlüğü yaşamak, zıplamak, refleksleri geliştirmek, oksijeni beyninde ciğerlerinde yüzünde hissetmek, doğal ortamda katkısız, motorsuz, ücretsiz rüzgârın tam içinde olmak, suya teğet geçmek.

Köpek Sevgisi
Alaçatı bahçeli evleri çok olan bir yerolunca , dolaysıyla evlerin bir çoğunda köpek besleniyor.
Ne var ki kış gelip ev sahipleri yazlıkları terk edince köpeklerde kendi haline sokağa bırakılıyor.
Her ne kadar insanlarla birlikte yaşamaya alışmış olan köpekler, saldırgan olmasa da gece sürüler arasında dolaşıp, kendi aralarında hâkimiyet kurmaya çalışıyor, Alaçatı’ya yeni gelmiş olanlara kısa da olsa tedirginlik yaratıyorlar.
Gece uykusuz kalan köpekler sabah olunca gün boyunca bir köşeye çekilip uyudukları için en tenha tüm sokaklarda rahatça dolaşıp fotoğraf çekebiliyorsunuz, ayakta olanlar da havlayıp musallat olmuyorlar.
Yazlıkçıların Alaçatı’ya dönmesiyle köpekler yeniden sahipleniyor, yine de Alaçatı kedisi, köpeği çok olan tatil yörelerinden sayılıyor,
Özellikle otellerde, devasa büyüklükte evcil köpekler arasında, nadir cinsler de görülüyor.

Hediyelikler
Restoranlar Caddesi üzerine dizili birçok hediyelik eşya dükkânları yer alıyor. Genellikle dokumalar, havlular, zeytinyağı şişeleri, mis kokulu sabunlar cazip ambalajlar içinde konukların beğenisine sunuluyor.

Özellikle Güzel Sanatlar mezunu Gerda Kireççi deniz taşlarını boyayıp inanılmaz güzellikte balıklar yapıyorlar. Özellikle taş balıklar büyük ilgi görüyor, sahiplerine şans getiriyor.
Bir başka köşede Alaçatı evlerinin karakteristik kapılarını seramik üzerine işleyenlerin imalathaneleri, cam üzeri çalışmalar aklınızı çeliyor. Antikacı, kuyumcu, ev eşyaları, yatak takımları satan dükkânlar ürünlerini dekoratif ve turistik biçimde sunuyorlar.
Hiçbir şey almasanız bile daracık sokaklarda yapacağınız gezilerde, taş üzerine oyulmuş motifler, 1800 lü tarihler taşıyan kapı üstü kitabeleri, demir işçilikli pencere demirleri, ahşap cumbalar, başta dutlu kahve olmak üzere birçok kahve, Selanik’ten, Kavala’dan gelen, Girit Adasından gelen ilginç portreler dikkatinizi çekecek.
Hiç beklemediğiniz anda karşısınıza çıkacak olan ve kokusunu çoktan unuttuğunuz eski köy bakkalı sizi çocukluğunuza götürecek dekoru ve sattıklarıyla derin bir nostalji yaşamanıza neden olacak.
Sörf yapanları seyretmek veya sörf sporuna tutkunuz varsa Alaçatı sörf parkuru farklı bir heyecan yaşatmayı vaat ediyor. Burada verilen kurslarda en acemiler bile beş günde sörf yapabilir hale getiriliyor. Pratik olarak bu süreyi iki güne indiren hocalarda yardımcı oluyor.
Canlı renklere boyalı balıkçı tekneleri, balıkçı barınağı içinde çeşitli kompozisyonlar sergiliyor.
Alaçatı merkezinde yer alan yel değirmenleri bir başka gezi durağınız olabilir.
Alaçatı merkezinde ise sokak kafelerinin çokça yer aldığı meydanda hareketlilik gözleniyor. 1874 tarihli kiliseden döndürülen Alaçatı Pazaryeri Cami restorasyonu devam ediyor.

Alaçatı gece yaşamı
Restoranlar sokağında manzara yok ama oturacak yer bulan, ayakta durabilen bile kendini şanslı sayıyor.
Sokak lokantaları, açık havada yemek, içmek, gelip geçenlerin arasında olmak, ilerleyen saatlere dek sohbet etmek isteyenlere yetiyor da artıyor bile.
Yedikleriniz doymaktan öteye hepsi damak zevkine hitap edecek şekilde özenle hazırlanıyor. Hem de öylesine müşteri, bir başka deyişle konuk memnuniyeti düşünülüyor ki mekân sahibi işletmecilerin ticari kaygıdan uzak oldukları hissine kapılabiliyorsunuz.
Birçoğu kariyer sahibi işletmeci, konuklara kendi evlerinde oldukları izlenimi yaratıyor, saygılı ve kibar davranışlarla Alaçatı’ya ilk kez gelmiş olsanız bile elit kitle içinde çevreye yabancılığınızdan kısa sürede kurtuluyorsunuz. Tuval Restoran, Lal ve diğerleri aranılan mekânlar adresler arasında yer alıyor.

Alaçatı'da Konaklama
Alaçatı merkezinde geçmişi yüz yıldan fazla olan birçok tarihi bina restore edilerek butik otele çevrilmiş.
Otelinize yerleştikten sonra zaten atmosferi teneffüs etmeye başlıyorsunuz.
Temiz havada güzel bir uyku çekip, sabah kumru sesleriyle uyanıyorsunuz. Alaçatı’da oksijen fazlalığı nedeniyle beş altı saatlik uyku yetiyor, Alaçatılılar burada kimse sekiz saat uyumaz diyorlar.

Sailors Hotel
Belediye binası olup, merkezi konumu, dekoru, üstün ve ince hizmet anlayışı ile Sailors Otel kısa sürede beğeninizi kazanıyor.
Girişte bulunan Orta kafe açık ve kapalı iki ayrı mekândan oluşuyor. Restoran salon yemek odanız, eviniz gibi rahat, aynı zamanda girişin karşısına gelen bölüm bar, ve resepsiyon olarak kullanılıyor.
Duvarlarda zevk sahibi kişilerin seçimiyle asılmış tablolar, tertemiz bembeyaz basamaklarla çıkılan sofaya açılan beş farklı oda.
Tavanlar yüksek, pencereler ahşap panjur kanatlı.
Konukların ihtiyaçları düşünülerek donatılmış klimalı, cibinlikli odalar. Odanız konan hoş geldin meyvesi, küçük bir vazoda sunulan bir demet mimoza, tertemiz mis kokulu yatak takımları, banyoda duş, wc, fön, ayna kenarında birkaç deniz kabuğu, temaya uygun resimler, kişiye özel sabun, şampuan gönlünüzü kazanmaya yetiyor.
Kibar hizmet elemanlarının başında ev sahibi misafirperverliği ile görev yapan bir de Gülay Hanım bulunuyor.
Gülay Hanım otelden ayrılan konukların araçları arkasından yolları su gibi açık olsun temennisiyle uğurlarken su bile döküyor.
Aileniz yanından ayrılır gibi oluyorsunuz. Sırası gelmişken otel idaresinde görevli İbrahim Beyden içinde sakız kullanılan bir içecek tarifi vermesini istedim, en beğenilen formülü size iletiyorum.
Sakızlı Frozen, kavun, karpuz, şeftali dilimleri buzla beraber karıştırıcı içine konuyor. Bir çay kaşığı dövülmüş sakız ilave edilip döndürülüyor. Buzlar meyve dilimleri ile karışıp adeta kar gibi kıyılıyor, süzülüp parfe bardağında servis ediliyor, sakız kokulu serinleticiyi yavaş yavaş yudumluyorsunuz.
Sailors Otel: Esen Sokak no 5
Tel no: 0(232) 716 87 65 Gsm: 0 533 335 27 44

Alaçatı konaklama tesislerinden bazıları arasında Taş Otel, Sardunaki Konak Otel, Alaçatı Hotel Tur 58, Değirmen Otel, Tash Mekân, Manastır Alaçatı Hotel, Kesre Otel, Begonvil Hotel yer alıyor.


Yıllar önce yaptığım bir röportaj gazete ekinde yayınlanmış, çok da ilgi çekmişti. O zaman belediye başkanına Pamukkale travertenlerini anımsatan kalkerli tabakanın rüzgâr etkisiyle yıllarca oyulup dantel görünümlü dev panoları andıran kaya şekillerine sahip çıkılması halinde,
Alaçatı'nın çok şey kazanacağını belirtmiştim. Ne yazık ki 6 yıl sonra tam tersi ile karşılaştım. Ne yazık ki, yazın süt beyazı renge bürünen kayalar eski şekillerini kaybetmiş, bir hayli tahrip olmuş!
Alaçatı Kayalıkları

Kamera Haluk ÖzözlüAyasofya Mz.
Altınoluk

Bördübet
Cunda Adası
Cunda Adası Pazarı
Cunda'da Taverna

Alaçatı
Gökçeada
Kerpe
Pembe Kayalar
Rumeli Feneri
Garipçe Köyü
Vatozlar
Çayağzı Köyü
Suuçtu Şelalesi
Uluabat Gölü
Ortaköy
Sultanahmet Myd.
Kapalı Çarşı
Mısır Çarşısı
Çiçek Pazarı
Hayvanat Bahçesi
Pamukkale
Pamukkale Eğlence
Karaca Arboretum
Sarıyer Börekçisi
Turşucu Hacı Salih
Pulculuk
Filateli'de Sanat
Asım Can Gündüz
Tanker Yangını
Dondurma Show

 
Saat Kuleleri
Kuş Cennetleri
Antikalar
Fotoğrafçılık
Halılarla Türkiye

Yol Boyu lezzet

Kartpostallar
Köprüler
Deve Güreşi
Kuş Sarayları
Kaleler
Bacalar
Deniz Fenerleri
Zil Dünyası
Hediyelikler
Sembollerle Anadolu
Çeşmeler
Kapalıçarşı
İstanbulun Heykelleri

 
Sağlık
Denizin Sırları
Mangal Kömürü
Patchwork
Yumurta Şapkası
Çerez Haritası
Turşu
A La Minute
Yel Değirmenleri
Bal
Dilimizdekiler
İstanbul Boğaz Geçişi
Kum Midyesi
Dekorlar
Yapılacak İşler
Hırka-i Şerif
Kutsal Emanetler
Sigortalı Hayat
Türk Hamamı
BlueJean Çanta
Cephe Kaplama
Kumaş Klasiği
Pat Pat
Sebastian Bach Konseri
Çarpıcı Resimler
Korkuluklar
Mavi Yolculuk

Kamp - Karavan
Damla Sakızı
Mısır Çarşısı
Pulculuk (Filateli)
Neşejoy Fashion Line
Masal Butikler
Bogaz Turu
Deniz Malzemesi
Dalış ve Vurgun
Antikacılar Pazarı
Çukurcuma Zamanı
Horhor Antika Çarşısı
Şapkacı Madam Katia
Piknik Alanları

Kent Kuşları
Zeki Müren Sergisi
Sarımsak Baş Tacı

Kahveler Çaybahçeleri
Pera'nın Heykelleri
Pera Duvar Resimleri
Pazarlar
Kızkulesi Gezisi
Levrek ve Tarihi
Dev Gemiler
Çiçeklerin Bakımı
Guguklu Saatler

Karpuzun Faydaları
Dondurma
YürüYORUM 1

YürüYORUM 2
Dekoratif Hediyelikler
Haydarpaşa Garı
Kubbe İstanbul
Kurabiye Fırınları

 
çorba&zeytinyağlılar, sebzeli,etli,yumurtalılar hamur işleri&pilavlar, balıklar, tatlılar...
Mezeler&Salatalar
Balık Yemekleri
Köfteler&Köfteciler Peynirler Ekmekler&Fırınlar
Karides Yemekleri
Lezzet Turu

 
Şarap, Likör Yapımı,
kokteyller
 

Kitaplık >>
Atatürk Evleri

büyütmek için TIKLAYINGezi yazarı fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Haluk Özözlü'nün 18.200 km. yol katederek fotoğrafladığı çok geniş kapsamlı bir çalışma. Kitabı seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz.

Anıtkabir Müzesi
Anadolu Med. Mz.
Topkapı Sarayı
Ayasofya Müzesi

Antalya Müzesi

Efes Müzesi
Side Müzesi
Ihlamur Kasrı
Yerebatan Sarnıcı
Dolmabahçe Sarayı
Beylerbeyi Sarayı
İst. Arkeoloji Müzeleri
Mevlana Müzesi
Gelibolu Mevlevihanesi
Sağlık Müzesi
Kariye'nin Müzesi

Lokomotif Müzesi
Sadberk Hanım Müzesi
Rahmi Koç Sanayi Mz.
Pera Müzesi
T.D.İ. Merkezi

Yesemek Açık Hv. Mz.
İst. İtfaiye Müzesi
İş Bankası Müzesi
Beşiktaş JK Müzesi
Madame Tussauds Mz.
Özdilek Balmumu Mz.
Boukoleon Sarayı İstanbul Sirkeci Garı Tekfur Sarayı Müzesi Atatürk Arboretumu Beykoz Mecidiye Kasrı

Gülse Birsel
Hülya Koçyiğit
Tülin Şahin
Vatan Şaşmaz
Çağla Şikel
Aysun Kayacı
Tan Sağtürk
Gülşen
Doğkan
Nil Karaibrahimgil

Bu sayfalarda günlük yaşamdan komik kesitler bulabilirsiniz.