anasayfagezisergiolaylarunlulernostaljifotosakasihirligazetebiyaografi

Abant
Acarlar Gölü
Adatepe
Adana
Adrasan
Afyon-Gazlıgöl
Ağva
Akçakoca
Akçay
Akyaka
Alaçatı
Alanya
Altınoluk
Altınova
Amasra
Amasya
Anadolu Feneri
Anadolu Kavağı
Anamur Bozyazı
Ankara
Antalya
Aphrodisias
Armutlu
Assos
Avşa Adası
Ayaş
Ayvalık
Babakale
Bafa Gölü
Bandırma
Bağırganlı
Balıkesir
Bayramoğlu K.C
Belek-Kurşunlu
Bergama
Beşkardeş
Beykoz
Beynam-Köprü
Beypazarı
Bilecik-Söğüt
Bodrum
Bolu-Gölcük
Bozburun
Bozcaada
Bördübet
Burgazada
Bursa
B.Kemikli Burnu
Büyükçekmece
Cumalıkızık
Cunda Patriça
Çanakkale
Çandarlı
Çamlıdere
Çayağzı
Çıralı-Olimpos
Çiftlik-Bayır
Çiftlikköy
Çilingoz Yalıköy
Çomakdağ K.
Çorum
Çökertme
Dalaman
Dalyan
Datça
Demre-Myra
Denizli
Devrek
Didim
Dikili
Dilek M.P Karine
Dim Çayı
Diyarbakır
Domuz Çukuru
Düzce
Eceabat
Edirne
Efes Antik Kenti
Eğirdir
Ekincik
Enez
Erdek-Kapıdağ
Erikli
Ermenek
Eskihisar
Eskişehir
Fethiye
Finike
Foça
Garipçe Köyü
Gazipaşa
Gebekum
Gedelek Köyü
Gelibolu
Gerede-E.tepe
Geyikli-Dalyan
Gideros Koyu
Göcek
Gömbe Yaylası
Gökçeada
Gölcük-Birgi
Gölyaka Kardüz
Göynük

Gümüşlük
Gümüştepe
Gelibolu Güneyli
Güney Şelalesi
Güre
Hatay
Hayıt B. Knidos
Heybeliada
Hisarönü
Hurma Sahili
Ihlara Vadisi
Ildırı - Erythrai
Ilıca-Şifne
İassos
İçel (Mersin)
İğneada
İnbükü Koyu
İstanbul
İzmir
İznik
Kalkan Kaputaş
Kalkım Kazdağı
Kapadokya
Kapuzbaşı
Karaburun
Karagöl Taşlıca
Karamaka
Kaş-Kekova
Katrancı Koyu
Kayaköy
Kaynaşlı Topuk
Kazdağı-A.Dere
Kefken-Cebeci
Kemaliye(Eğin)
Kemer-Olimpos
Kemerburgaz
Kerpe
Kınalıada
Kırkpınar S.Gölü
Kıyıköy
Kızılcahamam
Kilyos
Koçarlı-Cincin
Konya
Kömür Limanı
Köprüçay
Köyceğiz.G
Kula
Kumburun
Kuşadası-Çine
Kuşça Beldesi
Küçükkuyu
Kütahya
Labranda
Maden Deresi
Mandalya Körfz.
Manyas Gölü
Mardin
Marmara Adası
Marmara Ereğli
Marmaris
Maşukiye
Mazı
Meke Gölü
Milas Euromos
Mudanya
Mudurnu
Mürefte
Nallıhan
Nazarköy
Nemrut Dağı
Orhaniye
Ortahisar
Oylat-İnegöl
Oymapınar
Ölüdeniz
Ören
Patara-Kınık
Phaselis
Polonezköy
Poyrazlar Gölü
Prens Adaları
Rumeli Feneri
Safranbolu
Saitabat Şelale
Saklıkent
Salda Gölü
Samandere Ş.
Sandras Dağı
Saraylı Köyü
Sarıgerme
Saros Körfezi
Selçuk-Efes
Selimiye
Sığacık
Side-Manavgat
Silifke-Y.Koyu
Silivri
Sinop-Gerze
Sivas Divriği
Soğanlı
Sokakağzı
Söğüt
Sultaniye
Suuçtu Şelalesi
Sünnet-Sülüklü
Spil Dağı M.P.
Stratonikaie
Şile
Şirince
Tahtakuşlar K.
Taraklı-Çubuk
Tarsus
Taşkale
Taşucu
Tekirdağ
Terkos Gölü
Tire
Tokat Zile
Trabzon
Trilye
Truva
Türkbükü
Turunç
Uçmakdere
Uluabat Gölü
Uludağ
Umurbey
Urfa-Harran
Urla Karaburun
Uşak
Uzunkum İbrice
Uzunya Dalia K.
Üçağız Kaleköy
Varda Köprüsü
Yalancı Boğaz
Yalıkavak
Yalova
Yalvaç
Yedig
öller
Yeniköy Köyü
Yenipazar
Yenişehir
Yeşilyurt
Yörük Köyü
ZekeriyaköyGEZİYORUM Music: For a Few Dollars

Tarih zengini Kapadokya'ya yolculuk
Hristiyanlık döneminde büyük bir yerleşim yeri olan Kapadokya, Bizans döneminde dinsel önem kazanmış. Tarih zengini olan Kapadokya'nın Pers dilinde "Güzel atlar ülkesi" anlamı taşıyor.


Pers dilinde "Güzel atlar ülkesi" anlamına gelen Kapadokya, ülkemizin en önemli turizm bölgelerinden biri. Güneyde Toroslar, kuzeyde Karadeniz dağları, batıda Tuz Gölü havzası ve doğuda Fırat nehriyle çevrili Kapadokya bölgesi içinde Ürgüp, Göreme, Avanos öne çıkmış, ama geniş bölgede birbirinden ilginç oluşum ve daha birçok görülmesi gereken yer bulunuyor.
Peribacaları ve yeraltı şehirleri ile ünlü Kapadokya'nın M.Ö. 2 bin yılı başlarına uzanan tarihinde Asur, Pers Roma ve Türklerin egemenlik izlerine rastlanıyor. Jeolojik dönemlerde aktif bir yanardağ olan Erciyes ve Hasan Dağı'nın püskürttüğü lavlar, Kapadokya bölgesine yayılarak bir tabaka meydana getirmiş rüzgar, yağmur, kar ve akarsuların aşınımıyla çeşitli oluşumlar ortaya çıkmış. Bu yumuşak tabakayı sabırla oyanlar, kendilerine barınak ve kilise yapmış, bazılarının duvarlarını resimlerle süslemişler.Bunların içinde yedi katlı yeraltı şehirlerinde dışarıdan gelen saldırılarda gizlenmişler.
Hıristiyanlık döneminde büyük bir yerleşim alanı olan Kapadokya, Bizans döneminde dinsel önem kazanmış.
Bölge, görenleri hayrete düşürecek ve bir defa gezmekle bitip tükenmeyecek güzellikler sergiliyor.
Her biri ayrı karakter taşıyan merkezler arasında Ortahisar, Uchisar, Göreme, Ürgüp, Gülşehir, Zelve, Cavuşin, Sinesos, Kızılçukur Vadisi, Kurtdere Vadisi, Çemil Köyü, Damsa Köyü, Zindanönü, Soğanlı, Güzelyurt, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara, Belisırma ve daha birçok gerülecek yer bulunuyor.


Göreme
Kiliselerin bir arada olduğu açıkhava müzesi Göreme, Nevşehir'e 11 km. uzaklıkta. Restorasyonu devam eden Karanlık Kilise, El Nazar, Yılanlı, Elmaslı kiliseleri Tokalı ve Kızlar manastırı her yıl ziyaretçilerle doluyor.


Zelve Vadisi
Avanos yolunda yer alan Nevşehir'e 18 km. uzaklıktaki Cavuşin, terk edilmiş hayalet şehir görünümünde.
Önce çatlayıp, daha sonra yıkılan dev bir kaya etrafına kurulu eski yerleşim, vahşi ve ürpertici bir görünüm kazanmış.
Cavuşin'den devam edip içeri giren yolda Zelve Vadisi var.
İlginç doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, eşek ve at sırtında geziler düzenlenen Zelve'de 1-2-3 nolu gezi vadileri, yüksek kayalara ayrılmış kilise ve dehlizler görülebiliyor.
Son yılların rağbet gören bir başka gezi türü ise balon gezileri. Uygun havalarda sabahın erken saatlerinde başlıyan balon gezilerinde Kapadokya arazi şekli tepeden hayranlıkla seyrediliyor. Bölgeden ve balon gezilerinden bol bol fotoğraf ve kamera görüntüsü çekenler, Kapadokya'dan ayrılmadan önce balonlu magnetlerden almayı da ihmal etmiyorlar.

Kızıl Çukur
Avanos'a bağlı Cavuşin'de gezilen yerlerden biri de "Kızıl Çukur Vadisi".
Kızılımsı toprak rengi nedeniyle akşam gün batımında kırmızıya boyanan vadide en ilginç renkler yağmur sonrası batan güneşte yaşanıyor.
Akşam etkinliklerinin merkezi olan vadiye özel araçlarıyla gelenlerin yanı sıra, tur otobüsleri de vadinin başında yolcularını indiriyor.


Kızıl Çukur Vadisi
Turistler en iyi yeri seçip güneşi uğurlamaya koyuluyorlar.
Şölen gibi izlenen gün batımı, bölgenin şarapları içilerek kızaran ortamın fantastik renkleri eşliğinde seyrediliyor.

Avanos
Aynı bölgede Çağılıdere doğa yürüyüş alanı. 1 km. uzakta Güllüdere, Saint Jean kiliseleri turistlerin diğer uğrak yerleri.
Avanos Kızılırmağın üzerinden geçerek ulaşılan bir nevi çömlek cenneti.
Müzelerde sergilenen antik çağlardan kalma kaplardan örnek alınarak yapılan çömlekler, kaplar arasında gagalı testi ve vazolar en çok ilgi çeken parçalar.
Avanos'ta heykeltraş Kenan Yontunç tarafından yapılmış çömlek yapımı, halı dokuması yapan kadınların birlikte heykelleri var.
Çömleklerin nasıl yapıldığını gösteren show atölyelerinde uygulama imkanı da bulunabiliyor. Turistlerin bir çoğu iş önlüğünü takıp çamurun başına geçerek çömlek yapımını deniyor, bu güzel anıı fotoğraflayıp, gezilerinde yanlarında taşıyabilecekleri büyüklükte bir çömlek seçerek yola devam ediyorlar.


Ürgüp
Gece ve gündüzü hareketli yaşayan merkezlerin başında ise Ürgüp geliyor. Halıların ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkanların yanısıra Kapadokya bölgesinde turizmden sonra bölgenin en önemli geçim kaynaklarından biri olan bağcılık ve şarapçılık ürünlerinin satıldığı dükkanlar var.
Vitrin ve tezgahlara dizilen sofra şaraplarını test ederek satın alabiliyorsunuz. Şarapçılarda eski tarz ev yapımı şaraplar veya preste fabrikasyon üretilen türde iki tür şarap bulunabiliyor.

Ortahisar, Uchisar
Bir başka ilginç yerleşim alanı da, yıkılma tehlikesine karşı boşaltılan Uchisar-Göreme arsından gidilen Ortahisar.
Her mevsim serin tutulan yeraltı depolarına sahip oluşu nedeniyle Türkiye'nin narenciye deposu olarak görev üstlenen Ortahisar'ın girişinde kayalara oyulmuş görkemli bir kale ve altında antikacı dükkanları bulunuyor. Anadolu'nun çeşitli yerlerinden toplanmış nadide ahşap parçalar arasında kapı, pencere tavan süsleri, çeyiz sandıkları duvar süsleri ve el işi takılar hayranlık uyandırıyor.
Günümüzde eski evleri orijinaline sadık kalarak restore eden yabancı turistler, otantik eşyalarla döşeyip vadilerde yankılanan güvercin kanat sesleriyle sessizliği dinliyorlar.
Uchisar bölgesi ise daha yüksekte olması nedeniyle çevreye hakim manzaraya sahip. Yağmur sonrası çevreye yayılan ot ve toprak kokusu ise betonlaşan kentlerde yaşayanların hasretini çektikleri özelliklerden!

Yöresel hediyelikler
Vitrin ve tezgahlara dizilen sofra şaraplarını test ederek satın alabiliyorsunuz. Şarapçılarda eski tarz ev yapımı şaraplar veya preste fabrikasyon üretilen türde iki tür şarap bulunabiliyor.
Açık hava müzesi görünümlü Kapadokya'da, hemen hemen her yerde rastlanan hediyelik eşyalar arsında bölgeye has özellik taşıyan bez bebekler, el işi dantel ve oyalar, mermer biblolar, çeşitli yerlerden getirilmiş madenler, taşlar, Erciyes taşlarından oyularak yapılmış peribacalarının maketleri, bakır işi çeşitli ev eşyaları, el örgüsü yün başlık, eldiven ve renk renk çoraplar, Niğde-Bor-Taşpınar'da Avanos Yahyalı'nın halıları, dokunan
kilimleri, heybeleri, yazmaları bulunuyor.Asmalı Konak, atv'de yayınlanan televizyonun sevilen dizisi "Asmalı Konak", Ürgüp'e gelen ziyaretçilerin önemli duraklarından biri oldu. Dizinin çevrildiği Asmalı Konak ücretle gezilirken dizide sanatçıların kullandığı aksesuarlar yöreye gelenlere turistik eşya olarak satılıyor.

Bezbebekler ülkesi Soğanlı Vadisi
Uçhisar, Ortahisar, Göreme, Ürgüp, Avanos, Zelve altıgeni içinde bir o yana, bir bu yana koşuşturan turistlerin bir kısmı Ihlara Vadisine uzanırken, bir kısmı da Kayseri yolunda ki Soğanlı bölgesine gelerek daha farklı oluşumları, kiliseleri geziyorlar.
Soğanlı'da lav ve tüflerin sertlikleriyle şekillenen plato ve vadiler, akarsu, göl ve yağışların tüf tabakasını aşındırmasıyla bugünkü halini almış. Kayseri'nin Yeşilhisar ilçe sınırları içindeki Soğanlı Vadisi, yer sarsıntıları sırasında çökmelere uğramış, derinleşip vadi ve daha farklı platoları meydana getirmiş.
Roma döneminden itibaren devamlı yerleşme görülen vadide yamaçları Romalılar mezarlık, Bizanslılar kilise olarak kullanmışlar.
Soğanlı Köyü Vadisi'nde en etkileyici yerlerin başında Kubbeli Kilise geliyor.
Dev bir peri bacasının çok ustalıkla
işlenmesi sonucu kubbeler oluşturulmuş.
Kilisenin dışı mimari eseri içi ise kayalar oluyarak yapılmış şaşırtıcı tünel, merdivenler, dehliz ve koridorlarla içinden çıkılması güç bir labirenti andırıyor.
Kilise, sesin nereden geldiğini belli etmeyen akustik bir yapıya sahip.
Kayalara oyularak yapılmış güvercin yuvaları, kök boyalarla süslenmiş. Bölgenin en ünlü ürünü renkahenk kumaşlarla yapılan şirin ve sempatik bez bebekler, sadece Soğanlı'ya değil, tüm bölgeye hakim olmuş.Ayasofya Mz.
Altınoluk

Bördübet
Cunda Adası
Cunda Adası Pazarı
Cunda'da Taverna

Alaçatı
Gökçeada
Kerpe
Pembe Kayalar
Rumeli Feneri
Garipçe Köyü
Vatozlar
Çayağzı Köyü
Suuçtu Şelalesi
Uluabat Gölü
Ortaköy
Sultanahmet Myd.
Kapalı Çarşı
Mısır Çarşısı
Çiçek Pazarı
Hayvanat Bahçesi
Pamukkale
Pamukkale Eğlence
Karaca Arboretum
Sarıyer Börekçisi
Turşucu Hacı Salih
Pulculuk
Filateli'de Sanat
Asım Can Gündüz
Tanker Yangını
Dondurma Show

 
Saat Kuleleri
Kuş Cennetleri
Antikalar
Fotoğrafçılık
Halılarla Türkiye

Yol Boyu lezzet

Kartpostallar
Köprüler
Deve Güreşi
Kuş Sarayları
Kaleler
Bacalar
Deniz Fenerleri
Zil Dünyası
Hediyelikler
Sembollerle Anadolu
Çeşmeler
Kapalıçarşı
İstanbulun Heykelleri

 
Sağlık
Denizin Sırları
Mangal Kömürü
Patchwork
Yumurta Şapkası
Çerez Haritası
Turşu
A La Minute
Yel Değirmenleri
Bal
Dilimizdekiler
İstanbul Boğaz Geçişi
Kum Midyesi
Dekorlar
Yapılacak İşler
Hırka-i Şerif
Kutsal Emanetler
Sigortalı Hayat
Türk Hamamı
BlueJean Çanta
Cephe Kaplama
Kumaş Klasiği
Pat Pat
Sebastian Bach Konseri
Çarpıcı Resimler
Korkuluklar
Mavi Yolculuk

Kamp - Karavan
Damla Sakızı
Mısır Çarşısı
Pulculuk (Filateli)
Neşejoy Fashion Line
Masal Butikler
Bogaz Turu
Deniz Malzemesi
Dalış ve Vurgun
Antikacılar Pazarı
Çukurcuma Zamanı
Horhor Antika Çarşısı
Şapkacı Madam Katia
Piknik Alanları

Kent Kuşları
Zeki Müren Sergisi
Sarımsak Baş Tacı

Kahveler Çaybahçeleri
Pera'nın Heykelleri
Pera Duvar Resimleri
Pazarlar
Kızkulesi Gezisi
Levrek ve Tarihi
Dev Gemiler
Çiçeklerin Bakımı
Guguklu Saatler

Karpuzun Faydaları
Dondurma
YürüYORUM 1

YürüYORUM 2
Dekoratif Hediyelikler
Haydarpaşa Garı
Kubbe İstanbul
Kurabiye Fırınları

 
çorba&zeytinyağlılar, sebzeli,etli,yumurtalılar hamur işleri&pilavlar, balıklar, tatlılar...
Mezeler&Salatalar
Balık Yemekleri
Köfteler&Köfteciler Peynirler Ekmekler&Fırınlar
Karides Yemekleri
Lezzet Turu

 
Şarap, Likör Yapımı,
kokteyller
 

Kitaplık >>
Atatürk Evleri

büyütmek için TIKLAYINGezi yazarı fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Haluk Özözlü'nün 18.200 km. yol katederek fotoğrafladığı çok geniş kapsamlı bir çalışma. Kitabı seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz.

Anıtkabir Müzesi
Anadolu Med. Mz.
Topkapı Sarayı
Ayasofya Müzesi

Antalya Müzesi

Efes Müzesi
Side Müzesi
Ihlamur Kasrı
Yerebatan Sarnıcı
Dolmabahçe Sarayı
Beylerbeyi Sarayı
İst. Arkeoloji Müzeleri
Mevlana Müzesi
Gelibolu Mevlevihanesi
Sağlık Müzesi
Kariye'nin Müzesi

Lokomotif Müzesi
Sadberk Hanım Müzesi
Rahmi Koç Sanayi Mz.
Pera Müzesi
T.D.İ. Merkezi

Yesemek Açık Hv. Mz.
İst. İtfaiye Müzesi
İş Bankası Müzesi
Beşiktaş JK Müzesi
Madame Tussauds Mz.
Özdilek Balmumu Mz.
Boukoleon Sarayı İstanbul Sirkeci Garı Tekfur Sarayı Müzesi Atatürk Arboretumu Beykoz Mecidiye Kasrı

Gülse Birsel
Hülya Koçyiğit
Tülin Şahin
Vatan Şaşmaz
Çağla Şikel
Aysun Kayacı
Tan Sağtürk
Gülşen
Doğkan
Nil Karaibrahimgil

Bu sayfalarda günlük yaşamdan komik kesitler bulabilirsiniz.