anasayfagezisergiolaylarunlulernostaljifotosakasihirligazetebiyaografi

Abant
Acarlar Gölü
Adatepe
Adana
Adrasan
Afyon-Gazlıgöl
Ağva
Akçakoca
Akçay
Akyaka
Alaçatı
Alanya
Altınoluk
Altınova
Amasra
Amasya
Anadolu Feneri
Anadolu Kavağı
Anamur Bozyazı
Ankara
Antalya
Aphrodisias
Armutlu
Assos
Avşa Adası
Ayaş
Ayvalık
Babakale
Bafa Gölü
Bandırma
Bağırganlı
Balıkesir
Bayramoğlu K.C
Belek-Kurşunlu
Bergama
Beşkardeş
Beykoz
Beynam-Köprü
Beypazarı
Bilecik-Söğüt
Bodrum
Bolu-Gölcük
Bozburun
Bozcaada
Bördübet
Burgazada
Bursa
B.Kemikli Burnu
Büyükçekmece
Cumalıkızık
Cunda Patriça
Çanakkale
Çandarlı
Çamlıdere
Çayağzı
Çıralı-Olimpos
Çiftlik-Bayır
Çiftlikköy
Çilingoz Yalıköy
Çomakdağ K.
Çorum
Çökertme
Dalaman
Dalyan
Datça
Demre-Myra
Denizli
Devrek
Didim
Dikili
Dilek M.P Karine
Dim Çayı
Diyarbakır
Domuz Çukuru
Düzce
Eceabat
Edirne
Efes Antik Kenti
Eğirdir
Ekincik
Enez
Erdek-Kapıdağ
Erikli
Ermenek
Eskihisar
Eskişehir
Fethiye
Finike
Foça
Garipçe Köyü
Gazipaşa
Gebekum
Gedelek Köyü
Gelibolu
Gerede-E.tepe
Geyikli-Dalyan
Gideros Koyu
Göcek
Gömbe Yaylası
Gökçeada
Gölcük-Birgi
Gölyaka Kardüz
Göynük

Gümüşlük
Gümüştepe
Gelibolu Güneyli
Güney Şelalesi
Güre
Hatay
Hayıt B. Knidos
Heybeliada
Hisarönü
Hurma Sahili
Ihlara Vadisi
Ildırı - Erythrai
Ilıca-Şifne
İassos
İçel (Mersin)
İğneada
İnbükü Koyu
İstanbul
İzmir
İznik
Kalkan Kaputaş
Kalkım Kazdağı
Kapadokya
Kapuzbaşı
Karaburun
Karagöl Taşlıca
Karamaka
Kaş-Kekova
Katrancı Koyu
Kayaköy
Kaynaşlı Topuk
Kazdağı-A.Dere
Kefken-Cebeci
Kemaliye(Eğin)
Kemer-Olimpos
Kemerburgaz
Kerpe
Kınalıada
Kırkpınar S.Gölü
Kıyıköy
Kızılcahamam
Kilyos
Koçarlı-Cincin
Konya
Kömür Limanı
Köprüçay
Köyceğiz.G
Kula
Kumburun
Kuşadası-Çine
Kuşça Beldesi
Küçükkuyu
Kütahya
Labranda
Maden Deresi
Mandalya Körfz.
Manyas Gölü
Mardin
Marmara Adası
Marmara Ereğli
Marmaris
Maşukiye
Mazı
Meke Gölü
Milas Euromos
Mudanya
Mudurnu
Mürefte
Nallıhan
Nazarköy
Nemrut Dağı
Orhaniye
Ortahisar
Oylat-İnegöl
Oymapınar
Ölüdeniz
Ören
Patara-Kınık
Phaselis
Polonezköy
Poyrazlar Gölü
Prens Adaları
Rumeli Feneri
Safranbolu
Saitabat Şelale
Saklıkent
Salda Gölü
Samandere Ş.
Sandras Dağı
Saraylı Köyü
Sarıgerme
Saros Körfezi
Selçuk-Efes
Selimiye
Sığacık
Side-Manavgat
Silifke-Y.Koyu
Silivri
Sinop-Gerze
Sivas Divriği
Soğanlı
Sokakağzı
Söğüt
Sultaniye
Suuçtu Şelalesi
Sünnet-Sülüklü
Spil Dağı M.P.
Stratonikaie
Şile
Şirince
Tahtakuşlar K.
Taraklı-Çubuk
Tarsus
Taşkale
Taşucu
Tekirdağ
Terkos Gölü
Tire
Tokat Zile
Trabzon
Trilye
Truva
Türkbükü
Turunç
Uçmakdere
Uluabat Gölü
Uludağ
Umurbey
Urfa-Harran
Urla Karaburun
Uşak
Uzunkum İbrice
Uzunya Dalia K.
Üçağız Kaleköy
Varda Köprüsü
Yalancı Boğaz
Yalıkavak
Yalova
Yalvaç
Yedig
öller
Yeniköy Köyü
Yenipazar
Yenişehir
Yeşilyurt
Yörük Köyü
ZekeriyaköyGEZİYORUM
Heykeltıraş okulu ve heykelleriyle ünlü antik kent Aphrodisias
Adını aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’ten alan Aphrodisias, Roma çağında
Aphrodit tapınağı ve anıt yapıları ile Türkiye de ki en önemli, ilgi gören günümüze bozulmadan gelebilmiş ender ören yerlerinden biri.
Babadağ eteklerinde denizden 600 m yükseklikteki bir platoda yer alan Karya'nın en önemli şehri Aphrodisias, İzmir'den 230 km uzaklıktaki Aydın Karacasu ilçesine bağlı Geyve Beldesi yakınlarında bulunuyor.
Yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken ve oldukça iyi korunmuş olarak günümüze gelebilen antik kent, heykeltıraş okulu ve heykelleri ile ünlü.
Kentin doğusunda bulunan beyaz ve mavi renklere sahip mermer ocakları, heykeltıraş okulunun Aphrodisias'ta kurulmasının nedeni olarak gösteriliyor.Aphrodisias kenti, M.S. 260'larda Got akınlarının tehdidine karşı yapılmış 3,5 km'lik bir surla çevrilmiş. 
M.S. 4. yüzyılda onarım gördüğü tahmin edilen kale duvarı ile çevrili antik kent içinde yapacağımız gezide ilk durağımız, kazı çalışmaları sonucunda gün ışığına çıkarılan 10 bin seyirci kapasiteli tiyatro oluyor. 

Tiyatro
M.S. 1. yüzyılın ikinci yarısında yapılan Tiyatro, 10.000 kişilik olup, Klasik dönem tiyatrolarında görüldüğü gibi yarım daireden biraz daha kavisli olan seyirci bölümü bir höyüğe yaslanmış. Sütunlar, üçgen alınlıklar, nişlerle süslenen mermer sahne binası seyircilerin oturduğu bölümden kapalı geçişlerle ayrı olarak düşünülmüş, tiyatroya giriş buradan sağlanmış.
Yaklaşık 5 m yüksekliğe ve 15 m uzunluğa sahip sahne duvarı, Romalı önderlerin ve imparatorların mektupları ile Afrodisias'a tanınan ayrıcalıklarla ilgili senato kararlarının yer aldığı yazıtlarla kaplanmış.

Meclis Binası (Bouleuterion)
Tiyatro sahnesini andıran mimarisi ile karşımıza çıkan Meclis Binası, yarım daire şeklinde oturma düzenine sahip.  Spiral yivli mermerlerle, heykellerle süslenmiş, 19 sıradan oluşan, bin kişi oturma kapasitesi olan Meclis Binası, geçirmiş olduğu çökmeler, depremler nedeniyle tahrip olmuş. 

Agora ve Tiberius Portikosu

Bouleuterion'un güneyindeki Agora'nın planlamasına M.S. 1. yüzyılda başlanmış, M.S. 2. yüzyıla doğru boyutları genişletilerek inşasına devam edilmiş. 
Üç yanı İon düzeninde portiklerle çevrili olan yapı 205 x 120 m boyutlarında. 
Kuzey portiğinin sütunları günümüzde de ayakta kalabilmiş.  Agoranın güneyinde, arşitrav blokları üstündeki yazıta göre İmparator Tiberius'a adanmış, İon düzeninde, dikdörtgen planlı bir portik yer alıyor.
Tiberius Portiği'nin en etkileyici yanı frizinde meyve ve çiçek çelenkleriyle bezeli mask ve başların bulunması.
 

Hadrian Hamamları
Hadrian Hamamları, kentin günümüze gelebilmiş en büyük yapılardan birisi olarak sayılıyor. M.S. 2. yüzyılda tipik Roma hamamları tarzında simetrik bir düzende yapılmış ve İmparator Hadrianus'a (117-138) adanmış.  Yapı, yarım daire biçiminde niş ve havuzlarla donatılan bir dizi tonozlu mekândan oluşuyor.
Beş büyük mekândan ibaret yapının, ortasında her iki yanı, havuzlu birer tepidariumla (ılıklık) bağlantılı caldarium (sıcaklık) yer alıyor.
Doğuda praefurnium (külhan), onun yanında ortası yuvarlak havuzlu sudatorium (terleme mekânı), kuzeyde ise içine basamaklarla inilen bir havuzu bulunan ve frigidarium (soğukluk) olabilecek bir bölüm bulunuyor.
Bu mekânların doğusunda yer alan bir dizi oda sütunlarla çevrili geniş bir ön avluya bakmakta, kuzeyinde de ince bir işçilikle yapılmış bir çeşme yer alıyor. 
Tiyatro ve tapınak arasında kalan iki meydandan ve çeşitli kent kalıntıları arasından geçerek kentin kutsal yeri Aphrodite tapınağına geliniyor.
14 sütunlu tapınağın tabanı mozaikle kaplı ve çevresi tel örgü ile çevrili.

Aphrodite Tapınağı
Kentin tanrıçası Aphrodite için yapılan tapınak kentteki en eski mermer bina olduğu kabul ediliyor. Tapınağa ait kutsal alanın (temenos) sınırlarının belli olması bu alana tanınan sığınma hakkından dolayı önemli olmuş. 
Geleneksel tarzda Ion tapınağı olarak yapılan yapının kısa kenarında sekiz, uzun kenarında on üç iyon tarzı sütün bulunuyor. Yapı, M.S. 2. yüzyılın sonlarında revaklarla (stoa) çevrelenmiş, Doğu uçta sütunlarla süslü bir cephe yapılmış. Böylelikle ana tapınağın doğusunda bir ön avlu oluşturulmuş, bu avlu, 3. yüzyılın başlarında yüksek duvarlarla çevrilmiş.
Bu duvarların çevrelediği alanın girişi ise gri mavi mermerden tek parça ve beyaz mermerden spiral yivli sütunlarla süslenmiş.
Ayrıca erosların av maceralarını içeren zengin mimari kabartmalarla bezenmiş anıtsal kapı Tetrapylon ile sağlanmıştır.
Bu kapı, şehrin kuzey-güney doğrultusunda uzanan ana caddesinden kentin en kutsal alanına giriş çıkışı kontrol altına alması sağlanmış.

Aphrodite Tapınağı Ana Girişi, Tetrapylon (Dört Kapı)

Göz alıcı güzelliğe sahip kapı, turistlerin en çok fotoğraf çektirdikleri yer. 
Sebasteion Tapınağı
Sebasteion Tapınağı Afrodisyas'ın kuzey-güney doğrultusunda uzanan ana caddenin doğu kenarında ve Aphrodite Tapınağı'nın ön avlusunun güneybatısında yer alan, Roma İmparatorlarına ait kutsal alanda bulunuyor.
Tapınak dört bölümden oluşan tapınağın, Doğu uçta yüksek merdivenlerle ulaşılan ana tapınak yapısı ve batı uçta yer alan anıtsal kapı ile ortadaki avlunun her iki yanında yer alan uzun revaklar bulunuyor. Sütunlar, odalar, mermer avlular, heykel kaideleri antik kent gezinizde görebilecekleriniz arasında.
 

Afrodisias Stadyumu
Benzerlerine göre çok iyi durumda olan antik kentin Kuzey ucunda yer alan stadyum ise 30 bin kişi kapasitesi, 262 metre uzunluğu, 59 metre genişliğiyle ve tüm görkemiyle ayakta duruyor. 
İki kapılı stadyumun basamaklarına oturup yorgunluk atarken bir taraftan da grup rehberinin anlattıklarını ilgiyle dinleyen turistler, stadyumdan ayrılarak Aphrodite tapınağı karşısındaki anıtsal giriş kapısını görüyorlar. 

Aphrodisias Müzesi
Son olarak ziyaret edilen yer ise Aphrodisias Müzesi.
Antik kent içinde yer alan ve 1979 yılında ziyarete açılan müzede Aphrodisias kazılarında bulunmuş arkeolojik buluntular sergileniyor. Çeşitli heykeller, heykel başları, kabartmalar, lahitler, medüze ve hayvan figürlerinin sergilendiği müzede, farklı renkteki mermerlerin kullanıldığı heykellerde, saçlara, gözlere, yüze verilen önem aynı zamanda figürlerdeki esneklik, yumuşaklık ve detaylar, Aphrodisias'taki heykeltıraşların ustalığını gözler önüne seriyor.
M.Ö.4000 yıllarından itibaren yapıldığı belirtilen heykeller müzenin sekiz ayrı salonunda sergileniyor.
Müzenin iç avlu ve bahçesinde küçük eserler, lahitler, hayvan başları görülebiliyor.
Sabasteion kazılarında bulunan yapı ile kabartmalar, 2008 yılı Haziran ayında müzeye bitişik olarak açılan Sabasteion Sevgi Gönül Salonunda sergileniyor. 

Bir zamanlar kazı çalışmalarını yürüten Kenan Erim'in görevlendirdiği gözcülerin kontrolü ile katı şekilde yasaklanan fotoğraf çekimi ve kamera kullanımı, Kenan Erim'in ölümünden sonra şimdi gerek müze içinde, gerekse antik kent alanında rahatça çekim yapılabiliyor. Müzede bazı eserlerin minyatür alçı kopyaları, poster, broşür, kitapçık, kartpostal gibi dokümanlar, turistik eşya reyonundan satın alınabiliyor.


Not: 
Aphrodisias antik kentinde bulunmuş heykellerinin bazılarını aynı isimle anılan salonda İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde Aphrodisias Salonunda görülebiliyor.Ayasofya Mz.
Altınoluk
Bördübet
Cunda Adası
Cunda Adası Pazarı
Cunda'da Taverna

Alaçatı
Gökçeada
Kerpe
Pembe Kayalar
Rumeli Feneri
Garipçe Köyü
Vatozlar
Çayağzı Köyü
Suuçtu Şelalesi
Uluabat Gölü
Ortaköy
Sultanahmet Myd.
Kapalı Çarşı
Mısır Çarşısı
Çiçek Pazarı
Hayvanat Bahçesi
Pamukkale
Pamukkale Eğlence
Karaca Arboretum
Sarıyer Börekçisi
Turşucu Hacı Salih
Pulculuk
Filateli'de Sanat
Asım Can Gündüz
Tanker Yangını
Dondurma Show

 
Saat Kuleleri
Kuş Cennetleri
Antikalar
Fotoğrafçılık
Halılarla Türkiye

Yol Boyu lezzet

Kartpostallar
Köprüler
Deve Güreşi
Kuş Sarayları
Kaleler
Bacalar
Deniz Fenerleri
Zil Dünyası
Hediyelikler
Sembollerle Anadolu
Çeşmeler
Kapalıçarşı
İstanbulun Heykelleri

 
Sağlık
Denizin Sırları
Mangal Kömürü
Patchwork
Yumurta Şapkası
Çerez Haritası
Turşu
A La Minute
Yel Değirmenleri
Bal
Dilimizdekiler
İstanbul Boğaz Geçişi
Kum Midyesi
Dekorlar
Yapılacak İşler
Hırka-i Şerif
Kutsal Emanetler
Sigortalı Hayat
Türk Hamamı
BlueJean Çanta
Cephe Kaplama
Kumaş Klasiği
Pat Pat
Sebastian Bach Konseri
Çarpıcı Resimler
Korkuluklar
Mavi Yolculuk

Kamp - Karavan
Damla Sakızı
Mısır Çarşısı
Pulculuk (Filateli)
Neşejoy Fashion Line
Masal Butikler
Bogaz Turu
Deniz Malzemesi
Dalış ve Vurgun
Antikacılar Pazarı
Çukurcuma Zamanı
Horhor Antika Çarşısı
Şapkacı Madam Katia
Piknik Alanları

Kent Kuşları
Zeki Müren Sergisi
Sarımsak Baş Tacı

Kahveler Çaybahçeleri
Pera'nın Heykelleri
Pera Duvar Resimleri
Pazarlar
Kızkulesi Gezisi
Levrek ve Tarihi
Dev Gemiler
Çiçeklerin Bakımı
Guguklu Saatler

Karpuzun Faydaları
Dondurma
YürüYORUM 1

YürüYORUM 2
Dekoratif Hediyelikler
Haydarpaşa Garı
Kubbe İstanbul
Kurabiye Fırınları

 
çorba&zeytinyağlılar, sebzeli,etli,yumurtalılar hamur işleri&pilavlar, balıklar, tatlılar...
Mezeler&Salatalar
Balık Yemekleri
Köfteler&Köfteciler Peynirler Ekmekler&Fırınlar
Karides Yemekleri
Lezzet Turu

 
Şarap, Likör Yapımı,
kokteyller
 

Kitaplık >>
Atatürk Evleri

büyütmek için TIKLAYINGezi yazarı fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Haluk Özözlü'nün 18.200 km. yol katederek fotoğrafladığı çok geniş kapsamlı bir çalışma. Kitabı seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz.

Anıtkabir Müzesi
Anadolu Med. Mz.
Topkapı Sarayı
Ayasofya Müzesi

Antalya Müzesi

Efes Müzesi
Side Müzesi
Ihlamur Kasrı
Yerebatan Sarnıcı
Dolmabahçe Sarayı
Beylerbeyi Sarayı
İst. Arkeoloji Müzeleri
Mevlana Müzesi
Gelibolu Mevlevihanesi
Sağlık Müzesi
Kariye'nin Müzesi

Lokomotif Müzesi
Sadberk Hanım Müzesi
Rahmi Koç Sanayi Mz.
Pera Müzesi
T.D.İ. Merkezi

Yesemek Açık Hv. Mz.
İst. İtfaiye Müzesi
İş Bankası Müzesi
Beşiktaş JK Müzesi
Madame Tussauds Mz.
Özdilek Balmumu Mz.

Boukoleon Sarayı İstanbul Sirkeci Garı Tekfur Sarayı Müzesi Atatürk Arboretumu Beykoz Mecidiye Kasrı

Gülse Birsel
Hülya Koçyiğit
Tülin Şahin
Vatan Şaşmaz
Çağla Şikel
Aysun Kayacı
Tan Sağtürk
Gülşen
Doğkan
Nil Karaibrahimgil

Bu sayfalarda günlük yaşamdan komik kesitler bulabilirsiniz.