anasayfagezisergiolaylarunlulernostaljifotosakasihirligazetebiyaografi

Abant
Acarlar Gölü
Adatepe
Adana
Adrasan
Afyon-Gazlıgöl
Ağva
Akçakoca
Akçay
Akyaka
Alaçatı
Alanya
Altınoluk
Altınova
Amasra
Amasya
Anadolu Feneri
Anadolu Kavağı
Anamur Bozyazı
Ankara
Antalya
Aphrodisias
Armutlu
Assos
Avşa Adası
Ayaş
Ayvalık
Babakale
Bafa Gölü
Bandırma
Bağırganlı
Balıkesir
Bayramoğlu K.C
Belek-Kurşunlu
Bergama
Beşkardeş
Beykoz
Beynam-Köprü
Beypazarı
Bilecik-Söğüt
Bodrum
Bolu-Gölcük
Bozburun
Bozcaada
Bördübet
Burgazada
Bursa
B.Kemikli Burnu
Büyükçekmece
Cumalıkızık
Cunda Patriça
Çanakkale
Çandarlı
Çamlıdere
Çayağzı
Çıralı-Olimpos
Çiftlik-Bayır
Çiftlikköy
Çilingoz Yalıköy
Çomakdağ K.
Çorum
Çökertme
Dalaman
Dalyan
Datça
Demre-Myra
Denizli
Devrek
Didim
Dikili
Dilek M.P Karine
Dim Çayı
Diyarbakır
Domuz Çukuru
Düzce
Eceabat
Edirne
Efes Antik Kenti
Eğirdir
Ekincik
Enez
Erdek-Kapıdağ
Erikli
Ermenek
Eskihisar
Eskişehir
Fethiye
Finike
Foça
Garipçe Köyü
Gazipaşa
Gebekum
Gedelek Köyü
Gelibolu
Gerede-E.tepe
Geyikli-Dalyan
Gideros Koyu
Göcek
Gömbe Yaylası
Gökçeada
Gölcük-Birgi
Gölyaka Kardüz
Göynük

Gümüşlük
Gümüştepe
Gelibolu Güneyli
Güney Şelalesi
Güre
Hatay
Hayıt B. Knidos
Heybeliada
Hisarönü
Hurma Sahili
Ihlara Vadisi
Ildırı - Erythrai
Ilıca-Şifne
İassos
İçel (Mersin)
İğneada
İnbükü Koyu
İstanbul
İzmir
İznik
Kalkan Kaputaş
Kalkım Kazdağı
Kapadokya
Kapuzbaşı
Karaburun
Karagöl Taşlıca
Karamaka
Kaş-Kekova
Katrancı Koyu
Kayaköy
Kaynaşlı Topuk
Kazdağı-A.Dere
Kefken-Cebeci
Kemaliye(Eğin)
Kemer-Olimpos
Kemerburgaz
Kerpe
Kınalıada
Kırkpınar S.Gölü
Kıyıköy
Kızılcahamam
Kilyos
Koçarlı-Cincin
Konya
Kömür Limanı
Köprüçay
Köyceğiz.G
Kula
Kumburun
Kuşadası-Çine
Kuşça Beldesi
Küçükkuyu
Kütahya
Labranda
Maden Deresi
Mandalya Körfz.
Manyas Gölü
Mardin
Marmara Adası
Marmara Ereğli
Marmaris
Maşukiye
Mazı
Meke Gölü
Milas Euromos
Mudanya
Mudurnu
Mürefte
Nallıhan
Nazarköy
Nemrut Dağı
Orhaniye
Ortahisar
Oylat-İnegöl
Oymapınar
Ölüdeniz
Ören
Patara-Kınık
Phaselis
Polonezköy
Poyrazlar Gölü
Prens Adaları
Rumeli Feneri
Safranbolu
Saitabat Şelale
Saklıkent
Salda Gölü
Samandere Ş.
Sandras Dağı
Saraylı Köyü
Sarıgerme
Saros Körfezi
Selçuk-Efes
Selimiye
Sığacık
Side-Manavgat
Silifke-Y.Koyu
Silivri
Sinop-Gerze
Sivas Divriği
Soğanlı
Sokakağzı
Söğüt
Sultaniye
Suuçtu Şelalesi
Sünnet-Sülüklü
Spil Dağı M.P.
Stratonikaie
Şile
Şirince
Tahtakuşlar K.
Taraklı-Çubuk
Tarsus
Taşkale
Taşucu
Tekirdağ
Terkos Gölü
Tire
Tokat Zile
Trabzon
Trilye
Truva
Türkbükü
Turunç
Uçmakdere
Uluabat Gölü
Uludağ
Umurbey
Urfa-Harran
Urla Karaburun
Uşak
Uzunkum İbrice
Uzunya Dalia K.
Üçağız Kaleköy
Varda Köprüsü
Yalancı Boğaz
Yalıkavak
Yalova
Yalvaç
Yedig
öller
Yeniköy Köyü
Yenipazar
Yenişehir
Yeşilyurt
Yörük Köyü
ZekeriyaköyGEZİYORUM
Anadolu’nun kalbinde biçimlenen doğası ile Taşlıca, Balcılar, Karagöl’e yolculuk
Anadolu isminin çıkış yeri, ilginç ve bir o kadar da sanatsal görsellik taşıyan kayaları ve yolun sonunda zümrüt ten yüzük taşı gibi bir de güzel gölle taçlanan yeşil sihirli turumuzu bu defa Kızılcahamam çevresine yapıyoruz. Yeşil doğa gezimizde deniz yok, antik kent kalıntıları da yok, lüks yok, konfor yok buna karşın olağan üstü hikâyeler, doğa şekilleri, şiirsel güzellikte bir göl olan Karagöl bulunuyor.

Kızılcahamam'ın Şaşırtıcı Doğası
Yakın illerde oturanlar için günübirlik bile gidip gelinebilecek gezimiz için İstanbul, Bolu gibi illeri arkamızda bırakıp Kızılcahamam’a gidiyor ve ilçeyi geçer geçmez deniz seviyesinden 1135 rakımlı Kargasekmez rampasını tırmanıyoruz. Rampa bitiminde gizemli olduğu kadar kıyıda köşede kalmış birçok değerin varlığına tanık edeceğimiz yolculuğumuz daha ilk kilometrelerde sıraya diziliyor. Ankara geliş yönünden karşıya çapraz geçerek içinden geçtiğimiz Akdoğan sonrası ilk uğrak yerimiz Taşlıca oluyor. Köy girişinde ziyaretçileri “Taşlıca’ya Hoş geldiniz” tabelası karşılıyor amma esas karşılamayı gülümseten “Kaplumbağa Kardeşler” yapıyor.
Kaplumbağa Kardeşler
Yolun sağ tarafında yaklaşık 50 metre içerde bulunan kaya şekillerine yazılı tabelanın bulunduğu yerden baktığınız zaman inanması güç ama kafa ve kabuk yapısı ile belirgin ve gerçek kaya şekillerinin üst üste duran iki dev kaplumbağa olduğu görür görmez bu anı fotoğraflamak kaçınılmaz hisler uyandırıyor. Uzaktan terk edilmiş gibi görünen Taşlıca Köyü üzgünüm ama yakından da terk edilmiş görünüyor.
Sola kıvrılan yolun sağından döndüğünüz an ikinci ziyaret yeri Oruç Gazi Türbesi karşınızda beliriyor.
Üç müridi ile beraber dört sandukanın bulunduğu Oruç Gazi Türbe ziyaretini yapanlar, bahçe içinden çıkıp bu defa yön tabelaları ile belirtilmiş olan Gelin Kayası tepesine yöneliyorlar.


Gelin Kayası
Uzaktan bakıldığı zaman at üstüne binmiş gelinlikli bir kızı andıran kayalar ve bu nedenle Gelin Kayası olarak anılan kaya silsilesi, tepenin girişinde konumlanmış tabelalarda gelin kayasının öyküsü ve gelinin düğün konvoyu, çeyiz eşyaları yazı ve krokilerle bir bir anlatılıyor.
Gelin Kayası çevresi dikenli tellerle çevrilmiş bir alan içinde bulunuyor.
Güneş enerjisi ile çalışan aydınlatma direkleri ile köyün gelin kayasını geceleyin de seyredebileceği bir düzenek de kurulmuş.
Gel gelgelelim aküler bilinmeyen kişiler tarafından çalındığı için aydınlatma sağlanamamış. Buna rağmen gündüz gözü ile Gelin Kayası tepesini gezenler, yoğun aromalı kekik otları arasında gelin kayasını, düğün konvoyunu, taş kesilmiş davulcuyu ve davulunu, çeyiz eşyalarını hayretler içinde seyredebiliyorlar.

Ayran Taşı
Birbirine yakın olan ziyaret yerlerinin bir başkası olan Ayran Taşı, köyün yukarı mezarlığı mevkiinde bulunuyor. Taşın bulunduğu bölüm tel kafes içine alınarak korunması amaçlanırken, yanına da Ayran Taşı’nın hikâyesi anlatılan bir tabela dikilmiş. Selçuklu Hükümdarı Alâeddin Keykubat’ın Başköy Kalesi fethinden ordusuyla dönüşü sırasında buradan geçeceğini haber alan Kırmızı Ebe bir bakraç ayranı buradaki küçük havuza dökmüş tüm ordu burada su ihtiyacını karşılamış, mataralarını bu ayranla doldurmuş ne var ki ayran hiç bitmemiş.
Kırmızı Ebenin doldurun gazilerim, doldurun yiğitlerim sözleri askerlerin ana dolu nidalarına karışmış ve bu bölge o günlerden sonra ANADOLU olarak anılmaya başlamış.
Alaaddin Keykubat, Kırmızı Ebe ve oğlu Oruç Gaziye bölge topraklarının tapusunu vermiş. Ne yazıktır ki ne köyde ne de çevrede günümüzde bir bardak, bir bakraç, bir kutu ayran içilecek yer, satan bulunmuyor ve bu efsane turizm adına değerlendirilemiyor.
Geçiyoruz Taşlıca’da ki son ziyaret noktamız olan Kırmızı Ebe Türbesine. Kırmızı Ebe Türbesi
Anma adına yapılmış olan türbe solun sağında tek katlı iki göz odadan ibaret bir türbe olarak yapılmış. Girişte bir bayrak direği, Anadolu isminin isim annesi olduğunu vurgulayan ve hikâyesini anlatan tabelalar, bir dinlenme bankı, iki parça eski halı dışında başkada bir şey görülmüyor. Yolumuzun üzerinde yukarı önce Balcılar tabelası heyecan uyandırıyor. Zira köyün içinde ve mezarlığı karşısında muhteşem bazalt kayalar bulunuyor.

Doğa Burada Çıldırmış Olmalı!
Balcılar Bazalt Kayaları Nefes kesen ürkütücü güzellik, olağan üstü görsel şölen, muhteşem heykelleri kıskandıran sanatsal eserler. Balcılar bazalt kayaları, 18-25 milyon yıl önce magmadan gelen sıcak lavların, alttan üsten farklı şekilde ve sürede soğuması nedeniyle hacım kaybedip büzülerek çatlayarak prizmatik şekiller oluşması sonucu ortaya bu dehşet verici görüntüler çıkmış.
Balcılar Karagöl yoluyla köye girdikten 100 metre sonra sap tarafınızda yükselen yamaçta eşi benzeri olmayan bir doğa yapısıyla karşılaşıyorsunuz.

Görenlere yaşattığı şaşkınlıkla ağızları açık bırakacak şekilde şekillenen bu kayalar için öncelikle koyun sürüleri tarafından gübrelenmiş bir yoldan ilerlemek yine gübreler arasında yürümek zorunda kalabilirsiniz. Kızılcahamam Belediyesi’nin herhangi hizmet götürdüğü görülmeyen köyde bu turistik değerin varlığını fark etmeleri, köy meydanının düzenlenip, kayaların etrafının sahipsiz olmadığını vurgulamaları, yön ve bilgilendirici tabelalar asmaları dilekleriyle fotoğrafladığım kayaların yanından uzun süre ayrılmak istemediğimi belirtmek isterim.Nihayetinde Balcılar Karagöl yolu üzerinde köy mezarlığı karşısında 100 metre içerde tarla içinden geçerek yola paralel akan cılız akan derenin kıyısına gelince başka bir tür bazaltlardan oluşan pano benzeri bir dağ ile karşılaşıyorsunuz.
Bu defa prizmatik biçimde ama aynı doğrultuda uzantılar halinde yükselen bazalt kayalardan oluşan yamaçta, krem, kahverengi turuncu, sarı renkli kayalar, doyumsuz güzellikte pastoral zenginlik sergiliyor.


Karagöl Mesire Yeri
Karagöl Yemyeşil tepeler, yoğun botanik kokusu, bir o kadar da kuş cıvıltılı tepeler arasında çeşitli yüksekliklere bir iniyor bir çıkıyor, ağaçlar arasından geçiyor, köylere yüksekten bakıyor, yolun sonunda Kızılcahamam’a 35 kilometre uzaklıkta ki Karagöl’e ulaşıyorsunuz.
85 metre boyunda 35 metre eninde ki göl 1600 rakımda heyelan çukurunda oluşmuş. Gölün derinliği iki metre ve içilebilir yer altı tatlı su kaynakları ile besleniyor, sülüklerin bulunduğu gölde balık yaşamıyor, buna rağmen suyun varlığı tamamen orman örtüsü ile kaplı bölge, orman canlı türleri için de cazip sayılıyor.
İsmi Kara, kendi yeşil olanKaragöl’de ilk dikkat çeken zümrüt yeşili renk hâkimiyeti, durgun su yüzeyi, sürekli kurbağa ve kuş sesleri, çam kokulu oksijen oranı yüksek tertemiz hava oluyor.


Haziran 2016 tarihi itibariyle sıralamada dikkat çeken diğer konu ise göl çevresinde sürmekte olan hummalı inşaat faaliyetleri yer alıyor.
Çevre Koruma bölgesinde otel, restoran, tuvalet üniteleri ve alt yapı kanalizasyon döşeme çalışmaları hızla sürdürülüyor.
Gölün kıyısında güvenlik birimleri geçici yasak olarak göle piknik için gelenleri ahşap piknik masalarının bulunduğu alana sokmuyor, geri çeviriyor. Karagöl’ün fotoğrafının çekilmesine de Ankara’da ki üst makamlarına telefonla sorup, çekim izni ve göl çevresinde dolaşıma inşaat süresince müsaade etmiyorlar!


© Haziran 2016, Sihirlitur'daki tüm yazılar ve fotoğraflar
Haluk Özözlü
'ye aittir,
alıntı yapılamaz, izinsiz kullanılamaz.


Ayasofya Mz.
Altınoluk

Bördübet
Cunda Adası
Cunda Adası Pazarı
Cunda'da Taverna

Alaçatı
Gökçeada
Kerpe
Pembe Kayalar
Rumeli Feneri
Garipçe Köyü
Vatozlar
Çayağzı Köyü
Suuçtu Şelalesi
Uluabat Gölü
Ortaköy
Sultanahmet Myd.
Kapalı Çarşı
Mısır Çarşısı
Çiçek Pazarı
Hayvanat Bahçesi
Pamukkale
Pamukkale Eğlence
Karaca Arboretum
Sarıyer Börekçisi
Turşucu Hacı Salih
Pulculuk
Filateli'de Sanat
Asım Can Gündüz
Tanker Yangını
Dondurma Show

 
Saat Kuleleri
Kuş Cennetleri
Antikalar
Fotoğrafçılık
Halılarla Türkiye

Yol Boyu lezzet

Kartpostallar
Köprüler
Deve Güreşi
Kuş Sarayları
Kaleler
Bacalar
Deniz Fenerleri
Zil Dünyası
Hediyelikler
Sembollerle Anadolu
Çeşmeler
Kapalıçarşı
İstanbulun Heykelleri

 
Sağlık
Denizin Sırları
Mangal Kömürü
Patchwork
Yumurta Şapkası
Çerez Haritası
Turşu
A La Minute
Yel Değirmenleri
Bal
Dilimizdekiler
İstanbul Boğaz Geçişi
Kum Midyesi
Dekorlar
Yapılacak İşler
Hırka-i Şerif
Kutsal Emanetler
Sigortalı Hayat
Türk Hamamı
BlueJean Çanta
Cephe Kaplama
Kumaş Klasiği
Pat Pat
Sebastian Bach Konseri
Çarpıcı Resimler
Korkuluklar
Mavi Yolculuk

Kamp - Karavan
Damla Sakızı
Mısır Çarşısı
Pulculuk (Filateli)
Neşejoy Fashion Line
Masal Butikler
Bogaz Turu
Deniz Malzemesi
Dalış ve Vurgun
Antikacılar Pazarı
Çukurcuma Zamanı
Horhor Antika Çarşısı
Şapkacı Madam Katia
Piknik Alanları

Kent Kuşları
Zeki Müren Sergisi
Sarımsak Baş Tacı

Kahveler Çaybahçeleri
Pera'nın Heykelleri
Pera Duvar Resimleri
Pazarlar
Kızkulesi Gezisi
Levrek ve Tarihi
Dev Gemiler
Çiçeklerin Bakımı
Guguklu Saatler

Karpuzun Faydaları
Dondurma
YürüYORUM 1

YürüYORUM 2
Dekoratif Hediyelikler
Haydarpaşa Garı
Kubbe İstanbul
Kurabiye Fırınları

 
çorba&zeytinyağlılar, sebzeli,etli,yumurtalılar hamur işleri&pilavlar, balıklar, tatlılar...
Mezeler&Salatalar
Balık Yemekleri
Köfteler&Köfteciler Peynirler Ekmekler&Fırınlar
Karides Yemekleri
Lezzet Turu

 
Şarap, Likör Yapımı,
kokteyller
 

Kitaplık >>
Atatürk Evleri

büyütmek için TIKLAYINGezi yazarı fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Haluk Özözlü'nün 18.200 km. yol katederek fotoğrafladığı çok geniş kapsamlı bir çalışma. Kitabı seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz.

Anıtkabir Müzesi
Anadolu Med. Mz.
Topkapı Sarayı
Ayasofya Müzesi

Antalya Müzesi

Efes Müzesi
Side Müzesi
Ihlamur Kasrı
Yerebatan Sarnıcı
Dolmabahçe Sarayı
Beylerbeyi Sarayı
İst. Arkeoloji Müzeleri
Mevlana Müzesi
Gelibolu Mevlevihanesi
Sağlık Müzesi
Kariye'nin Müzesi

Lokomotif Müzesi
Sadberk Hanım Müzesi
Rahmi Koç Sanayi Mz.
Pera Müzesi
T.D.İ. Merkezi

Yesemek Açık Hv. Mz.
İst. İtfaiye Müzesi
İş Bankası Müzesi
Beşiktaş JK Müzesi
Madame Tussauds Mz.
Özdilek Balmumu Mz.
Boukoleon Sarayı İstanbul Sirkeci Garı Tekfur Sarayı Müzesi Atatürk Arboretumu Beykoz Mecidiye Kasrı

Gülse Birsel
Hülya Koçyiğit
Tülin Şahin
Vatan Şaşmaz
Çağla Şikel
Aysun Kayacı
Tan Sağtürk
Gülşen
Doğkan
Nil Karaibrahimgil

Bu sayfalarda günlük yaşamdan komik kesitler bulabilirsiniz.