anasayfagezisergiolaylarunlulernostaljifotosakasihirligazetebiyaografi

Abant
Acarlar Gölü
Adatepe
Adana
Adrasan
Afyon-Gazlıgöl
Ağva
Akçakoca
Akçay
Akyaka
Alaçatı
Alanya
Altınoluk
Altınova
Amasra
Amasya
Anadolu Feneri
Anadolu Kavağı
Anamur Bozyazı
Ankara
Antalya
Aphrodisias
Armutlu
Assos
Avşa Adası
Ayaş
Ayvalık
Babakale
Bafa Gölü
Bandırma
Bağırganlı
Balıkesir
Bayramoğlu K.C
Belek-Kurşunlu
Bergama
Beşkardeş
Beykoz
Beynam-Köprü
Beypazarı
Bilecik-Söğüt
Bodrum
Bolu-Gölcük
Bozburun
Bozcaada
Bördübet
Burgazada
Bursa
B.Kemikli Burnu
Büyükçekmece
Cumalıkızık
Cunda Patriça
Çanakkale
Çandarlı
Çamlıdere
Çayağzı
Çıralı-Olimpos
Çiftlik-Bayır
Çiftlikköy
Çilingoz Yalıköy
Çomakdağ K.
Çorum
Çökertme
Dalaman
Dalyan
Datça
Demre-Myra
Denizli
Devrek
Didim
Dikili
Dilek M.P Karine
Dim Çayı
Diyarbakır
Domuz Çukuru
Düzce
Eceabat
Edirne
Efes Antik Kenti
Eğirdir
Ekincik
Enez
Erdek-Kapıdağ
Erikli
Ermenek
Eskihisar
Eskişehir
Fethiye
Finike
Foça
Garipçe Köyü
Gazipaşa
Gebekum
Gedelek Köyü
Gelibolu
Gerede-E.tepe
Geyikli-Dalyan
Gideros Koyu
Göcek
Gömbe Yaylası
Gökçeada
Gölcük-Birgi
Gölyaka Kardüz
Göynük

Gümüşlük
Gümüştepe
Gelibolu Güneyli
Güney Şelalesi
Güre
Hatay
Hayıt B. Knidos
Heybeliada
Hisarönü
Hurma Sahili
Ihlara Vadisi
Ildırı - Erythrai
Ilıca-Şifne
İassos
İçel (Mersin)
İğneada
İnbükü Koyu
İstanbul
İzmir
İznik
Kalkan Kaputaş
Kalkım Kazdağı
Kapadokya
Kapuzbaşı
Karaburun
Karagöl Taşlıca
Karamaka
Kaş-Kekova
Katrancı Koyu
Kayaköy
Kaynaşlı Topuk
Kazdağı-A.Dere
Kefken-Cebeci
Kemaliye(Eğin)
Kemer-Olimpos
Kemerburgaz
Kerpe
Kınalıada
Kırkpınar S.Gölü
Kıyıköy
Kızılcahamam
Kilyos
Koçarlı-Cincin
Konya
Kömür Limanı
Köprüçay
Köyceğiz.G
Kula
Kumburun
Kuşadası-Çine
Kuşça Beldesi
Küçükkuyu
Kütahya
Labranda
Maden Deresi
Mandalya Körfz.
Manyas Gölü
Mardin
Marmara Adası
Marmara Ereğli
Marmaris
Maşukiye
Mazı
Meke Gölü
Milas Euromos
Mudanya
Mudurnu
Mürefte
Nallıhan
Nazarköy
Nemrut Dağı
Orhaniye
Ortahisar
Oylat-İnegöl
Oymapınar
Ölüdeniz
Ören
Patara-Kınık
Phaselis
Polonezköy
Poyrazlar Gölü
Prens Adaları
Rumeli Feneri
Safranbolu
Saitabat Şelale
Saklıkent
Salda Gölü
Samandere Ş.
Sandras Dağı
Saraylı Köyü
Sarıgerme
Saros Körfezi
Selçuk-Efes
Selimiye
Sığacık
Side-Manavgat
Silifke-Y.Koyu
Silivri
Sinop-Gerze
Sivas Divriği
Soğanlı
Sokakağzı
Söğüt
Sultaniye
Suuçtu Şelalesi
Sünnet-Sülüklü
Spil Dağı M.P.
Stratonikaie
Şile
Şirince
Tahtakuşlar K.
Taraklı-Çubuk
Tarsus
Taşkale
Taşucu
Tekirdağ
Terkos Gölü
Tire
Tokat Zile
Trabzon
Trilye
Truva
Türkbükü
Turunç
Uçmakdere
Uluabat Gölü
Uludağ
Umurbey
Urfa-Harran
Urla Karaburun
Uşak
Uzunkum İbrice
Uzunya Dalia K.
Üçağız Kaleköy
Varda Köprüsü
Yalancı Boğaz
Yalıkavak
Yalova
Yalvaç
Yedig
öller
Yeniköy Köyü
Yenipazar
Yenişehir
Yeşilyurt
Yörük Köyü
ZekeriyaköyGEZİYORUM
Güvercinlerin sessizliği!
Güvercinlerin kanat seslerinin yankılandığı, aynı isimle anılan vadide yürüyüşe var mısınız? Bu hafta limonların ve huzuru arayanların sığınağı Ortahisar'dan, narenciye deposu Güvercinlik vadisine uzanan bir yolculuk yapacağız birlikte.Bakıp da görmesini bilen için Kapadokya adeta başka bir gezegen veya bir yaşam biçimi, hatta tercih sebebi olabiliyor. Sayısız kez gittiğim (40-50'yi geçmiştir) ve binlerce kare fotoğraf çektiğim Ürgüp, Göreme, Avanos üçgeni çevresinde her defasında yeni platolar, vadiler, yürüyüş parkurları, yeni oluşumlarla karşılaşıyor ve hep ilk kez gördüğüm yüzey şekilleri karşısında heyecanlanıyorum.
Mevsimsel değişimler, zaman, ışık efektleri, yeni keşfedilen yaşam tarzları ve yeni zevkler, şaşkınlık ve hayranlık uyandırıyor.
Bu defa da öyle oldu. Bu yüzden bayramda nereye gidelim, yeni yıla nerede girelim sorularına, Kapadokya cevap oldu.

Limonların doğal yeraltı depolarında saklanırken beslenip güzelleştiği, kaya oyma ihtişamlı kalesi, taş evleri, hediyelik antikalarıyla tanınan sessizliğin sesini dinleyebileceğiniz "Güvercinlik vadisi"nin yer aldığı Ortahisar'a gidiyoruz. Nevşehir'den gelişte Göreme Açık Hava Müzesi'ne giden kavşağa sapmayıp geçer, 100 metre sonra sağa dönerseniz, hafif rampa aşağı yol sizi güneyin narenciye deposu Ortahisar'a getiriyor.
En can alıcı noktada tüm görkemi ile duran ve en az Uçhisar kalesi kadar ihtişamlı, içinden labirent misali zirvesine çıkılabilen Ortahisar kalesi, bu meydanda yer alıyor. 80 m yükseklikteki kaleye çıkanlar, bölgeyetepeden bakıyorlar. Kalenin bir de eteğinde uzanan arka yüzü var. Burası derin ve upuzun bir kanyon. Adı ise "Güvercinlik vadisi".

Tarihin çok önceki dönemlerinde zamanın aktif volkanları olan Erciyes, Hasandağı, Korudağ ve Güllüdağ'ın püskürttüğü lavlarla oluşan taş tozu, kaya toprağı ve kumlu vadi toprak açısından verimsiz olduğundan, bölgede yaşayanlar doğal gübreleme yoluyla toprağı kuvvetlendirmek için güvercin beslemeye başlamışlar.
Kimin güvercinleri çoksa, onun toprağı daha verimli oluyor, iyi ürün alıyor ve sonuçta en çok güvercini olan yörenin en zengini sayılıyormuş.
Bu nedenle tüm yamaçlar oyularak güvercinlere yuvalar yapılmış, önlerine sansarlar çıkmasın diye siperler konmuş.
Güvercinlerin yumurta yapacakları yerleri bile hazırlanmış.

Sadece kuşların kanat seslerinin duyulduğu vadinin karşı yamacına ise kale içi evleri yapılmış. Günümüzde artık güvercinler bu amaçla beslenmiyor, sayıları azalmış. İlkel şartlar değiştiği gibi yörenin sahipleri, yaşayanları da değişmiş. Amerika'dan, İngiltere, Fransa, İtalya'dan gelip Ortahisar'daki Güvercinlik vadisine karşı yerleşen aileler binlerce doları gözü kapalı harcayıp, eski Rum evlerini restore etmişler.
İrlandalı bir başka aile altı ev birden almış, rampa aşağı sokakları onarmışlar. Sokak çeşmelerini bile düzenleyip kemerleri, merdiven basamaklarını orijinali gibi yeniden yapmışlar. Taş işçiliğinin en güzel örnekleriyle süslü cepheleri temizlemiş, içlerini Türk usulü döşemişler.
Bu modaya katılan zevk sahibi Türk aileler de var. Antikalarla döşedikleri evlerini gizli klima, görünmeyen müzik seti, internet bağlantılı bilgisayar ve televizyon ekranları ile donatmışlar. Ve Güvercinlik vadisinin kartpostal gibi durup değişmeyen manzarasına bakıyor, patikalarda yürüyüşe çıkıp sessizliği dinliyorlar. Gerçekten de zamanın durduğu hissine kapılmanıza neden olan bir sessizlik var burada. Ne trafik, korna sesi, ne kalabalık şehirlerin uğultusu, homurtusu ne de polis sireni, tüpgaz cıngılı yok.
Stres hiç yok. Sessizliğin ne kadar ihtiyaç olduğunu göre göre dinleniyorsunuz. Avantajlar sadece bu kadar da değil.
Yıllara meydan okuyan altı üstü taş evlerde, deprem endişesi yaşanmıyor. Hava temiz ve bana öyle geliyor ki, burada yaşlanma da gecikiyor (!), gençleşiyorsunuz.

Limonlardan biliyorum, Türkiye'deki yegane yeraltı doğal soğuk hava depolarından 980 adet var Ortahisar'da.
Tonlarca narenciye saklanıyor. 18 kiloluk limon sandığını koyuyorlar depoya, 2-3 ay sonra kabuğu incelmiş, sulu bir biçimde alıp tartıyorlar. Aynı sandık 25 kilo geliyor.
Çevredeki nemi çeken "yatak limonlar" beslenerek sulanıp lezzetleniyor.
Kalitesi artıyor, sahibine daha çok kazandırıyor. Garip ama gerçek.

Tarihçesi
2. yüzyıl başından itibaren Orta Asya'dan Anadolu'ya göçlerin başladığı sırada, Özbek Türkleri'nden olan Hibe Dede sekiz kardeşiyle Horasan'dan gelerek, Ortahisar kale çevresine yerleşmiş ve dokuz ayrı ev yapmışlar. Şimdiki Ortahisar'ın büyük bölümünü bu dokuz aile oluşturmuş. Ortahisar M.Ö. 1500 yılında Etiler'in sonraları da, Frigya, Lidya, Pers, Roma ve Bizanslılar'ın hakimiyetine geçmiş. M.S. 1071'de Malazgirt zaferi ile, Kapadokya Türkler'in olmuş.

Ortahisar Kalesi
Dünyanın ilk ve çok katlı yerleşimlerinden biri olan kale, tarihi İpek Yolu kervanlarının sığınak ve barınak amaçlı kullanımına sahne olmuş. İlk kez Hititler tarafından oyulan dev Peri Bacası, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar tarafından da kullanılmış.

Jeolojik ve morfomolojik yapı
Kapadokya bölgesinin Ortahisar bölümünde yer alan vadilerde, volkanik oluşumların değişik zamanlarda bölgeye püskürttüğü lavların külleri, farklı sertlikte tabakalar meydana getirmiş. Arazinin bünyesi ve dolayısıyla erozyonların etkisiyle koniler, sütunlar, kuleler, piramitler, dikilitaş, sivri kayalar, dar ve derin vadiler oluşmuş.
Sayıları 17'ye varan kaya oyuğu kiliseler hayret ve hayranlıkla izlenirken, bölgenin ikinci büyük kalesi olan İshak kalesi, Bizans dönemi sonlarına M.S. 10-11. yüzyıllara tarihleniyor. Kaleyi Fatih Sultan Mehmet'in ordu komutanlarından olan İshak Paşa, Kilikya üzerine ordusuyla yürürken M.S. 1470'de komuta merkezi olarak kullanmış.

Oyalı yemeniler
Bir zamanlar Ortahisar'da her evde bulunan halı tezgâhlarında Horasanlı, Kabalı, Bindallı, Yedidağın çiçeği, Tepsili, Tayyareli gibi isimlerle anılıp kök boya yünlerle dokunan halılar günümüzde azalmasına karşın, Ortahisarlı hanımlar, iğne, tığ ve boncuk oyalarına merak sarmışlar.
Çocukluğundan beri iğne oyası ile süslediği yemeniler yapan Zübeyde Bedir, özellikle subay sırması, mercimekli, kalpli, gelin tacı, hayat ağacım, kaynana dili, kuşdili isimleriyle anılan iğne oyalı, boncuklu yemenilerin, dekoratif amaçlı aksesuar olarak alan turistlerin büyük ilgisini çektiğini belirtiyor.

Ne alınır?
Kendimizi ve sevdiklerimizi hediyelerle sevindirmek isteriz. Bu nedenle Ortahisar kale dibinde 35 yıldır antikacılık yapan Yönemli'ye ait "Ara-Bul" antika dükkanına bakanlar, birçok nadide eşya bulabiliyorlar. Osmanlı, Rum, Ermeni ustaların yaptığı parçalar arasında taş oyma kapı süsleri, güvercin sulukları, ibrikli legence set (el yıkamak için misafir önüne getirilen sabunlu, havlulu ibrikli set), antik silahlar, biblolar, akik, lapis, kehribar taşlarıyla süslü gümüş takılar, tespih koleksiyonları, deve çanları, el terazileri, taş baskı kalıplar, cam abajurlar, denizci fenerleri bulunabiliyor.
"Ara-Bul"daki en ilginç eşya ise 140 yıllık geçmişiyle 1 milyara satılan çift zemberekli gramofon.
Yönemli'nin devamlı müşterileri, Ortahisar'ın oyma kapı ve oyma şömineli taş evlerini satın alıp Türk usulü döşeyen yabancılar.
Ortahisar'ın yabancı sakinleri en çok ahşap şerbetliklere, sedirlere, oyma tavan göbeklerine, oymalı ceviz çeyiz sandıkları, dolaplar, küpler, mangal, bakır sini, halı ve kilimlere ilgi gösteriyorlar. Asım Yönemli Tel: (0-384) 343 36 43

Ortahisar Kültür Müzesi
Ortahisar Kalesinin bulunduğu Cumhuriyet meydanında yer alan Kültür Müzesi Restoran Kafe olarak da hizmet veriyor.
Berrin Yıldız ve Murat Sarıkaya tarafından eski belediye binası olarak kullanılan 1956 yapımı bir Ortahisar evinde yapılan düzenlemelerle 2005 de ortaya çıkarılan özel müzenin bölümlerinde Kapadokya bölgesinde yöresel yaşam biçimi cansız mankenlerle hazırlanmış kompozisyonlarla gözler önüne seriliyor.
Bunlar arasında tarım yaşantısı, bulgur çeken köy kadınları tasvir ediliyor. Karasaban, kağnı arabası, mutfak bölümleri, ekmek yapımı, pekmez yapımı, Türk Hamamı, seyyar berber, kuyu, leblebici, çerçici gibi satıcılar, kına merasimi, yer sofrası, oturma odasında yaşamsal konular anlatılıyor.
Konuklar müzenin üst katta bulunan galerinin teras kısmında ve kapalı bölümlerde testi kebabı veya mönü içinde yer alan çorba, börek, salata, pilav, tatlı yiyebiliyorlar.
Yıl boyu açık müze kafede yörenin ünlü şaraplarından da içilebiliyor.
Kültür Müzesi Tel: 0–384 343 33 44

Hisar Onyx
Ortahisar Kale dibinde mutlaka uğranılması gereken hediyelik eşya satan dükkânlardan biri de Yörenin en eski mermer ustası olup ve kendi dükkânı, kendi atölyesinde 30 yılı aşkın tecrübesiyle mermere ruh katan Ali Nihat Yönemli, kendi imalatı hediyeliklerin en ekonomik fiyatla alıcıyla buluşmasını sağlıyor.
Mermer ustasının galerisinde sunduğu hediyelikler arasında çeşitli vazolar, kalemlik, şekerlik, kâseler, yumurtalık, paskalya yumurtaları, hayvan motifleri sergileniyor. Yörenin mermer ocaklarından getirilen mermerler, beyaz, yeşil, bal rengi olup bu mermerleri evde bulundurmanın uğur sayıldığına inanılıyor. Bilhassa fil biblolar en fazla ilgi gören hediyeliklerin başında yer alıyor. Sanat okulundan mezun olduktan sonra torna, tesviye tezgâhında demir üzerine çalışıp, sonraları mermere dönen tecrübeli usta, oksalit asitle cilalayıp parlattığı eserlerini ölümsüzleştiriyor.

Hisar Onyx Ali Nihat Yönemli Tel: 0–384 343 23 33Ayasofya Mz.
Altınoluk

Bördübet
Cunda Adası
Cunda Adası Pazarı
Cunda'da Taverna

Alaçatı
Gökçeada
Kerpe
Pembe Kayalar
Rumeli Feneri
Garipçe Köyü
Vatozlar
Çayağzı Köyü
Suuçtu Şelalesi
Uluabat Gölü
Ortaköy
Sultanahmet Myd.
Kapalı Çarşı
Mısır Çarşısı
Çiçek Pazarı
Hayvanat Bahçesi
Pamukkale
Pamukkale Eğlence
Karaca Arboretum
Sarıyer Börekçisi
Turşucu Hacı Salih
Pulculuk
Filateli'de Sanat
Asım Can Gündüz
Tanker Yangını
Dondurma Show

 
Saat Kuleleri
Kuş Cennetleri
Antikalar
Fotoğrafçılık
Halılarla Türkiye

Yol Boyu lezzet

Kartpostallar
Köprüler
Deve Güreşi
Kuş Sarayları
Kaleler
Bacalar
Deniz Fenerleri
Zil Dünyası
Hediyelikler
Sembollerle Anadolu
Çeşmeler
Kapalıçarşı
İstanbulun Heykelleri

 
Sağlık
Denizin Sırları
Mangal Kömürü
Patchwork
Yumurta Şapkası
Çerez Haritası
Turşu
A La Minute
Yel Değirmenleri
Bal
Dilimizdekiler
İstanbul Boğaz Geçişi
Kum Midyesi
Dekorlar
Yapılacak İşler
Hırka-i Şerif
Kutsal Emanetler
Sigortalı Hayat
Türk Hamamı
BlueJean Çanta
Cephe Kaplama
Kumaş Klasiği
Pat Pat
Sebastian Bach Konseri
Çarpıcı Resimler
Korkuluklar
Mavi Yolculuk

Kamp - Karavan
Damla Sakızı
Mısır Çarşısı
Pulculuk (Filateli)
Neşejoy Fashion Line
Masal Butikler
Bogaz Turu
Deniz Malzemesi
Dalış ve Vurgun
Antikacılar Pazarı
Çukurcuma Zamanı
Horhor Antika Çarşısı
Şapkacı Madam Katia
Piknik Alanları

Kent Kuşları
Zeki Müren Sergisi
Sarımsak Baş Tacı

Kahveler Çaybahçeleri
Pera'nın Heykelleri
Pera Duvar Resimleri
Pazarlar
Kızkulesi Gezisi
Levrek ve Tarihi
Dev Gemiler
Çiçeklerin Bakımı
Guguklu Saatler

Karpuzun Faydaları
Dondurma
YürüYORUM 1

YürüYORUM 2
Dekoratif Hediyelikler
Haydarpaşa Garı
Kubbe İstanbul
Kurabiye Fırınları

 
çorba&zeytinyağlılar, sebzeli,etli,yumurtalılar hamur işleri&pilavlar, balıklar, tatlılar...
Mezeler&Salatalar
Balık Yemekleri
Köfteler&Köfteciler Peynirler Ekmekler&Fırınlar
Karides Yemekleri
Lezzet Turu

 
Şarap, Likör Yapımı,
kokteyller
 

Kitaplık >>
Atatürk Evleri

büyütmek için TIKLAYINGezi yazarı fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Haluk Özözlü'nün 18.200 km. yol katederek fotoğrafladığı çok geniş kapsamlı bir çalışma. Kitabı seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz.

Anıtkabir Müzesi
Anadolu Med. Mz.
Topkapı Sarayı
Ayasofya Müzesi

Antalya Müzesi

Efes Müzesi
Side Müzesi
Ihlamur Kasrı
Yerebatan Sarnıcı
Dolmabahçe Sarayı
Beylerbeyi Sarayı
İst. Arkeoloji Müzeleri
Mevlana Müzesi
Gelibolu Mevlevihanesi
Sağlık Müzesi
Kariye'nin Müzesi

Lokomotif Müzesi
Sadberk Hanım Müzesi
Rahmi Koç Sanayi Mz.
Pera Müzesi
T.D.İ. Merkezi

Yesemek Açık Hv. Mz.
İst. İtfaiye Müzesi
İş Bankası Müzesi
Beşiktaş JK Müzesi
Madame Tussauds Mz.
Özdilek Balmumu Mz.
Boukoleon Sarayı İstanbul Sirkeci Garı Tekfur Sarayı Müzesi Atatürk Arboretumu Beykoz Mecidiye Kasrı

Gülse Birsel
Hülya Koçyiğit
Tülin Şahin
Vatan Şaşmaz
Çağla Şikel
Aysun Kayacı
Tan Sağtürk
Gülşen
Doğkan
Nil Karaibrahimgil

Bu sayfalarda günlük yaşamdan komik kesitler bulabilirsiniz.