anasayfagezisergiolaylarunlulernostaljifotosakasihirligazetebiyaografi

Abant
Acarlar Gölü
Adatepe
Adana
Adrasan
Afyon-Gazlıgöl
Ağva
Akçakoca
Akçay
Akyaka
Alaçatı
Alanya
Altınoluk
Altınova
Amasra
Amasya
Anadolu Feneri
Anadolu Kavağı
Anamur Bozyazı
Ankara
Antalya
Aphrodisias
Armutlu
Assos
Avşa Adası
Ayaş
Ayvalık
Babakale
Bafa Gölü
Bandırma
Bağırganlı
Balıkesir
Bayramoğlu K.C
Belek-Kurşunlu
Bergama
Beşkardeş
Beykoz
Beynam-Köprü
Beypazarı
Bilecik-Söğüt
Bodrum
Bolu-Gölcük
Bozburun
Bozcaada
Bördübet
Burgazada
Bursa
B.Kemikli Burnu
Cumalıkızık
Cunda Patriça
Çanakkale
Çandarlı
Çamlıdere
Çayağzı
Çıralı-Olimpos
Çiftlik-Bayır
Çiftlikköy
Çilingoz Yalıköy
Çomakdağ K.
Çorum
Çökertme
Dalaman
Dalyan
Datça
Demre-Myra
Denizli
Devrek
Didim
Dikili
Dilek M.P Karine
Dim Çayı
Diyarbakır
Domuz Çukuru
Düzce
Eceabat
Edirne
Efes Antik Kenti
Eğirdir
Ekincik
Enez
Erdek-Kapıdağ
Erikli
Ermenek
Eskihisar
Eskişehir
Fethiye
Finike
Foça
Garipçe Köyü
Gazipaşa
Gebekum
Gedelek Köyü
Gelibolu
Gerede-E.tepe
Geyikli-Dalyan
Gideros Koyu
Göcek
Gömbe Yaylası
Gökçeada
Gölcük-Birgi
Gölyaka Kardüz
Göynük

Gümüşlük
Gümüştepe
Gelibolu Güneyli
Güney Şelalesi
Güre
Hatay
Hayıt B. Knidos
Heybeliada
Hisarönü
Hurma Sahili
Ihlara Vadisi
Ildırı - Erythrai
Ilıca-Şifne
İassos
İçel (Mersin)
İğneada
İnbükü Koyu
İstanbul
İzmir
İznik
Kalkan Kaputaş
Kalkım Kazdağı
Kapadokya
Kapuzbaşı
Karaburun
Karagöl Taşlıca
Karamaka
Kaş-Kekova
Katrancı Koyu
Kayaköy
Kaynaşlı Topuk
Kazdağı-A.Dere
Kefken-Cebeci
Kemaliye(Eğin)
Kemer-Olimpos
Kemerburgaz
Kerpe
Kınalıada
Kırkpınar S.Gölü
Kıyıköy
Kızılcahamam
Kilyos
Koçarlı-Cincin
Konya
Kömür Limanı
Köprüçay
Köyceğiz.G
Kula
Kumburun
Kuşadası-Çine
Kuşça Beldesi
Küçükkuyu
Kütahya
Labranda
Maden Deresi
Mandalya Körfz.
Manyas Gölü
Mardin
Marmara Adası
Marmara Ereğli
Marmaris
Maşukiye
Mazı
Meke Gölü
Milas Euromos
Mudanya
Mudurnu
Mürefte
Nallıhan
Nazarköy
Nemrut Dağı
Orhaniye
Ortahisar
Oylat-İnegöl
Oymapınar
Ölüdeniz
Ören
Patara-Kınık
Phaselis
Polonezköy
Poyrazlar Gölü
Prens Adaları
Rumeli Feneri
Safranbolu
Saitabat Şelale
Saklıkent
Salda Gölü
Samandere Ş.
Sandras Dağı
Saraylı Köyü
Sarıgerme
Saros Körfezi
Selçuk-Efes
Selimiye
Sığacık
Side-Manavgat
Silifke-Y.Koyu
Silivri
Sinop-Gerze
Sivas Divriği
Soğanlı
Sokakağzı
Söğüt
Sultaniye
Suuçtu Şelalesi
Sünnet-Sülüklü
Spil Dağı M.P.
Stratonikaie
Şile
Şirince
Tahtakuşlar K.
Taraklı-Çubuk
Tarsus
Taşkale
Taşucu
Tekirdağ
Terkos Gölü
Tire
Tokat Zile
Trabzon
Trilye
Truva
Türkbükü
Turunç
Uçmakdere
Uluabat Gölü
Uludağ
Umurbey
Urfa-Harran
Urla Karaburun
Uşak
Uzunkum İbrice
Uzunya Dalia K.
Üçağız Kaleköy
Varda Köprüsü
Yalancı Boğaz
Yalıkavak
Yalova
Yalvaç
Yedig
öller
Yeniköy Köyü
Yenipazar
Yenişehir
Yeşilyurt
Yörük Köyü
ZekeriyaköyGEZİYORUM
Saroz sahilinde gizli bir cennet! Güneyli Koyu...
Gelibolu ilçesine bağlı Güneyli Köyü sahilinde Güneyli koyundayız. Keşan'ı dönüp Gelibolu Çanakkale güzergâhı yönünde yer alırken, yolun sağında ve altında kalan şirin koy, aslında gizli kalmış ender tedavi merkezlerinden biri olup, bünyesinde sayısız avantajlar saklıyor.
Çoğu kez gözden kaçan veya hedef Çanakkale ile devamında yer alan tatil yöreleri olduğu için şöyle bir bakılıp geçilen Saroz Denizi kıyısı unutulmuşluğun yanında İstanbul'a yakınlığı ile İstanbul'dan kaçanların, ileriyi görüp yatırım yapanların yeni yurtları olarak sayılıyor.


Temiz hava, temiz deniz
Alp Dağlarından sonra oksijen oranı en yüksek yer olan tarihsel adıyla İda, günümüzün Kaz Dağlarından kopup Edremit körfezine yayılan oksijeni bol hava Çanakkale üzerinden dönerek boğazlardan Trakya'ya doğru giriş yapıyor. Bilhassa zeytin ağaçlarının etkisiyle oksijen oranı yükselen bu hava kütlesine deniz üzerinden geçişinde Ege ve Saroz denizinin iyot kokusu da ilave oluyor.
Çam ve deniz kokulu rüzgârın bu yolculuğunu Keşan sırtlarında yoğun çam kokulu Koru Ormanı karşılıyor. Bu nedenle bölgenin içinde yer alan Güneyli Köyü ve koyu by pass geçiren kalp hastaları başta olmak üzere, iştahsızlık, uykusuzluk problemi olanların tedavi merkezi olarak ilgi görüyor.
Özellikle ensülin tedavisi gören şeker hastalarına da çam ve deniz kokulu bu havanın iyi geldiği, ilaç almaya gerek duyulmadığı, kalp hastalarının da bölgeye yerleştikten sonra doktor kontrollerine ara verdikleri altı çizilerek anlatılanlar arasında.Avantajları saymaya devam edersek, Güneyli Köyü İstanbul ve ona birçok bakımdan benzerlik taşıyan Çanakkale'ye çok yakın.
Ulaşım kolaylığı var. Tüm pazar ihtiyacının karşılanabildiği Gelibolu ise sadece 11 kilometre uzaklıkta Kıyı boyunca kurulu dükkanlardan ve Güneyli'ye gelen mobil satıcılardan tüm ihtiyaçlar da karşılanabiliyor. Sahil boyunca ağaçların altında oturmak, denizden gelen ılık rüzgara karşı çayları yudumlamak, son derece dinlendirici olurken çok gerilerde kalan tulumbadan su çekme imkanı da bulunuyor
.
Gelibolu filminin gösterime girmesiyle yıl boyu ziyaretçi ve öğrenci akımına uğrayan Gelibolu Milli Parkı, ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları olurken bilhassa okul otobüslerinin de konaklama merkezlerinin Güneyli Koyu olmaya başladığı gözleniyor.
Kış aylarında 950 olan Güneyli nüfusu yaz aylarında yazlıkların dolması ve gelişen ev pansiyonculunun etkisiyle 5000 kişiye kadar çıkabiliyor.Saroz Denizi kendi kendini temizleme imkânı bulunan Dünyada ki üç denizden biri, kısaca poyrazda getirdiğini lodosta götüren bir deniz olduğu için sürekli temizliğini koruyor. Ayrıca Saroz kıyısında sanayi türü fabrika kurulu olmadığı, kanalizasyon boşaltılmadığı için denize atık olmuyor.

Güneyli koyu ise iki doğal dalgakıran arasında bulunduğundan fırtına ve rüzgârlara korunaklı dalgasız deniziyle rağbet görüyor. Bugüne dek boğulma vakasına rastlanmayan Güneyli Koyu denizinin 200 metre boyunca boyu geçmeyecek kadar sığ ve zemininin kum olması bilhassa bebekli, küçük çocuklu ailelerin gönül rahatlığı ile deniz banyosu almalarını sağlıyor. Çalışan iş adamları, ailelerini koyun sahilinde bırakıp işlerini takip ettikleri, hafta sonu tatilinde yöreye geldikleri sıkça uygulanan tatil şekilleri arasında görülüyor.


Güneyli Köyünün yerlileri çiftçilik ve balıkçılıkla uğraşıyor. Ayçiçeği, buğday, biraz da domates yetiştiriyor. Sahil kesimi ise akşamdan balık ağlarını balıkların geçiş yollarına bırakıyor, sabah olunca ağları keyifle topluyorlar.
İstanbul'dan kaçıp Güneyli'ye yerleşen 38 yıllık deniz macerası olan Nezih-İ İhbar gemisinin uzun yol kaptanı Ömer Sezgün iki kulaçtan 5 kulaca kadar attığı ağlardan bir günde çıkanları şöyle sayıyor. İki buçuk kilo barbunya, üç levrek, yedi kilo izmarit. Temiz havanın etkisiyle elma yanaklı görünen 78 yaşında ki yılların balıkçısı Ömer Sezgün "Sabah erken kürekle gidiyorum, ağları topluyorum, ağlardan bazen temiz suların göstergesi olan ahtapot da çıkıyor" diyor.
Tecrübeli balıkçıyı bulmuşken bunu fırsat sayıp tuttuğun balıkları nasıl pişirirsin diye soruveriyorum hemen. "Tavaya bir kaşık tereyağı üzerine barbunya balığını koyar her iki tarafını çeviririm, balığın rengi kıpkırmızıya döner, pek bi lezzetli olur" diyor. Peki, başka ne var diyorum. "Hay Allah şimdi benim de ağzımı sulandırdın, oysa daha yeni balık yemiştim diye ekliyor, şu sizin çarpan balık dediğiniz var ya, onun filetosunu tereyağında kızartırım, çok kuvvetli balıktır laf aramızda kalsın gücümü ondan alırım, buğulamasını, hatta çorbasını da yaparım", diye ekliyor. Köyü nasıl bilirsin diye soruma devam ediyorum. "Kapı kilitlemeyi bilmeyiz, insanları birbiriyle kardeş gibidir, huzurlu ve güvenlidir, tek sobayla kış geçer, kar yağmaz buralara, yağsa da yerde kalmaz, biz de palto, çizme giymeyiz, deniz kenarı olmasına rağmen fazla nem yoktur, tuzu açık bırakırız yapışmaz". Tam veda ederken Atatürkçü olduğunu söyleyip bir de kısa şiir patlatıyor. Bunu da yaz istersen, okusunlar" diyor!

"Atatürk'e dil uzatma sebepsiz
Atatürk olmasaydı
Baban Yorgo olurdu şerefsiz
"

Neler görülür
Koyun her iki ucunda bulunan yüksekliklerden dantel gibi işli yakın koylar ve köyün panoraması seyri zevk verirken, Mayıs, Haziran Temmuz aylarında güneşin denize doyumsuz batışı büyük keyifle izleniyor. Güneşin ufuk hattından denizde adeta eriyerek batışını seyrederken ağlayan Avusturyalı, Anzak turistlere bile rastlanabiliyor. Köye birkaç kilometre mesafede bulunan Bolayır'da Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa görkemli türbesi, Namık Kemal'in güllerle kaplı mezarı ve banklarla çeşmelerle çevre düzenlemesine yapılmış park görülüp Gelibolu- Keşan yolu ve gerisinde Saroz sahilleri, boğaz havalı rüzgârlı tepeden izlenebiliyor. 11 km uzaklıkta bulunan Gelibolu'da Milli Park sınırları içinde kalan şehitlikler, kaleler, savaşın geçtiği kutsal topraklar, anıtlar, müzeler Atatürk Karargâh Evi, görülebilir.
İlçede restore edilerek yeni açılan görkemli Mevlevihane, Gelibolu Deniz Feneri, Bayraklı Dede Türbesi, bir zamanlar parti liderlerinin zorunlu misafir edildiği, Hamza Koy, batık denizaltı maketi ve Çanakkale savaşından kalma çok sayıda beton korunaklı siper görülebilir.
Ayrıca Gelibolu'da 90'ın üzerinde evliya olduğu, bir kaç evliya daha olsa bu sayının İstanbul'da bulunan evliya sayısını geçebileceği söylenenler arasında.
Dünyada Gallipoli adıyla kurulmuş 13 şehirden biri olan Gelibolu aynı zamanda Avrupa'da ki ilk Türk Şehri. Türklerin ilk tersaneside yine Gelibolu'da kurulmuş.
Saroz sahili ise, kıyı hattında anıt kayaların yer aldığı akvaryum benzeri görüntüsüyle dünyanın en temiz denizlerinden biri sayılıyor.
(Daha geniş bilgi için, Çanakkale ve Büyükkemikli bölümlerine tıklayınız
)
Gezi için alternatif arayanlar, II. Sultan Murat tarafından yaptırılan, ölmez Türk eseri 173 gözlü, 1270 metrelik Uzun köprüyü görmek için Uzunköprü ilçesine, ünlü Enez Kalesini ve restore edilen Osmanlı Sahil Kervansarayını görmek için Enez ilçesine de kısa sürede gidebilirler.


Tatile kültürel zenginlik katacak kentlerden Edirne ve Çanakkale ise gün içinde gidip gelebilecek başka seçenekler olabilir.

Neler yapılır
Güneyli Koyunun her kıyısından Ekim ayı sonuna dek denize girme imkânının yanı sıra, öğlen saatlerinden sonra sörf yapma olanağı bulunuyor. Kumsalda bulunan akasyalar güneşe karşı şemsiye görevi görürken kıyı bandına da ayrı bir güzellik katıyor.
Kumsalda sejlong+şemsiye kirası 3 TL. Bir de bira söylerseniz 7 TL.
Termosunaza çay doldurup gelirseniz en ekonomik şekilde denizden istifade edebilirsiniz.
Sahil kesiminde kurulmuş akasya ağaçlı çay bahçeleri gün batımını izleyebileceğiniz, yorgunluk atacağınız, pide çeşitleri veya yemek yiyebileceğiniz yerler.Çevre gezilerine katılmak isteyenler için her Cuma müzikli tekne turları düzenleniyor.
Tekne mönülü piknikli gezilere katılanlar, Kömür İskelesi, Despot Limanı gibi çeşitli bakir koylara gidiyor, deniz içinde taşların devamını, mercan adalarını, zengin su altı bitki ve canlı dünyasının doğal güzelliklerini izliyor, dalgıçlar dalış yapıyorlar. Tekne de giderken rüzgârın etkisiyle kısa sürede yakılan mangalda yörenin lezzetli sardalye balıkları pişiriliyor.

Köy halkının istekleri
Evreşe'de bulunan Çokal Barajının devreye girmesi halinde gerek Gelibolu'nun gerekse Güneylinin su problemi kalmayacağını belirten yerli halk, şimdilik tanker ile su taşındığını, bazı yazlık sahiplerinin artezyen kuyusu kazdığını, bu suyun killi toprak kokulu olduğunu belirtiyor. Turistik bir konum kazanan Güneyli Köyünün ana caddeye bir km lik asfalt yol ile bağlantısının olduğu fakat koyun köye girmeden yola direk bağlantısının ve ara sokakların toprak oluşunu bir eksiklik olarak dile getiriyorlar.
Eski tapularda Ayayorgi Çiftliği, Koyunlu Limanı yazdığını vurgulayan köy sakinleri, "Saray Tarlası" eteğinde eski medeniyetlere ait izlerin var olduğunu, deniz içinde saray kalıntıları temel taşları denizin gel git hareketlerinde görülebildiğini, arazide bazı gömülere ve buluntulara rastlandığını ilk fırsatta kazı çalışmalarının yapılmasının faydalı olacağı görüşünü tekrarlıyorlar.


Ayasofya Mz.
Altınoluk

Bördübet
Cunda Adası
Cunda Adası Pazarı
Cunda'da Taverna

Alaçatı
Gökçeada
Kerpe
Pembe Kayalar
Rumeli Feneri
Garipçe Köyü
Vatozlar
Çayağzı Köyü
Suuçtu Şelalesi
Uluabat Gölü
Ortaköy
Sultanahmet Myd.
Kapalı Çarşı
Mısır Çarşısı
Çiçek Pazarı
Hayvanat Bahçesi
Pamukkale
Pamukkale Eğlence
Karaca Arboretum
Sarıyer Börekçisi
Turşucu Hacı Salih
Pulculuk
Filateli'de Sanat
Asım Can Gündüz
Tanker Yangını
Dondurma Show

 
Saat Kuleleri
Kuş Cennetleri
Antikalar
Fotoğrafçılık
Halılarla Türkiye

Yol Boyu lezzet

Kartpostallar
Köprüler
Deve Güreşi
Kuş Sarayları
Kaleler
Bacalar
Deniz Fenerleri
Zil Dünyası
Hediyelikler
Sembollerle Anadolu
Çeşmeler
Kapalıçarşı
İstanbulun Heykelleri

 
Sağlık
Denizin Sırları
Mangal Kömürü
Patchwork
Yumurta Şapkası
Çerez Haritası
Turşu
A La Minute
Yel Değirmenleri
Bal
Dilimizdekiler
İstanbul Boğaz Geçişi
Kum Midyesi
Dekorlar
Yapılacak İşler
Hırka-i Şerif
Kutsal Emanetler
Sigortalı Hayat
Türk Hamamı
BlueJean Çanta
Cephe Kaplama
Kumaş Klasiği
Pat Pat
Sebastian Bach Konseri
Çarpıcı Resimler
Korkuluklar
Mavi Yolculuk

Kamp - Karavan
Damla Sakızı
Mısır Çarşısı
Pulculuk (Filateli)
Neşejoy Fashion Line
Masal Butikler
Bogaz Turu
Deniz Malzemesi
Dalış ve Vurgun
Antikacılar Pazarı
Çukurcuma Zamanı
Horhor Antika Çarşısı
Şapkacı Madam Katia
Piknik Alanları

Kent Kuşları
Zeki Müren Sergisi
Sarımsak Baş Tacı

Kahveler Çaybahçeleri
Pera'nın Heykelleri
Pera Duvar Resimleri
Pazarlar
Kızkulesi Gezisi
Levrek ve Tarihi
Dev Gemiler
Çiçeklerin Bakımı
Guguklu Saatler

Karpuzun Faydaları
Dondurma
YürüYORUM 1

YürüYORUM 2
Dekoratif Hediyelikler
Haydarpaşa Garı
Kubbe İstanbul
Kurabiye Fırınları

 
çorba&zeytinyağlılar, sebzeli,etli,yumurtalılar hamur işleri&pilavlar, balıklar, tatlılar...
Mezeler&Salatalar
Balık Yemekleri
Köfteler&Köfteciler Peynirler Ekmekler&Fırınlar
Karides Yemekleri
Lezzet Turu

 
Şarap, Likör Yapımı,
kokteyller
 

Kitaplık >>
Atatürk Evleri

büyütmek için TIKLAYINGezi yazarı fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Haluk Özözlü'nün 18.200 km. yol katederek fotoğrafladığı çok geniş kapsamlı bir çalışma. Kitabı seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz.

Anıtkabir Müzesi
Anadolu Med. Mz.
Topkapı Sarayı
Ayasofya Müzesi

Antalya Müzesi

Efes Müzesi
Side Müzesi
Ihlamur Kasrı
Yerebatan Sarnıcı
Dolmabahçe Sarayı
Beylerbeyi Sarayı
İst. Arkeoloji Müzeleri
Mevlana Müzesi
Gelibolu Mevlevihanesi
Sağlık Müzesi
Kariye'nin Müzesi

Lokomotif Müzesi
Sadberk Hanım Müzesi
Rahmi Koç Sanayi Mz.
Pera Müzesi
T.D.İ. Merkezi

Yesemek Açık Hv. Mz.
İst. İtfaiye Müzesi
İş Bankası Müzesi
Beşiktaş JK Müzesi
Madame Tussauds Mz.
Özdilek Balmumu Mz.
Boukoleon Sarayı İstanbul Sirkeci Garı Tekfur Sarayı Müzesi Atatürk Arboretumu Beykoz Mecidiye Kasrı

Gülse Birsel
Hülya Koçyiğit
Tülin Şahin
Vatan Şaşmaz
Çağla Şikel
Aysun Kayacı
Tan Sağtürk
Gülşen
Doğkan
Nil Karaibrahimgil

Bu sayfalarda günlük yaşamdan komik kesitler bulabilirsiniz.